Nedostatok spánku škodí zdraviu, rizikové je ale aj dlhé vyspávanie

O tom, že kvalitný a dostatočne dlhý spánok je potrebný pre zdravý a dlhý život, počúvame zo všetkých strán. Aj to, že mnoho z nás spí menej ako minimálne odporúčaných sedem hodín denne. Čo ak niekto spí dlhšie, je to lepšie?

Vedci z univerzity v írskom Galway nedávno vykonali štúdiu zameranú na dĺžku spánku a jej vplyv na zvýšené riziko mŕtvice. Analyzovali dáta od 5000 účastníkov v priemernom veku 62 rokov, polovica z nich podľa vopred vyplnených dotazníkov mŕtvicu už prekonala.

Z výsledkov vyplynulo, že ľuďom, ktorí spali viac ako deväť hodín za noc, hrozí dvojnásobné riziko mŕtvice oproti tým, ktorí spia spomínaných sedem hodín. Dáta tiež poukázali na fakt, že u ľudí, ktorí spia v noci menej ako päť hodín, sa zvyšuje riziko mŕtvice trojnásobne.

V skupine, kde jedinci už prekonali mŕtvicu, spalo viac ako deväť hodín 151 ľudí a menej ako päť hodín 162 ľudí. V skupine, kde mŕtvicu nikto nemal, spalo viac ako deväť hodín 84 ľudí, menej ako 5 hodín potom 43 ľudí.

„Naše výsledky naznačujú, že spánok by mal byť jednou z oblastí, na ktorú sa zameriava prevencia mŕtvice. Pomohli by už skoré detailnejšie konzultácie s ľuďmi, ktorí majú problémy so spánkom,“ uviedla pre Daily Mail k výsledkom vedecká pracovníčka v oblasti spánku Christine McCarthyová.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Nie je zatiaľ jasné, ako presne nadmiera spánku zvyšuje riziko mŕtvice, podľa vedcov je ale možným ukazovateľom iných zdravotných problémov. Rizikovými faktormi sú sedavý spôsob života, anémia alebo depresia – o ktorých je známe, že zvyšujú riziko mŕtvice.

Na druhej strane je tiež preukázané, že málo spánku tiež zvyšuje riziko mŕtvice kvôli vyššiemu krvnému tlaku, zápalom alebo zvýšenému riziku obezity a cukrovky.

Vyššie riziko mŕtvice hrozí aj ľuďom, ktorých trápi tzv. spánkové apnoe. Ide o stav, kedy počas spánku dochádza k opakovaným zástavám dychu.

zdroj: novinky.cz

Nepodceňujte spánok! Nedostatok môže za nadváhu aj rakovinu

facebook

Dámy, vyzlečte sa! Nahota vám zrýchli metabolizmus aj zlepší spánok