Vírusová nádcha nevadí, bakteriálne áno. Ako spoznáte rozdiel?

Hovorí sa, že neliečená trvá sedem dní a liečená týždeň. Lenže niekedy sa obyčajnej nádchy nezbavíte ani po dvoch mesiacoch a to je signál, ktorý by vás mal popohnať míľovými krokmi k lekárovi.

Vírusovú nádchu, spôsobenú rhinovírusmi, najskôr dobre poznáte. Postihne vás podľa odhadov lekárov dvakrát až trikrát do roka, či už v miernej forme, kedy vám iba tečie z nosa, alebo poriadne – akútnou formou. Medzi typické prejavy patrí pálenie v nose a nosohltane, nosová sekrécia a obštrukcia. Obvykle si s ňou do niekoľkých dní imunitný systém poradí. Príznaky u nekomplikovaného ochorenia spravidla vymiznú do týždňa.

Ak je však imunita znížená, otvára sa priestor pre baktérie, ktoré sa môžu ľahko uchytiť na oslabenej sliznici. A to už môže byť oveľa väčší problém.

Vírusy, alebo baktérie? Dajte tomu týždeň

Poznať rozdiel medzi vírusovou a bakteriálnou nádchou môže byť zo začiatku trochu komplikované. Hlien môže totiž zmeniť farbu len nepatrne a silné prekrvenie sliznice či jej opuchy sú skoro rovnaké v oboch prípadoch. Bezpečne vás na to upozorní jedine čas.

Vírusová nádcha má tendenciu po týždni ustúpiť, zato bakteriálna nádcha pretrváva pokojne aj dlhé mesiace, hoci často s krátkymi pauzami, kedy sa stav zlepší. To nastáva vo chvíli, keď imunitný systém vyhlási embargo aj na škodlivé baktérie na nosovej sliznici, ale nikdy sa ich úplne nezbaví. Časť z nich vždy zostane a je len otázkou času, kedy sa namnožia tak, aby sa vám zase priťažilo.

To znamená, že bojovať s bakteriálnou nádchou svojpomocne je niekedy rovnaké ako bojovať s veternými mlynmi. Navyše treba vziať do úvahy aj fakt, že bakteriálna nádcha môže kvôli neustálej prítomnosti hlienov presídliť aj do oblasti Eustachovej trubice a spôsobiť zápal ucha alebo napríklad dutín.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Vyšetrenie a liečba: výter

Pokiaľ všetky príznaky napovedajú tomu, že sliznicu vášho nosa osídlili baktérie, zájdite na ušné, nosné, krčné (ORL), kde lekár pravdepodobne vykoná výter a vyšetrí nos rhinoskopom. Jedná sa o nosné zrkadlo, ktoré sa zavedie opatrne do nosovej dierky a pohľadovo sa zhodnotia zmeny na nosovej sliznici. Vyšetrenie nie je bolestivé a je dobre znášané aj deťmi. Až sa zistí pôvodca ťažkostí, lekár predpíše buď antibiotické nosové kvapky, alebo antibiotiká v tabletách. Výter môže urobiť aj praktický lekár.

Čo robiť na rýchle vyliečenie

Pre úspešné vyliečenie je nutné nielen dodržiavať presné dávkovanie a časový rozostup liekov, ale aj znížiť riziká, ktoré by mohli viesť k zhoršeniu zdravotného stavu. Napriek tomu, že s nádchou priamo nemusíte ležať v posteli, odporúča sa čo najčastejšie smrkať, malým deťom nos odsávať a vyhýbať akémukoľvek prostrediu, kde vyčíňajú kvapôčky. A tie sú, ako je známe, tam, kde je vysoká koncentrácia ľudí – v nákupných centrách, mestskej hromadnej doprave, na kultúrnych akciách v uzavretých priestoroch a podobne.

Deti s nádchou by mali zostať doma

Pokiaľ sa s nákazou stretávajú deti, je potrebné, aby boli doma a vyhli sa kolektívu detí v školách a škôlkach. Dospelí aj deti by sa potom mali vyhnúť umelo ochladzovaným priestorom. V klimatizovanej kancelárii, kde nie je možné otvoriť okno, sa sliznice vysušujú. Nemôžu potom pôsobiť ako bariéra a ľahšie sa zapália.

zdroj: prozeny.cz

Tučné brucho: Prečo a ako sa zbaviť viscerálneho tuku, ktorý vážne ohrozuje zdravie

facebook

Modré svetlo nenarúša len spánok, urýchľuje aj starnutie pokožky