Nafúknuté brucho, celulitída a nadmerné potenie? Vaše telo zadržiava vodu!

Trápi vás celulitída? Ste stále nafúknutá? Nadmerne sa potíte? To všetko môžu byť príznaky jediného: vaše telo zadržiava nadbytok vody. Kvôli zavodneniu môžete mať až o dve kilá na váhe viac. Opuchy však môžu byť tiež známkou nebezpečnej choroby. Zistite, s čím si poradíte sami a ako, a kedy radšej navštíviť lekára.

Cítite sa „nafúknuté“? Nedarí sa vám schudnúť? Opúchajú vám často členky, ruky alebo tvár? Trápi vás celulitída, nech robíte, čo robíte? Možno máte iba zavodnený organizmus. Voda a pitný režim sú pre telo dôležité, ale záleží aj na množstve ďalších premenných, aby vaše telo fungovalo, ako má. Skúste naše tipy, ako svoj organizmus odvodniť.

Na vine je cukor aj soľ

Prevažná väčšina ľudí soľou solí oveľa viac, než je zdravé. Odporúčané množstvo soli na deň je asi päť gramov. To sa síce môže zdať ako dostačujúce, ale nenechajte sa pomýliť: všetky priemyselne vyrábané potraviny obsahujú veľké množstvo soli i cukru. To okrem iného spôsobuje postupnú závislosť na nich. Telo potom vyžaduje stále viac od oboch. Soľ na seba viaže vodu, ktorá potom z tela správne neodchádza a zadržiava ju. Rafinované sacharidy rýchlo zvýšia cukor v krvi. Vysoká hladina inzulínu zvyšuje opätovné vstrebávanie sodíka v obličkách, čo má za následok väčší objem vody vo vnútri tela – zjednodušene povedané voda z tela potom horšie odchádza.

Bez toho, aby si to väčšina z nás uvedomovala, tak do seba počas dňa dostane v priemere až trojnásobok odporúčanej dennej dávky. Cukry sú skryté v sladených nápojoch, pečive z bielej múky, všetkých maškrtách aj alkohole. Odborníci preto odporúčajú umelo sladené jedlo vynechať a sacharidy dopĺňať v podobe ovocia. Jedlo soľte menej a varte si ich, pokiaľ možno, sami doma, potom budete presne vedieť, čo v pokrme je. Skúste jedlo dochucovať viacerými bylinkami ako soľou.

Skúste vymeniť antikoncepciu

Niektoré typy hormonálnej antikoncepcie môžu k zadržiavaniu vody v tele prispievať. Záleží na pomere hormónov estrogénu a gestagénu v tabletkách. Pokiaľ patríte k typu žien, ktoré majú na zadržiavanie vody v tele dispozície, potom by ste to mali oznámiť svojmu gynekológovi a poradiť sa s ním, či by pre vás nebolo lepšiu antikoncepciu vymeniť za tú, ktorá je viac močopudná. Býva síce o niečo drahšia ako tá bežná, ale zmena by vám mohla od zavodnenia pomôcť.

Proti celulitíde pomôže pohyb aj masáže

Jedným z typických príznakov zavodneného organizmu je aj celulitída na stehnách alebo zadku. Na partie, kde ženám najčastejšie vzniká celulitída, pomôže podľa odborníkov zmena stravy, pohyb a rôzne masáže. Celulitída je laický termín pre adipositas oedematosa alebo býva označovaná aj ako lipohypertrofia. Ide o zmeny v tukovom tkanive, ktoré pozorujeme najmä v oblasti stehien a bokov u žien. Zhoršuje sa vekom a nevhodným stravovaním a nedostatkom pohybu. Vplyv majú hormóny. U mužov sa s celulitídou prakticky nestretávame. U žien stav zhoršuje užívanie hormonálnej antikoncepcie, ale aj fajčenie a sedavé zamestnanie. Celulitída postihuje ale aj štíhle ženy.

Ak vás celulitída trápi, môže za vaším problémom stáť aj zle fungujúca lymfa. Masírujte si postihnuté miesta, striedajte v sprche teplú a studenú vodu a určite si dajte manuálnu lymfatickú masáž. Nezabúdajte ani na pohyb. Správne zacielené cviky pomôžu k spevneniu problematických partií. Ide predovšetkým o podrepy, zanožovanie, výpady alebo kopy bokom v stoji na jednej nohe.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Kedy zbystriť

Za zadržiavaním vody v tele ale môže byť aj vážnejší problém. Prejavujú sa tak totiž aj niektoré srdcové choroby, ochorenia obličiek alebo napríklad cirhóza pečene. V takom prípade „domáce odvodňovanie“ nie je na mieste. K lekárovi radšej zájdite, ak máte dlhodobo opuchnuté členky, vykašliavate krv, máte bolesti na hrudi, trpíte úzkosťou, nevysvetliteľným kašľom alebo máte tmavo sfarbený moč.

Obmedziť tekutiny nie je riešenie

Ak si myslíte, že sa odvodíte tak, že prestanete piť, potom ste na omyle! Nedostatok tekutín naopak spôsobí to, že telo začne vodu šetriť a uchovávať si ju do zásob. Dôležité je piť čistú vodu alebo nesladený čaj.

Nejde o to menej piť, ale viac zo seba dostať vodu. K tomu vám pomôžu aj bylinkové čaje a dokonca aj niektoré močopudné suroviny. Skvelý je melón, uhorka, koreňová zelenina, ale aj bylinky. Praslička, žihľava, breza, čierny bez a maliník tiež môžu byť skvelými pomocníkmi.

zdroj: prozeny.cz

Stvrdnutá a popraskaná koža na pätách: Čo s tým?

facebook

Najlepšie jedlá pre štíhly pás aj po päťdesiatke