Mužov ohrozuje strata pamäte viac ako ženy. Začína to po šesťdesiatke!

Zatiaľ čo o príznakoch klimaktéria čiže zníženej produkcie ženských pohlavných hormónov sa hovorí často, o tom, čo sa deje v mužskom tele, toho ľudia zase tak veľmi nevedia. Úbytok svalovej hmoty, zníženie celkovej telesnej i mentálnej výkonnosti, rednutie kostí a samozrejme aj problémy pri sexe sa pritom týkajú mnohých z nich. A nielen to – muži mávajú aj väčšie problémy s pamäťou.

Predĺžiť mladosť, oddialiť starnutie či zvrátiť alebo aspoň zastaviť jeho prejavy by chcel každý. Jednou z možností sú prírodné preparáty, ktoré môžu pomôcť aspoň s niektorými príznakmi. Jedným z nich sú zmeny kognitívnych schopností, ktoré sú pri poklese pohlavných hormónov pomerne časté. V dôsledku hormonálnych výkyvov sa muži s pribúdajúcim vekom stretávajú so zhoršenou koncentráciou a stratou pamäti.

Zhoršené sústredenie

Ako vysvetľuje sexuológ, početné výskumy ukazujú, že muži majú oproti ženám vyššiu pravdepodobnosť výskytu spomínaných porúch. Všeobecne sa u nich v skoršom veku ako u žien prejavujú strata pamäti a zhoršené sústredenie. Stojí za tým klesajúca hladina testosterónu. Hoci sa tieto prejavy vyskytujú prevažne po 65. roku života, u niektorých mužov je možné prvé príznaky pozorovať už po tridsiatych narodeninách.

Prečo k tomu dochádza? Vysvetlenie nie je úplne jednoduché. U mladých mužov je hladina testosterónu regulovaná najmä pomocou hormónu kortizolu. Tento takzvaný stresový hormón má na starosti predovšetkým funkciu neurotransmiterov – ide o látky, ktoré slúžia na prenášanie vzruchov, teda na komunikáciu v mozgu.

V období andropauzy však hladina testosterónu výrazne klesá a kortizol už nemôže mieru testosterónu účinne regulovať. Výsledkom toho je stav, kedy funkcia neurotransmiterov začína zlyhávať, čo spôsobuje krátkodobé výpadky pamäte. Zhoršenie sústredenia a pamäte sa tak môže prejaviť už v raných štádiách andropauzy, kedy sa produkcia testosterónu začína prirodzene znižovať.

Frustrujúce zmeny

Strata pamäti je obmedzujúca aj frustrujúca a priamo ovplyvňuje všetky ďalšie aspekty života. Muži sa však týmto príznakom andropauzy nemusia podvoliť bez boja. Vďaka úprave životného štýlu je možné hladinu hormónov stabilizovať a prejavy mužského prechodu zmierniť.

Základom je zdravý jedálniček, ktorý je možné podporiť aj užívaním kvalitných doplnkov stravy. Dôležité sú dostatok pohybu, ideálne chôdza, jazda na bicykli či plávanie, a predovšetkým následne patričný odpočinok, hlavne dostatočne dlhý a kvalitný spánok, pretože testosterón sa v tele tvorí najmä v najhlbšej fáze spánku.

V neposlednom rade treba odbúrať stres, ktorý dlhodobo narúša hladinu hormónov v tele. Práve muži v permanentnom a dlhodobom strese, ktorým mozog takzvane pracuje aj v noci, sú v tomto smere rizikovou skupinou. Treba taktiež podotknúť, že jedným z prejavov nedostatku testosterónu môže byť nespavosť či poruchy spánku. Nedostatočný a nekvalitný spánok zároveň spôsobuje nízku produkciu testosterónu. Muži sa tak ocitajú v začarovanom kruhu, z ktorého sa niekedy ťažko hľadá cesta von.

Pozor na cievy

Zmeny v sústredení a pamäti nie sú ale jediným faktorom, ktorý andropauza ovplyvňuje, muži by si mali dať pozor aj na svoje cievy. S poklesom hormónov sa totiž zvyšuje riziko mozgovej mŕtvice. S mužským prechodom je spojená rada príznakov veľmi podobných symptómom prechodu ženského. Medzi tie závažnejšie patrí popri obávanom rednutí kostí aj vyššie riziko hypertenzie, zvýšená hladina cholesterolu a nepriaznivé kardiovaskulárne zmeny. Toto všetko sú pre vznik cievnej mozgovej príhody veľmi rizikové faktory.

Kvôli odlivu energie, ktorý sa s andropauzou tiež často spája, môžu navyše muži začať pribúdať na váhe. Obezita sa pritom spája práve so zvýšeným rizikom mŕtvice, ale aj kardiovaskulárnych chorôb. Preto je také dôležité nezabudnúť na zdravý pohyb.

zdroj: mojezdravi.cz

Akú úlohu hrá pre imunitu vek alebo pohlavie

Vieme, prečo sa robia vrásky