3 psychologické triky, ktoré pomáhajú zbaviť sa nadváhy

Samotná diéta bez zmeny životného štýlu je nápad od samého začiatku predurčený na neúspech. Kognitívno-behaviorálna psychoterapia sa zameriava na to, ako človek o sebe zmýšľa, ako koná, aké sú podmienky a okolnosti jeho konania. Pomáha ciele nastoľovať a pomáha ich tiež dosahovať. Poskytuje tiež pomoc pri zmene životného štýlu u osôb, ktoré si želajú schudnúť. Ako pri tom postupuje?

Keď si niekto praje schudnúť, zmení v prvom rade svoj jedálniček. Myslí na to, ako znížiť príjem tukov, kladie si otázku, či keď nahradí cukor stéviou, pomôže mu to zbaviť sa nadváhy. Pripadá mu, že práve zmena výživy je zárukou a úplne stačí na zmenu hmotnosti. Ale nie je tomu tak, je potrebné zmeniť svoj prístup k procesu chudnutia ako takému, zmeniť spôsob života. Ako to s pomocou kognitívno-behaviorálnych metód dosiahnuť?

3 kognitívno-behaviorálne metódy, ktoré pomáhajú zbaviť sa nadváhy

Diéta a viac nič = prepadák

Rozhodnúť sa a začať držať diétu nestačí. Dúfať, že sa tak človek z problému dostane ľahko a rýchlo, je omyl. Stačí sa opýtať tých, ktorí v posledných piatich desiatich rokoch absolvovali rôzne diéty, na ich výsledky. Drvivá väčšina z nich vám povie, že nadváha sa vrátila. A ešte horšie, existuje značná pravdepodobnosť, že pribrali ešte niečo navyše proti pôvodnému stavu.

Prečo k tomu dochádza? Je to jednoduché. Organizmus jednoducho nedokáže dlho existovať iba na základe zeleniny, bez tukov a sacharidov. Chuť na tučné, sladké a vôbec na všetko, čo je z hľadiska diéty vyložene škodlivé, človeka trýzni vytrvalo a silne. Ako len nepatrne poľaví vo svojom odhodlaní, dôjde k prepadu. A dôjde k nemu celkom iste, je to len a len otázka času.

Tí vzácni jedinci, ktorým sa darí udržať si váhu aj po skončení diéty, pri podrobnejšom vypytovaní uvádzajú, že okrem držania diéty tiež zmenili svoj životný štýl, zvýšili svoju fyzickú aktivitu a prebudovali celý komplex svojej výživy, keď si dovolili čiastočne nahradiť žuvanie zeleniny predsa len aj niečím viac kalorickým. V takom prípade si môžu blahoželať, že sa nedostali do pasce zdravotných problémov ústiacich v poruchy typu bulímia alebo mentálna anorexia.

Pretože samotná diéta bez zmeny životného štýlu je nápad od samého začiatku predurčený na neúspech. Keby zmena hmotnosti bola taká ľahká, po svete by behali samé štíhle osoby bez jediného dekagramu nadváhy. Všetci vedia, že to tak nie je. Práve naopak, nadváha a obezita sa stávajú civilizačnou pohromou.

Nedávajte si žiadne ciele, radšej si uvedomte svoje hodnoty.

V čom je rozdiel? Ciele vždy znamenajú veľké vypätie. Oveľa ľahšie a veselšie sa človeku žije bez nejakých cieľov, pravda? Tým skôr, ak sú to ciele spojené s nejakými nepríjemnosťami, obmedzeniami a trápením… To znamená, že keď si človek vytýči cieľ, je nútený prekonávať svoj vlastný odpor. Navyše cieľ je akosi… konečný – a čo má človek robiť potom?

Navrhujem vám nahradiť cieľ životnými hodnotami. Na jednej strane vám to umožní mať pod kontrolou to, čo pod kontrolou mať chcete, na druhej budete v oveľa väčšom pokoji. Životných hodnôt sa človek môže držať po veľmi dlhý čas.

