Ako predchádzať infarktu? Dostatkom kvalitného spánku

Dostatok kvalitného spánku má úplne zásadný vplyv na naše zdravie a dlhovekosť. Ľuďom, ktorí málo a zle spia, tak hrozí celý rad zdravotných problémov, vrátane srdcového infarktu alebo mozgovej mŕtvice. Za dostatočné množstvo kvalitného spánku sa pritom považuje 7-8 hodín denne.

Najnovšia francúzska štúdia jasne preukázala, čo už roky tušíme. Tí, ktorí spia dobre, dostatočne dlho a ideálne pred polnocou, majú až o 75 % nižšie riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb a mozgovej mŕtvice. Štúdia tiež ukázala, že lepšie sú na tom ranné vtáčatá.

Podľa štúdie pritom optimálne spí iba 10 % ľudí vo veku 50-75 rokov. Ku kvalitnému spánku by sa tak podľa slovenských kardiológov mali viesť už malé deti.

Spánok je najdôležitejším mechanizmom na regeneráciu tela, nastavenie a udržanie optimálneho režimu nielen kardiovaskulárneho systému, ale aj kľúčových metabolických pochodov v tele. Kvalita spánku má tak zásadný vplyv na dlhovekosť a zdravie.

Pokiaľ nemá spánok dostatočnú dĺžku a hĺbku, zvyšuje sa aktivita sympatického systému (sympatiku), zrýchľuje srdcová frekvencia, stúpa krvný tlak, vyplavuje sa adrenalín, môže tak dôjsť k rozvoju najrôznejších srdcových chorôb, vrátane napr. hypertenzie či arytmie.

Zvýšená aktivita sympatiku taktiež významne zvyšuje riziko vzniku cukrovky či rozvoja aterosklerózy, čo ďalej potencuje riziko vzniku vážnych ochorení, ako je infarkt myokardu či mozgová mŕtvica.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Pozor na spánkové apnoe

Pozor by sme si podľa lekárov mali dať aj na nerozpoznanú poruchu spánku – tzv. spánkové apnoe, kedy dochádza k občasným zástavám dychu pri spaní. Krv sa tak menej okysličuje, dochádza opäť k silnej aktivácii sympatiku, najprv v noci, neskôr aj cez deň, čo srdcu a cievam škodí.

Dôležitá spánková hygiena

Podceňovať spánkovú hygienu sa tak nemusí vyplatiť. Podľa kardiológa je dobré napríklad zaspávať a vstávať v približne rovnakom čase, minimálne hodinu pred zaspaním nesledovať televíziu, nepoužívať počítač alebo mobil, znížiť hladinu denného stresu a nočného hluku.

Spánku tiež prospieva pohyb, ale nie tesne pred spaním. V tom okamihu je dobré sa celkovo upokojiť, napríklad čítaním, hovorom so svojimi blízkymi, počúvaním pokojnej hudby či meditácií.

zdroj: novinky.cz

Nepodceňujte spánok! Nedostatok môže za nadváhu aj rakovinu

facebook

Dámy, vyzlečte sa! Nahota vám zrýchli metabolizmus aj zlepší spánok