Tučné brucho: Prečo a ako sa zbaviť viscerálneho tuku, ktorý vážne ohrozuje zdravie

So silnejšími stehnami sa človek nakoniec dokáže nejako zmieriť, najmä ak s nimi kontrastuje viac či menej štíhly pás. Ale čo keď sa nám tuk ukladá aj okolo pása a nad ním až k prsiam, ako sa často deje obzvlášť ženám po päťdesiatke?

Samozrejme, vždy sa dá siahnuť po sťahovacej bielizni, ktorá dokáže aspoň trochu vylepšiť dojem. Ale jeho nosenie nie je práve príjemné, navyše tým v skutočnosti nerobíme nič ani pre svoju postavu, ani pre svoje zdravie.

A o to tu ide predovšetkým, pretože tuk uložený v oblasti brucha je – na rozdiel od toho na stehnách – skoro vždy zdraviu ohrozujúci. Pretože ide často do veľkej miery o tuk uložený aj medzi vnútornými orgánmi, odborníci o ňom často hovoria ako o tuku útrobnom alebo viscerálnom. Ten sa okrem iného podieľa na vzniku inzulínovej rezistencie a priamo tak prispieva napríklad k rozvoju diabetu, zvyšuje zrejme aj riziko vzniku niektorých druhov rakoviny.

Tuk v bruchu je horší ako kilá navyše

Hlavným ukazovateľom je obvod pása – keď u mužov presiahne 100 cm a u žien 90 cm, najskôr sa dotyčného týkajú rizika spojené s útrobným tukom, ide napríklad aj o choroby srdca a ciev. Riziko potvrdila napríklad štúdia zverejnená pred dvoma rokmi v časopise Journal of the American Heart Association, podľa nej mali ženy vo veku 40 až 69 rokov s tukovými zásobami okolo pása o desať až dvadsať percent vyššie riziko infarktu ako ženy, ktoré síce vážili rovnako, ale okolo pása tuk nemali.

Mimochodom, útrobný tuk vadí, aj keď ste inak štíhli, ako dokladá napríklad táto štúdia. Nie je vôbec od veci riešiť to preventívne aj s lekárom. Zdravie nášho srdca musíme riešiť oveľa skôr, než sa začne ozývať. Práve na úrovni rizík. Preto k preventívnemu vyšetreniu srdca okrem natočenia EKG má patriť aj zhodnotenie výšky krvného tlaku, krvných tukov a odhad podielu takzvaného viscerálneho alebo orgánového tuku.

Čo vám pomôže zbaviť sa tuku na bruchu

Možno zistíte, že máte do istej miery šťastie a váš tuk je predovšetkým podkožný. Aj tak má ale zmysel sa ho zbaviť. Ako na to?

Zamerajte sa na pohyb spaľujúci tuk. Počíta sa síce každá hodina, ale vy potrebujete aspoň päť až šesť hodín týždenne – môže to byť napríklad aerobic v telocvični, ale práve tak zafunguje chôdza, pokiaľ budete chodiť skutočne rýchlo a vytrvalo. Dobrou voľbou je aj plávanie, beh či skákanie cez švihadlo, pokiaľ to vaše kĺby dovolia.

Zároveň posilňujte, a to ideálne s nejakým náradím, napríklad s činkami. Bez toho to nepôjde. Tejto pohybovej aktivite by ste sa mali venovať aspoň hodinu dvakrát týždenne. Pozor, nesnažte sa posilňovať iba problematické partie, precvičte celé telo. Potrebujete budovať svalovú hmotu, aby vaše telo aj v pokoji spaľovalo viac tuku. Môžete však raz posilňovať skôr ruky a inokedy skôr brucho.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Kvalitné bielkoviny a tona zeleniny

Nezabudnite na zmeny vo svojom jedálničku, najmä zásadne obmedzte sladkosti a alkohol, znížte spotrebu pečiva, pričom biele vymeňte za celozrnné, to platí aj o prílohách, ako sú cestoviny. Jedzte dostatok kvalitných bielkovín. Pokiaľ možno, nejedzte žiadne hotové jedlá zo supermarketov, vyhýbajte sa polotovarom. A nezabúdajte: zeleniny a ovocia je zdravé zjesť pol kila denne!

Počítajte s tým, že môže trvať až niekoľko týždňov, pokojne aj mesiac či dva, kým si všimnete viditeľné zmeny a slanina pod prsiami začne miznúť.

zdroj: prozeny.cz

Ako mám začať zhadzovať emočný tuk?

facebook

Chcete spáliť tuk na tele, teda schudnúť? Jedzte viac tučných potravín!