Stvrdnutá a popraskaná koža na pätách: Čo s tým?

Aj keď si obujete najkrajšie sandále, suché a zrohovatené chodidlá dojem celkom ľahko pokazia. Nepekný vzhľad, ale aj bolestivé praskanie kože sú určite dobrými dôvodmi, prečo sa o nôžky pravidelne starať. Ako na to?

Ani v najkrajších sandáloch popraskané päty neschováte. A nie je to len otázka estetická: keď začnú päty praskať, začnú čoskoro bolieť pri každom kroku. Ako u väčšiny kozmetických ťažkostí je aj v tomto prípade základom pravidelná starostlivosť – a tá našťastie nie je nijako zložitá. Čo pre zdravie a krásu chodidiel urobiť?

1. Nájdite si ideálny nástroj

Zrohovatenú kožu na chodidlách odstraňujte raz- dvakrát týždenne. Čím? Záleží na vás. Ide o to, čo vám najviac vyhovuje. Podľa pedikérky je najúčinnejší skalpel, kvôli riziku poranenia by ho však laikom neodporučila: Pre domáce použitie sú vhodnejšie špeciálne škrabky – sú bezpečnejšie a príjemnejšie.

Jednoduchá práca je so sklenenými či kovovými škrabkami, obľúbené pemzy sú bezpečné a dostupné v množstve variantov: prírodné vulkanické pemzy sú obohatené o minerály a zoženiete aj exotické druhy, ako je marocká keramická pemza alebo pemza z morských brehov. Existujú aj elektrické brúsky – otestovali sme, ako fungujú. A je lepšia suchá, alebo mokrá pedikúra? Aj tu sa riaďte len svojim pohodlím, prípadne zvoleným nástrojom.

2. Mažte päty denne

Občasné odstraňovanie stvrdnutej kože je dôležité, ale ešte významnejšie je premazávanie! Niekomu stačí hydratačné telové mlieko, iný potrebuje špeciálny krém na tvrdé chodidlá. V každom prípade nimi nešetrite a nohy mažte po každej sprche alebo kúpeli – zároveň chodidlá jemne namasírujte. A nič nepokazíte, keď si aspoň kritické miesta ošetríte krémom viackrát za deň. Perfektná je aj domáca maska na nohy z avokáda.

3. Pripravte si domáci kúpeľ a peeling

Vlažný kúpeľ kožu zmäkčí a ošetrí. Do vody pridajte soľ v kombinácii s olejom (harmančekový, konopný, tea tree, levanduľový) – bezchybná je domáca levanduľová kúpeľová soľ. Alebo skúste pivo! Nohy máčajte asi 20 minút a potom škrabkou či pemzou opatrne odstráňte zmäknutú kožu. Pokiaľ si však kúpeľ doprajete viackrát týždenne, neobrusujte nohy zakaždým – na častejšie použitie je vhodný peeling. A rozhodne ho nemusíte kupovať, vyrobte ho z kakaa, kokosového oleja a cukru. Poradie procedúr je možné aj prehodiť: najskôr použiť nasucho nástroj a potom chodidlá regenerovať v kúpeli.

4. Skúste prírodnú liečbu: je lacná a funguje

Popraskané päty sú nepekné, nepríjemné a často aj veľmi bolestivé. Chcete si s nimi poradiť domácimi a prírodnými prostriedkami? Nič vám nebráni. Stačí chodidlá namazať masťou, zabaliť do igelitového vrecka a potom vložiť do bavlnených ponožiek. Podobné účinky má aj tvaroh, ktorý navyše zmierňuje horkosť, ktorú môže spôsobovať prípadný zápal v pätách,“ opisuje dermatologička. Skvelý je aj kúpeľ z vlažnej vody a srvátky!

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
5. Stavte na špeciálne ponožky

Radšej sa spoľahnete na hotové produkty? Môžete zvoliť masky na chodidlá vo forme ponožiek – používajú sa väčšinou cez noc, koža sa potom lúpe niekoľko dní. Kúpiť je možné aj textilné hydratačné ponožky. Niektoré sa užívajú len krátky čas ako maska, iné cez noc alebo sú určené aj na celodenné nosenie.

Kedy treba byť v strehu

Máte päty veľmi popraskané? Možno sa oplatí zájsť za odborníkom – pedikérom, alebo dokonca kožným lekárom. Môže predpísať vhodnú masť a predovšetkým vás zbaviť zápalov – praskliny sú totiž vstupnou bránou infekcie napríklad pre obávanú kožnú chorobu ruže (erysipel).

A na čo si dať ešte pozor? Na odstraňovanie stvrdnutej kože nepoužívajte klieštiky ani nožnice. Keď sa po čase opäť objaví zrohovatená vrstva, vzniknú ostré výčnelky, ktoré sa zatrhávajú o ponožky.

zdroj: prozeny.cz

Dámy, vyzlečte sa! Nahota vám zrýchli metabolizmus aj zlepší spánok

facebook

Čo všetko môže byť za svrbením kože