Príklady skutočne fungujúcich životných hodnôt (zmyslu, významu, závažnosti):
 • Zmysel vidím v úprave svojho jedálnička:
  namiesto balíčka sušienok si večer dám k čaju jedno jablko.
 • Odteraz je pre mňa životnou hodnotou jedenkrát
  týždenne sa venovať športu.
 • Aj napriek veľkej zaneprázdnenosti je pre mňa
  veľmi dôležité dvakrát týždenne ísť na pol hodiny behať.
 • Veľmi závažné je pre mňa rozhodnutie, že nebudem
  jesť v KFC, Burger King a McDonalds viac ako dvakrát do mesiaca.

Hodnoty musia:

 • nebyť príliš ambiciózne
 • byť presne sformulované
 • byť merateľné
 • byť pod vašou kontrolou, to znamená, že musíte
  byť schopní sa ich držať po dlhú dobu.

Musíte naozaj úprimne veriť, že je to pre vás dôležité, to znamená, že nesmie ísť o nejaké prázdne slová a frázy. Možno, že aby ste si uvedomili a jasne a zreteľne sformulovali svoje hodnoty, budete potrebovať nejaký čas.

Vedenie denníka

Denník musí slúžiť tomu, aby ste ľahšie odhalili problém a riešili ho. Napríklad prečo sa v určitej chvíli úplne vytratila vaša motivácia a čo vám bráni pokračovať. Alebo prečo sa vám nedarí odoprieť si ďalšiu porciu sladkého, aké okolnosti k tomu vedú alebo to spôsobujú. Často sú tak odhalené úplne reálne zábrany a prekážky, napríklad problémy v rodine alebo túžba poriadne sa porozprávať s kamarátkami. Žiadna diéta na svete vám nevysvetlí, čo si s týmto počať.

Namiesto toho si slečny, ktoré chudnú, nadávajú za to, že nedosiahli cieľ. Negatívne sebaobviňovanie však motiváciu zvýšiť nepomôže. Pomôže iba vykašľať sa na všetky diéty a rovnako tak aj na seba samotnú, tak neschopnú ak ničomu. Skvelá nálada zaručená!

Zaujmite k sebe samým vzťah ako k vedcovi, ktorý si zapisuje výsledky svojich laboratórnych pokusov. Existujete iba vy a vaše skúsenosti. Podarilo sa a prestali ste jesť cukor namiesto ovsenej kaše? Tak to je skvelé, hneď si zapíšeme podmienky, za akých k tomu došlo. Nevyšlo to? Ládujete sa rovnako ako predtým stále iba cukrom? Poďme si ujasniť, čo k tomu vedie a pokúsme sa tomu porozumieť. Možno, že ste si na raňajky dala omeletu z bielkov, obed vynechala a celý deň sa venovala duševnej práci, takže popoludní Vás  prepadla strašná chuť na sladké, ktorú utíšite čokoládovými tyčinkami?

Je veľkou výhodou, ak máte niekoho, komu môžete dovoliť čítať svoj denník ako nezávislému, objektívnemu pozorovateľovi. A samozrejme ešte lepšie je, ak je to človek vzdelaný v oblasti dietológie, alebo aspoň nie je posadnutý zdravým životným spôsobom.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Posilnenie sebaviery

Ak sa človek do niečoho púšťa s presvedčením, že sa mu to aj tak nepodarí, potom sa mu skutočne nič nepodarí. Aby ste posilnili vieru vo svoj úspech, potrebujete nejaký maličký… úspech. Preto opakujem – nedávajte si nejaké veľké ciele. Dosiahnuť ich je ťažké a trvá to príliš dlho. Človek môže ľahko stratiť vieru v polovici cesty.

Naopak si voľte ciele malé, skromné ​​(napríklad schudnúť za mesiac o jedno kilo). Keď uvidíte, že sa vám to podarilo, keď si uvedomíte, že vám to dokonca ani nespôsobilo nejaké hrozné utrpenie, vašu vieru to skvele podporí a dodá vám to sily k ďalšiemu kroku.

Dôležité je, aby ste nablízku mali niekoho, kto vás bude podporovať a chváliť. A to aj v prípade, že sa vám nič nepodarí.

zdroj: prokondici.cz

Flexitariánska diéta: desať dôvodov, prečo skúsiť chudnúť bez stresu

facebook

Boj s kilami navyše: Najčastejšie chyby večných dietárok a prečo to nejde, aj keď teóriu ovládajú.