Čo môžu spôsobiť baktérie, ktoré žijú vo vašich ústach?

V ústach žijú milióny mikroorganizmov. Na jazyku, ďasnách aj zuboch a niektoré tu môžu urobiť poriadnu neplechu. Čo vám hrozí, keď sa v ústnej dutine premnožia škodlivé baktérie, a ako podporiť tie priateľské?

Vedeli ste, že na mililiter slín pripadá asi 100 miliónov baktérií, ktoré sa tu vyskytujú až v 700 druhoch? Mikroorganizmom obývajúcim ústa sa hovorí orálny mikróbiom. Okrem slín sa v tenučkom povlaku nachádzajú na zuboch, na jazyku a na všetkých ústnych slizniciach, odkiaľ ovplyvňujú nielen stav ústnej dutiny, ale celého organizmu.

Dôležitá je rovnováha

Všetky baktérie samozrejme nie sú zlé: niektoré obývajú ústa prirodzene a podieľajú sa na chode celého tela – pomáhajú napríklad s trávením alebo v boji so škodlivými mikroorganizmami. Problém nastáva, keď sa nepriaznivé baktérie začnú premnožovať: s väčšinou si poradia enzýmy v slinách, mnohé ale prežívajú a môžu spôsobiť problémy.

Srdce, mozog aj plod v ohrození

Čo hrozí, keď sa „zlé“ mikroorganizmy v ústach premnožia? Popri známejších problémoch, ako je zubný kaz, zápal ďasien a parodontitída (= parodontóza), sú to zápaly kĺbov či pohlavného ústrojenstva, ochorenia srdca či zápal pľúc a tiež predčasné pôrody! Nové výskumy potvrdili aj súvislosť ochorení ďasien s alzheimerom, pretože všetko je prepojené vďaka krvnému obehu, do ktorého sa baktérie zo slizníc cez krvné cievky dostanú.

Čo má vplyv na zloženie baktérií?

Skladbu orálneho mikrobiomu ovplyvňuje množstvo faktorov. Niektoré, ako je genetika, etnická príslušnosť, spôsob pôrodu a zloženie slín, ovplyvniť nemožno. Zato na stravu, stav imunity aj hygienu zapôsobiť môžete. Napríklad fajčenie hrubo narúša zloženie baktérií aj pH v ústach. Spôsobuje aj stiahnutie ciev a menšiu krvácavosť ďasien. Často je tak prehliadaný prvý varovný príznak rozvoja parodontitídy – krvácanie pri čistení zubov.

Pozor na psa aj na ústne vody

Pozor tiež na olizovanie od maznáčikov: psy majú agresívnejšie zloženie slín a môžu na človeka preniesť razantnú formu parodontózy. Neprospieva ani časté užívanie alkoholu – či už vo forme nápoja, alebo ústnej vody: alkohol dráždi sliznicu, ktorá potom nie je odolná voči invázii baktérií a nástupu ochorenia. A bez rizika nie sú ani ústne vody so silnými antibakteriálnymi látkami (napr. chlórhexidínom). Výskumy naznačujú, že už po týždennom užívaní môžu zmeniť mikrobióm – a to k horšiemu: v ústach sa zvýši kyslosť, teda aj riziko poškodenia zubov.

Ako podporiť priateľské baktérie v ústach

Mikroorganizmov, ktoré môžu spôsobiť problémy, sa môžete zbavovať pravidelným čistením zubov. Aby ste mali istotu, že sa o ústnu dutinu staráte správne, neváhajte sa objednať na dentálnu hygienu, samozrejmosťou by mala byť pravidelná návšteva zubného lekára.

Veľkú rolu hrá strava

Dôležité a stále veľmi podceňované je  tiež obmedzenie príjmu cukrov. Baktérie v ústach premieňajú cukry na organické kyseliny, ktoré odvápňujú sklovinu. Keď už konzumujete sladké, je dobré si ho dať s jedlom a nie medzi jedlami. Celodennou konzumáciou sladkých jedál a predovšetkým nápojov vystavujete zubnú sklovinu účinkom cukrov dlhší čas a zvyšujete tak riziko vzniku zubného kazu.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Otestuje svoj orálny mikrobióm

Zaujíma vás, ako ste na tom? Existujú testy, ktoré zisťujú prítomnosť škodlivých baktérií v ústach. Platia sa len niektoré varianty, iné sú hradené zo zdravotného poistenia. Je potom možné cielene, napríklad kombináciou antibiotík, liečiť agresívnu parodontitídu a zbaviť tak pacienta baktérií, ktoré ju spôsobujú. Testy sú vhodné aj pre deti so zvýšenou kazivosťou zubov: môžu odhaliť, aké kazutvorné baktérie u nich prevládajú, a umožniť nápravu zmenou stravy alebo nasadením potravín, ktoré škodlivé mikroorganizmy nemajú rady

zdroj: prozeny.cz

Čisté zuby sa nekazia! 10 najväčších chýb pri čistení zubov

facebook

Prečo vám žltnú zuby? Kefka v zlú chvíľu, mnoho ústnej vody aj zradné bubliny