Na inkontinenciu pomôže cvičenie, lieky alebo chirurgický zákrok

O inkontinencii sa príliš nahlas nehovorí. Veď kto by dobrovoľne priznal, že má problémy s udržaním moču… Na hanbu ale nie je žiadny dôvod: čím skôr je porucha odhalená, tým väčšia je nádej na návrat do normálneho stavu.

Prolaps alebo zostup panvového dna, ktorý je za inkonentinenciu často zodpovedný, sa prejavuje u každej ženy trochu odlišne. Niekedy pocitom tlaku na danom mieste, spravidla je možné nahmatať určitú hrčku alebo malé vajíčko, ktoré akoby zostupuje z pošvy dole. Môže ženu obťažovať pri chôdzi a tiež pri pohlavnom styku, objavujú sa problémy s vyprázdňovaním stolice či moču alebo aj nepravidelným únikom.

Prečo dochádza k prolapsu, inkontinencii a uvoľneniu pošvy? Disbalancia v oblasti panvového dna ako takého môže viesť k poklesu močového mechúra a všetkých orgánov malej panvy, pošvových stien a maternice. Veľký vplyv na následné problémy v tejto oblasti má okrem iného pôrodný traumatizmus, takzvané poranenie panvového dna v priebehu pôrodu, kedy sa daný sval odtrhne od úponu kosti. Tento stav výrazne zvyšuje riziko následného prolapsu. Svoje samozrejme zohrávajú tiež hormonálne vplyvy. V dôsledku postupnej straty ženských hormónov, napríklad s vekom alebo skorou stratou ženských hormónov totiž dochádza k atrofii závesných aj podporných štruktúr, mení sa ich kvalita a elasticita.

Riziko spomínaných zdravotných ťažkostí sa tiež zväčšuje v dôsledku vysokej záťaže na danú oblasť. Nejde zďaleka len o fyzicky náročnú prácu alebo telesnú aktivitu ako takú, ale tiež napríklad o dlhodobejší prudký kašeľ ako dôsledok astmy či fajčiarstva. Svoju mieru zodpovednosti nesie tiež obezita a nedostatok vhodného pohybu. Tiež operačné zákroky, napríklad odstránenie maternice, môžu zvýšiť riziko určitého druhu zostupu – prolapsu. Veľakrát si však musíme popravde priznať, že nie je možné skutočnú príčinu spomínaných ťažkostí presne vystopovať a všetky rizikové faktory sa tu podieľajú spoločne.

Inkontinencia urgentná a stresová disbalancia panvového dna môže mať skutočne rozličné príčiny a nie vždy na ňu musí nutne nadväzovať inkontinencia ako taká, hoci tieto záležitosti spolu často úzko súvisia. Klasicky rozlišujeme dva základné typy inkontinencie. Ich riešenie je však úplne rozdielne, a je preto nevyhnutné správne diagnostikovať, o aký druh ide.

Urgentná: Týka sa predovšetkým žien vyššieho veku, ale môže nastať aj u mladších ročníkov. Ide o hyperaktivitu močového mechúra, kedy ženy spravidla „nestihnú“ dobehnúť na toaletu (nechcený únik moču). Nutkanie močiť býva časté a žena „musia“ niekoľkokrát aj počas noci. Medicína ponúka farmakologické riešenie.

Stresová: Tento typ inkontinencie býva častejší, často ako dôsledok defektu panvovej oblasti a pôrodných poranení, trápia preto tiež mladé ženy. Únik moču nastáva bez varovania, v dôsledku námahy, kýchnutia, kašľa, zdvíhania dieťaťa. Riešením býva chirurgický zákrok.

Na inkontinenciu pomôže cvičenie, lieky alebo chirurgický zákrok. Drobné problémy (prolaps, mierna inkontinencia) možno stabilizovať alebo čiastočne upraviť napríklad pomocou fyzioterapie. Samozrejme, ak je tu anatomický defekt, fyzioterapiou nezmizne, ale pomocou špecifického cvičenia je možné docieliť odloženie radikálneho riešenia, teda chirurgického zákroku. Pokiaľ sa ženy najprv zamerajú na zmenu životného štýlu a začnú sa venovať cvičeniu v spolupráci s fyzioterapeutom, je vcelku možné, že sa až k nám nakoniec ani nedostanú a problémy sa tým upravia.

Cvičenie „aktivácia panvového dna“ posilňuje danú oblasť a prispieva k prevencii zranení. Cvičenie je potrebné vykonávať pravidelne, so zameraním na dych a správnu techniku. Nie je až také jednoduché tieto hlboko položené svaly zapojiť. Tomuto cvičeniu sa hovorí Kegelove cviky. Kostrč tlačíme dole a panvovú kosť nahor – laicky povedané tak, aby vzniklo jemné esovité prehnutie chrbtice bez vystrčeného „zadku“. Možno cvičiť v stoji aj v ľahu.

Pokiaľ cvičíte v priebehu tehotenstva, zlepšujete okrem iného schopnosť udržať moč, cvičenie má priaznivý účinok aj na samotný pôrod. Zmeny sa prejavia cca po 2 až 4 mesiacoch pravidelného cvičenia.

zdroj: mojezdravi.cz

Ako mám začať zhadzovať emočný tuk?

Homocysteín