Nadmerné ochlpenie či vysoká váha? Ak sa hanbíte za svoje telo, nie ste v tom sami, dámy a páni!

Leto na seba necháva celkom čakať, ale už sa to blíži. Blížia sa chvíle, ktoré sa mnohí obávajú. Chvíle, kedy by mali odložiť vrstvy oblečenia a vyraziť naľahko, pokiaľ sa nechcú upiecť. Lenže čo keď sa hanbia, čo keď majú pocit, že sa ich paže trasú, celulitída na stehnách je hanebná a madlá lásky by nemali uzrieť svetlo sveta?

V lete často stretnete ženu v šatách a džínsovej bunde a vedľa nej muža len v kraťasoch a tielku. Pri vode sa dámy schovávajú do jednodielnych plaviek a rôznych prehozov, zatiaľ čo páni to neriešia… Naozaj pocity hanby a komplexy kvôli vzhľadu trápia predovšetkým ženy? Nie, ľudia sa hanbia bez ohľadu na pohlavie, u žien je ale dôraz na vzhľad stále silnejší ako u mužov a tiež sa tým vedia oveľa viac zaoberať…

Za svoje telo sa hanbia muži aj ženy

Z  výskumov vychádza, že dámy svoje telá riešia a hodnotia viac negatívne a trpia rôznymi komplexmi. Ale ako to majú páni – naozaj so svojím vzhľadom skôr netrápia? Podľa psychológa a terapeuta Michala Petra sa síce traduje, že ženy majú problémy s prijatím svojho tela, zatiaľ čo mužov to tak netrápi, ale zo svojej terapeutickej praxe vie, že je to téma pre obe pohlavia: „V našej kultúre, ktorá oceňuje mladosť a špecifické proporcie, môže dochádzať na porovnávanie, ktoré často nedopadá dobre. Vždy sa nájde nejaká časť tela, ktorá je‚príliš moc, alebo málo‘.“

V skutočnosti ale nejde len o vnímanie vlastnej telesnej schránky, ale predovšetkým o prijatie seba samého: „Kedysi niekto povedal, že telo je rukavicou duše. V skutočnosti je asi podstatnejšie, či môžete ísť životom rovno a zmieriť sa s tým, ako vaše telo vyzerá.“

Až vo chvíli, keď prijmete sami seba, môžete sa o svoje telo starať a treba ho aj trénovať tak, aby ste nielen lepšie vyzerali, ale predovšetkým sa lepšie cítili. „Hanbiť sa za to, akí ste, nikomu spokojný život neprinesie. Ale uznať, že máte duševné aj telesné limity, pomôže podporiť sebavedomie, nech vyzeráte akokoľvek,“ vysvetľuje Michal Peter.

Prečo sa hanbíme

Dokonalé fotky na sociálnych sieťach, neustály tlak na dokonalosť i celospoločenský úzus, že štíhle telo nielen lepšie vyzerá, ale je aj zdravšie… To všetko vedie k tomu, že sa mnohí ľudia pri zrkadle pozorujú zamračene a vidia na sebe len nedostatky. Pritom ešte dve storočia späť bola hrúbka symbolom prestíže – dokazovala, že máte dostatok jedla.

Ideál krásy sa mení, čo sa ale nemení, je to, ako si mnohí dokážu sami „zavariť“: neustále sa ženú za akúsi dokonalosťou, ktorá ale v skutočnosti neexistuje. A tak sa síce často hovorí o sebeláske a body shaming je na čiernej listine, ale len málokto dokáže povedať, že sa sám sebe páči a je so svojim telom spokojný.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Kvôli čomu sa ľudia za svoje telo hanbia najčastejšie? Na prvom mieste je telesná váha, väčšina ľudí sa domnieva, že sú príliš tuční, ale iní sa zase cítia príliš chudí. Mindráky môže spôsobiť aj nadmerné ochlpenie, ktorého sa urputne snažíte zbaviť, znamienka alebo pehy, ktoré vyzerajú ako vady na kráse, vrásky, ktoré pripomínajú ľudskú smrteľnosť, rednúce vlasy, ktoré uberajú na mužnej charizme. Ale je to tak naozaj?

Ako sa prestať hanbiť za svoje telo

Ste vo fáze, kedy sa za telo hanbíte a neradi ho ukazujete? Neponáhľajte sa na seba, ale so zmenami začnite hneď. Cieľom je prijať svoje telo aj s „chybami“ a nedokonalosťami. Buďte k nemu láskaví a uvedomte si jeho silu a funkciu.

Keď má človek pocit, že mu k dokonalosti chýba veľký kus, potom sa to často prejavuje aj na jeho chuti vyzerať pekne. Je to vlastne začarovaný kruh: zahalíte sa do neforemného oblečenia, aby ste zakryli slaniny, a pritom v tom vyzeráte hrubšie… Zamyslite sa nad tým, čo vám naozaj pristane, nechajte si poradiť a prestaňte si hovoriť, že pekné oblečenie si kúpite, až… Nie , začnite sa o seba starať hneď!

Je pravdepodobné, že vaše mindráky majú zdroj. Môže ním byť niekto v okolí, kto na vás kladie neprimerané nároky, môžu to byť sociálne siete, kde denne vidíte vyretušované dokonalé telá. Zbavte sa ich. Odstráňte zo svojej blízkosti toxických ľudí a skúste vypnúť online svet, aspoň na chvíľu.

V nedokonalosti je krása

Úplne zásadné je prijať myšlienku, že nedokonalosť netreba skrývať: je v nej totiž jedinečnosť! Na to okrem iného poukázal aj projekt Na vlastnej koži, ktorý realizovala značka Gillette Venus a oslovila pritom známe influencerky.

zdroj: novinky.cz

Nadváha je ochrana

facebook

O čom vypovedá vaša nadváha