Cestovanie s deťmi nemusí byť horor. Ako si ho uľahčiť?

Dlhé cesty autom v plnej rodinnej zostave sú strašiakom mnohých rodičov s malými deťmi. Pritom s trochou prípravy môže aj niekoľkohodinový výlet na prázdniny či dovolenku prebehnúť bez zbytočných starostí. Čo nepodceniť a kedy staviť na moderné technológie?

Pred cestou

Slávna mantra „šťastie praje pripraveným“ je vaším najlepším pomocníkom. Ešte pred cestou si preto utvorte základný plán celej cestovnej akcie. Čaká vás mnoho hodín na ceste? Najlepšie je prebudiť deti skoro ráno, nechať si ich odskočiť a čo najrýchlejšie vyraziť. Tým zvyšujete svoje šance, že sa ešte v aute krásne dospia. V závislosti od dĺžky jazdy prípadne zvážte cestovanie na noc.

Pripravte si pre deti desiatu a pitie tak, aby vám boli čo najľahšie po ruke. Tiež si dopredu rozmyslite, kde môžete po ceste urobiť krátku prestávku, aby sa deti mohli trochu pretiahnuť. Bezpečnostní experti ju odporúčajú zhruba každé dve hodiny a pokiaľ ju môžete urobiť napríklad aj za cenu niekoľkominútovej zachádzky na ihrisku alebo v parku, rozhodne si ju užijete viac ako na benzínke pri diaľnici.

V prvom rade bezpečnosť

Je dieťa správne pripútané? Je autosedačka dobre zaistená? Nevykrúti sa mi ratolesť za jazdy z pásov? Pokojný vodič je základným predpokladom bezpečnej jazdy a presvedčenia, že všetko je v tom najlepšom poriadku, je polovicou úspechu.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Pri nákupe novej autosedačky si personálom nechajte predviesť jej správnu inštaláciu. Pozorne si preštudujte návod a sami si inštaláciu autosedačky vyskúšajte vo svojom voľnom čase ešte pred tým, než budete vyrážať na cesty. Rad autosedačiek je v dnešnej dobe vybavený farebnými indikátormi, podľa ktorých je možné skontrolovať správnu inštaláciu. Tie najmodernejšie majú dokonca praktické svietiace LED senzory, ktoré informujú nielen o správnej inštalácii, ale aj o správnom zabezpečení dieťaťa. Na trhu je tiež množstvo technologických doplnkov, ktoré za jazdy kontrolujú bezpečnosť dieťaťa za vás. Napríklad múdra spona na bezpečnostné pásy SensorSafe  vodiča upozorní na rad situácií, ktoré môžu predstavovať bezpečnostné riziko – napríklad keď sa dieťa vykrúti z pásov alebo keď mu stúpne telesná teplota.

Kto sa hrá, nehnevá

V praxi existujú iba dva ideálne stavy zaručujúce pokoj na palube. Keď dieťa spí, alebo keď sa niečím zabaví. Každý rodič by tak vedľa obľúbených hračiek, obrázkových knižiek či omaľovánok mal mať vo svojom repertoári niekoľko hier či aktivít, ku ktorým nie je potrebný pohyb ani žiadne špeciálne vybavenie. A samozrejme svätú trpezlivosť – šanca, že vás slovný futbal, hra na abecedu alebo hľadanie áut žltej farby prestane baviť skôr, než vaše deti, je pomerne vysoká, aj to je však súčasťou spoločného dobrodružstva, na ktoré potom bude celá rodina dlho spomínať. Ale nebojte sa, keď zlyhá všetka kreativita, za rozprávku na tablete vám nikto hlavu neutrhne.

zdroj: maminka.cz

Ako zastaviť krvácanie z nosa u detí a kedy už radšej volať lekára?

facebook

Deti a tresty: Ako k nim správne pristupovať?