Antikoncepcia, obezita a vyšší vek! Kedy môže byť cesta lietadlom nebezpečná?

Najrýchlejšie, najpohodlnejšie a hlavne najbezpečnejšie. Také je cestovanie lietadlom. Na druhú stranu ale lietanie zvyšuje riziko niektorých zdravotných komplikácií. Ktorých? A kedy je nutná konzultácia s lekárom?

Nie príliš chutné jedlo či dieťa, ktoré celú cestu neprestáva revať a kope vám zozadu do sedadla, to nie je ani zďaleka to najhoršie, čo vás môže v lietadle stretnúť. Oveľa nepríjemnejšie sú niektoré možné dopady leteckého cestovania na vaše zdravie. Väčšinou síce nebývajú fatálne, ale potrápiť dokážu.

Rizikovejšie sú lety dlhšie ako päť hodín: s rastúcim časom na palube sa zvyšuje možnosť zdravotných komplikácií, najmä žilovej trombózy. Prekonávaním rôznych časových pásiem dostávajú zabrať aj biologické hodiny a pásmová.

Záťaž pre dutiny

Z menej závažných zdravotných problémov spojených s lietaním možno spomenúť zápaly horných dýchacích ciest. Znížený tlak vzduchu môže ďalej spôsobiť veľmi nepríjemné, intenzívne bolesti vedľajších nosových dutín a bolesti ucha. Za problémy s dutinami stojí najmä suchý vzduch a zmeny tlaku. Cestovanie lietadlom môže problémy s dutinami nielen spôsobiť, ale aj zhoršiť tie existujúce – preto je nutné let zvážiť najmä pri viróze či akútnom zápale nosohltana. Opatrnosť je tiež namieste po operácii stredného ucha.

Krátkodobé praskanie či pichanie v ušiach, poprípade ich zaľahnutie je úplne bežné. Spôsobuje ho pokles tlaku v kabíne, ktorý je nižší ako na zemi, a vo vnútornom uchu vzniká pretlak – vyrovnať vám ho pomôže žuvanie, cmúľanie cukríku, častejšie prehĺtanie či zívanie.

Zabrať dostávajú aj oči, najmä vplyvom veľmi suchého vzduchu, ktorý spôsobuje väčšie odparovanie slzného filmu. Tento problém je markantnejší u ľudí s kontaktnými šošovkami, u nich k vysušovaniu dochádza vo väčšej miere. Je preto vhodné mať po ruke zvlhčujúce kvapky, puzdro z roztokom a okuliare pre prípad, že by bolo nutné šošovky vybrať.

Prechádzky proti trombóze

Obmedzená možnosť pohybu, nepohodlné sedadlá a pokles tlaku prispievajú k žilovej trombóze – upchatiu niektorej zo žíl krvnou zrazeninou, týka sa to najmä dolných končatín. Závažnou (až smrteľnou) komplikáciou trombózy je pľúcna embólia, kedy sa krvné zrazeniny uvoľnia a sú vmetené do pľúc.

Riziko narastá s vekom, pri obezite a u ľudí, ktorí sa s tromboembolickými ťažkosťami stretávali už v minulosti. Tí by sa mali pred cestou poradiť s lekárom o vhodnej prevencii s pomocou liekov. Viac ohrozené sú aj tehotné ženy a užívateľky hormonálnej antikoncepcie – v tabletkách obsiahnutý hormón estrogén totiž zvyšuje zrážanlivosť krvi.

Ako riziko znížiť? Zvoľte voľné oblečenie, ktoré nikde neškrtí, počas letu dostatočne pite a minimálne každú polhodinu sa prejdite uličkou, čím sa rozprúdi krv v končatinách. Poslúžia tiež kompresné podkolienky, niektoré sú priamo určené na cestovanie. Naopak úplne nevhodné je pred cestou prehĺtať prášky na spanie, ktoré vás na dlhšiu dobu upútajú v jednej polohe.

Kedy cestu zvážiť?

Okrem ľudí s akútnymi infekciami, ktorí by rozhodne do verejných dopravných prostriedkov sadať nemali, aby nenakazili ostatných, nemožno jasne paušálne vyhlásiť, kto lietať smie a kto nie. Vždy záleží na tom, nakoľko je zdravotný stav daného človeka stabilizovaný alebo v akom štádiu jeho choroba je. Všetky faktory musí posúdiť ošetrujúci lekár.

Svoju úlohu môžu hrať aj ďalšie okolnosti: u pacientov trpiacich niektorým z chronických ochorení (napr. cukrovkou alebo Alzheimerovou chorobou) sa môže vyskytnúť problém s dojednávaním cestovného poistenia. Poisťovacia spoločnosť bude pravdepodobne chcieť potvrdenie, že je stav v posledných šiestich až dvanástich mesiacoch stabilizovaný.

Všeobecne nie je letecká doprava vhodná pre osoby s ťažkou anémiou, teda zníženou koncentráciou hemoglobínu, pretože počas letu môže dôjsť k hypoxii – nedostatku kyslíka v tele. S lietaním by mali počkať aj osoby čerstvo po operácii a krátko po prekonanom infarkte. Pacienti s pokročilou formou niektorých pľúcnych ochorení spojených s nedokysličením organizmu by lietať nemali.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Problematické je lietanie napríklad s epilepsiou, závažnou chorobou srdca, ťažkou astmou či cukrovkou – riziko súvisí najmä s nedostatočnými možnosťami zdravotnej starostlivosti na palube v prípade, že sa stav náhle zhorší.

Obmedzenie pre tehotné aj deti

Rôznymi pravidlami sa riadi cestovanie tehotných žien – vždy záleží na konkrétnom dopravcovi. Ak sa nejedná o rizikové tehotenstvo, možno do 28. týždňa lietať bez obmedzenia. Medzi 28. a 36. týždňom vyžaduje väčšina dopravných spoločností od nastávajúcej mamičky lekárske potvrdenie o spôsobilosti a po 36. týždni už ju pravdepodobne kvôli riziku predčasného pôrodu letieť nenechajú.

Úplne zásadné je zbaliť si do príručnej batožiny v dostatočnom množstve všetky lieky a zdravotné pomôcky, ktoré pravidelne užívate. Aby vás v cieľovej destinácii nič nezaskočilo, nechajte si vo svojej ďalšej batožine miesto aj na plne vybavenú cestovnú lekárničku.

zdroj: prozeny.cz

Ako zmierniť silnú menštruáciu? Pomôže hormonálna antikoncepcia alebo babské rady

facebook

Kedy majú ženy najväčšiu chuť na sex?