Masáž chodidiel ako liek aj prevencia: Ako nájsť konkrétne reflexné body?

Cítite sa unavení a skleslí? Máte pocit, že sa na vás povinnosti valia zo všetkých strán, vy im nemôžete uniknúť a stres vám už prerastá cez hlavu? Naučte sa masáž nôh, vďaka ktorej vám čoskoro bude lepšie.

Celé ľudské telo je pokryté tlakovými bodmi, ktoré sú prepojené s vašimi vnútornými orgánmi a ktorých cieleným stláčaním a masážou môžete na tieto orgány pôsobiť, aktivovať ich. Táto metóda sa volá akupresúra a je oveľa zložitejšia, než by sa mohlo zdať. Avšak veľmi bohatou zónou reflexných bodov sú aj vaše chodidlá – a taká špecificky zacielená masáž vás môže až prekvapivo osviežiť. A okrem toho, kto by si masáž chodidiel neužil aj len tak?

Na prechladnutie

Cítite, že na vás niečo lezie? Aj to môžete zastaviť správne cielenou masážou chodidiel. Na koncoch palca, ukazováka a prostredníka nájdete reflexné body, ktoré ovplyvňujú vaše čelné dutiny, na prstenníku a malíčku zase body spojené s lícnymi dutinami. Premasírujte ich krúživým pohybom, stačí ale aj niekoľko sekúnd trvajúci opakovaný tlak. Sústrediť sa môžete aj zhora na nechtové lôžko palca, ktoré je prepojené s nosnou dutinou. Nevynechajte ani zhora priestor medzi palcom a ukazovákom, kde budete priaznivo pôsobiť na svoje priedušky.

Na zlé trávenie

Pokiaľ vás trápi bolesť žalúdka, alebo dokonca cítite nevoľnosť, nahmatajte reflexný bod na vnútornej strane vášho chodidla, pod palcom, kde sa klenba nohy dvíha. Práve tam nájdete príslušnú tlakovú zónu, ktorú dôkladne premasírujte.

Trávenie zasa uľahčí tlaková masáž v oblasti päty – nie na úplnom konci, to je oblasť, ktorá zodpovedá pohlavným orgánom, ale na ľavej nohe tesne nad ňou a na pravej nohe niekde uprostred chodidla smerom zvonka – práve tam budete priaznivo pôsobiť na hrubé črevo. Tenké črevo je potom v rovnakej oblasti, ale skôr k stredu chodidla nohy.

Na ženské problémy

Pokiaľ trpíte bolestivou menštruáciou, zamerajte sa na oblasť vaječníkov, ktorú nájdete na vonkajšej strane nohy, skôr zboku akoby pod členkom než priamo na chodidle. Na rovnakom mieste ale na vnútornej strane nohy, aj pod členkom, nájdete oblasť, ktorá zodpovedá maternici. Doprajte teda obom poriadnu masáž a čoskoro sa vám uľaví.

Na problémy s pečeňou

Pokiaľ máte dlhodobé problémy s pečeňou, ale aj v prípade, že máte práve nepeknú kocovinu, nájdite zodpovedajúci reflexný bod a niekoľkokrát ho premasírujte. Nachádza sa kúsok pod prstami, v oblasti medzi prostredníkom a prstenníkom na pravom chodidle, bližšie k stredu nohy.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Na problémy s obličkami

Pokiaľ vás trápia obličky alebo trpíte zápalom močového mechúra, tiež môžete použiť reflexnú masáž. Bod spojený priamo s obličkami nájdete takmer v presnom strede chodidla, je skôr podlhovastý a rovnobežný s ploskou nohy. Pokiaľ potom budete nohu masírovať ďalej, nižšie a smerom šikmo k vnútornej strane chodidla, budete priaznivo pôsobiť na svoje močovody. Na ne potom nadväzuje bod zviazaný s močovým mechúrom, ktorý je na vnútornej strane chodidla tesne nad začiatkom päty.

Ale ani všetky masáže vás nespasia, pokiaľ nebudete v tomto prípade tiež piť dostatočné množstvo vody.

Na stres

Všeobecnému napätiu organizmu rozhodne pomôže akákoľvek masáž, vrátane tej na chodidlách – nemusíte sa ani sústrediť na žiadny konkrétny bod. Napriek tomu je extrémne citlivou oblasťou reflexný bod napojený na solar plexus, ktorý nájdete asi v jednej tretine nohy, kúsok pod prstami, v oblasti medzi ukazovákom a prostredníkom. Uvoľnenie by mala priniesť najprv jemná kruhová masáž a potom niekoľko pevnejších stlačení tohto miesta.

Uľavte tiež svojim unaveným očiam tým, že si rozmasírujte spodnú časť oboch ukazovákov, alebo stuhnutú krčnú chrbticu, ktorú uvoľníte tlakom na bok oboch palcov.

zdroj: prozeny.cz

Zaseknutá gramoplatňa. Ako „prepísať“ škodlivé návyky

facebook

Liek na sedavý spôsob života