Zápal pľúc, pleseň, toxoplazmóza… Poznáte choroby, ktorými vás môžu nakaziť zvieratká, ktoré chováte doma? Netreba ale prepadať panike. Stačí vedieť, ako sa proti nim brániť.
Či už ste hrdým majiteľom maznavého kocúrika, zábavného škrečka alebo rezervovaného hada, mali by ste vedieť, že títo zvierací priatelia na vás môžu nevedomky preniesť zárodok viac či menej vážneho ochorenia. Ohrození sú najmä jedinci s oslabenou imunitou, medzi ktoré patria tehotné ženy, deti a starí ľudia. Našťastie existuje jedna účinná prevencia, ktorá síce nezaberie vždy, ale väčšinou áno: správna hygiena. Umývajte si ruky po každej manipulácii s domácim miláčikom a nevyčítajte si to: neznamená to, že sa ho štítite, ale že si chcete zachovať zdravie.
1. Pleseň od psov, mačiek a morčiat
Domáci miláčikovia, a ich mláďatá najmä, vyzerajú roztomilo, ale sú často zdrojom plesňových nákaz. Aj napriek tomu, že ich srsť vyzerá zdravo, môže byť napadnutá mykotickou infekciou a maznaním so psíkom či morčaťom si takú infekciu môžete preniesť na kožu. Infekcia sa rieši predpísaním antimykotickej (protiplesňovej) masti, v závažnejších prípadoch užívaním antimykotických liekov.
2. Salmonelózu od plazov
Chovatelia plazov bývajú náchylnejší na nakazenie baktérií salmonelózy. Tá žije v zažívacom trakte hadov, jašteričiek, korytnačiek a leguánov. U zvierat príznaky spôsobovať nemusí, zato človeka môže postihnúť kŕčmi brucha, hnačkou a horúčkou, ktoré môžu trvať až týždeň. Pokiaľ doma nejakého plaza chováte, požiadajte veterinára, aby mu raz do roka vykonal test na salmoneli.
3. Zápal pľúc od papagájov
Vdýchnutím vysušených sekrétov infikovaného vtáka sa môžete nakaziť takzvanou papagájovou horúčkou, čo je jedna z foriem zápalu pľúc. Ten je spôsobovaný špecifickou baktériou, ktorá papagájovi škodiť nemusí, vám ale môže privodiť horúčku, zimnicu, bolesti svalov a suchý kašeľ, na čo vám lekár najskôr predpíše antibiotikum. Aby ste maximálne znížili riziko nakazenia, čistite vtáčiu klietku radšej v dobre vetranej miestnosti a ideálne s rúškom pred nos a ústa.
4. Toxoplazmózu od mačiek
V mačacej stolici môže prebývať parazit toxoplazma, ktorý je nebezpečný pre nenarodené dieťa: ak sa ním žena počas tehotenstva nakazí, môže spôsobiť vrodené chyby. Od mačky je nákaza možná iba z jej trusu, preto by tehotná mala čistenie záchodu prenechať niekomu inému.
Toxoplazmóza, choroba, ktorú parazit spôsobuje, sa prejavuje podobne ako chrípka a podľa profesora Petra Arenbergera, prednostu Dermatovenerologickej kliniky Fakultnej nemocnice Kráľovskej Vinohrady, môže dokonca zasiahnuť aj oko. „Parazit vyvoláva zápal cievovky a sietnice oka a pri oftalmoskopickom vyšetrení vidíme žltkasté útvary na očnom pozadí.“ Choroba sa prejavuje jednostrannou bolesťou oka, rôznymi poruchami zraku alebo zápalmi sietnice. U dojčiat môže viesť k oslepnutiu.
5. Meningitídu od škrečkov
Krkolomný názov lymfocytárnej choriomeningitídy (skrátene LCM) označuje vírusové ochorenie, ktorým sa môžete nakaziť z moču, trusu alebo hniezdnych materiálov infikovaných hlodavcov. Prejavy sa podobajú chrípke, ťažké prípady môžu viesť až k rozvoju encefalitídy. U tehotných žien môže infekcia prejsť na plod a zapríčiniť vznik vrodených chýb alebo mentálnu retardáciu. Nakazeného škrečka si môžete priniesť zo chovproduktu alebo od chovateľa a môže pôsobiť úplne zdravo.
zdroj: prozeny.cz