Schudnite, hovoria ortopédi: Obezita im komplikuje prácu a ničí ľuďom kĺby

Obezita poškodzuje kĺby a komplikuje operácie endoprotéz aj následné hojenie a rehabilitáciu. Pacienta s hmotnosťou nad 130 kg neunesie bežný operačný stôl a hrozia väčšie pooperačné komplikácie. Pritom aj schudnutím iba o niekoľko kilogramov sa môže operácii kĺbov predísť.

Neprimerané zásoby podkožného tuku, a teda nadváha a obezita, dopadajú na zdravie mnohými spôsobmi. Postihnutie kĺbov patrí k závažným dôsledkom predovšetkým preto, že sa u chorých vinou zhoršenej pohyblivosti prehlbuje nerovnováha medzi príjmom energie (jedlom) a jej výdajom (pohybom a ďalšou fyzickou aktivitou). Pacienti ďalej priberajú a rozvíja sa u nich takzvaný metabolický syndróm – smrtiace spojenie poruchy zloženia a metabolizmu krvných tukov, obezity, vysokého krvného tlaku a diabetu 2. typu, ktorý môže vyústiť až do infarktu myokardu alebo cievnej mozgovej príhody.

Obezita a opotrebenie kĺbov

Nadmerná telesná váha zvyšuje zaťaženie na každý štvorcový centimeter styčnej plochy kostí tvoriacich kĺb. Chrupavka sa začne opotrebovávať, zhoršuje sa jej prekrvenie a výživa, a tým – zvlášť ak sa ešte pridá genetická dispozícia – chrupavka postupne degeneruje, znižuje sa jej výška a postupne sa rozvíja artróza.

Vysokou hmotnosťou trpia hlavne nosné – bedrové a kolenné – kĺby. Poškodenie artrózou niekedy natoľko zhorší ich funkciu, že je nutná totálna náhrada (endoprotéza). A tiež tu predstavuje obezita výraznú komplikáciu, či už samotného chirurgického výkonu, alebo následného hojenia a rehabilitácie.

Riziká operácie pri obezite

Silná vrstva podkožného tuku vyžaduje väčší rez a prehľadnosť operačného poľa je znížená, takže je ťažšie kĺbovú náhradu správne usadiť; preto je z ortopedického hľadiska horší „hruškový“ typ obezity s vysokým nahromadením tuku v oblasti zadku, bokov a stehien. Avšak obezita typu ,jablko‘ s uložením tuku v oblasti brucha, hrudníka, poťažmo krku zase zvyšuje anesteziologické riziko, pretože títo ľudia väčšinou mávajú aj vysoký krvný tlak alebo problémy so srdcom. U obéznych pacientov je tiež obava uchytenia infekcie v mieste styku endoprotézy s kosťou, pretože ich imunita je znížená.

„Toto nebezpečenstvo infekcie sa obzvlášť u starších pacientov s dlhšie trvajúcimi horúčkovitými stavmi snažíme eliminovať antibiotickou liečbou, hoci inak antibiotikami skôr šetríme. Antibiotické krytie a prevencia je však v tomto prípade menším ‚zlom‘ ako následné riešenie vzniknutej infekcie revíznou operáciou vzhľadom na to, že každá opakovaná operácia predstavuje u týchto chorých problém,“ dodáva ortopéd.

Komplikácie aj v rekonvalescencii

Samotné kĺbové náhrady sa síce neustále zdokonaľujú tak, aby vydržali aj vysokú záťaž, napriek tomu ich životnosť môže byť u obéznych pacientov znížená. „Endoprotézy bedrových kĺbov vhodné pre obéznych pacientov mávajú takzvaný lateralizovaný driek, laicky povedané dlhší a zvonka posunutý krčok. Riziko pooperačnej luxácie (‚vykĺbenie‘) sa zníži aj použitím endoprotéz s prehĺbenými jamkami s presahom, do ktorých hlavička lepšie zapadne. Možné je aj použitie náhrad so systémom double motion, ktorý opäť bráni luxácii. Cez toto všetko neopatrný pohyb alebo ‚nonšalantný‘ posed – s nohou zvonka vytočenou v bedrách a oprenou o koleno druhej nohy – môže spolu s pohybom silnej vrstvy tukového tkaniva u obéznych pacientov spôsobiť posun alebo úplnú luxáciu endoprotézy. Tieto defekty sa neopravujú ľahko, nutná je ďalšia operácia so všetkými popisovanými rizikami,“ varuje doktor.

Veľkým „strašiakom“ obéznych pacientov s endoprotézou nosného kĺbu aj ich lekárov je pád – môže pri ňom dôjsť k zlomenine v mieste alebo blízko endoprotézy. Tieto defekty sa podľa ortopéda napravujú veľmi ťažko. Navyše pacienta ťažšieho ako 120–130 kilogramov neunesie štandardný operačný stôl (nosnosť stolov sa líši podľa konštrukcie a výrobcu). Samozrejme existujú aj pracoviská s nadštandardným vybavením na ošetrovanie morbídne obéznych jedincov, avšak úprava váhy pred operáciou endoprotézy je vždy lepším riešením.

Pred operáciou by ste mali schudnúť

Aktívny pohyb s nosnými kĺbmi „na odpis“ nie je ľahký a bolí, to chápe každý vrátane ortopéda, ktorý vám ho odporúča. Do schodov to veľmi nejde, zo schodov už vôbec nie, chôdza po nerovnom povrchu je peklo, o kluse a poskokoch vôbec nemôže byť reč… Napriek tomu to nevzdávajte, pretože hlavnou (a tiež ovplyvniteľnou) príčinou obezity u prevažnej väčšiny ľudí je nerovnováha medzi príjmom energie (potravou) a jej výdajom (najviac športom a fyzickou prácou).

V praxi to znamená, že čím viac energie vydáte, tým viac budete môcť jesť bez toho, aby ste priberali. Ak vydáte viac energie, než prijmete, budete chudnúť. Tak jednoduché je to. O vhodnom pohybe a jeho miere sa poraďte napríklad na niektorom pracovisku pre komplexnú liečbu obezity; váš ortopéd s nejakým takým určite spolupracuje, pretože z ľudí trpiacich kĺbovými ťažkosťami je obéznych dobrá polovica. Pomocnú ruku vám podajú aj v centre zdravého pohybu či rekondičnom centre.

pracie pásiky GreenSun
pracie pásiky GreenSun

Centrá rekondície či zdravého pohybu sú prevádzkované rôznymi subjektmi. Hľadajte ich najlepšie v blízkom okolí svojho bydliska, pretože ľahká dopravná dostupnosť miesta, kam prípadne budete pravidelne dochádzať cvičiť, zvyšuje „priľnavosť“ k cvičeniu a pravdepodobnosť, že pri ňom vydržíte. Klasické fitness centrá radšej vynechajte, tam sú zariadenia skôr na zdravú klientelu. Pre vás, najmä ak trpíte vedľa obezity a bolestí kĺbov aj diabetom alebo komplikáciami vysokého krvného tlaku a aterosklerózy, bude lepšie sa aktívne hýbať za dozoru lekára alebo rekondičného inštruktora; je totiž potrebné strážiť, aby cvičenie bolo účinné z hľadiska spaľovania tuku (= musí sa zvýšiť tepová frekvencia), ale súčasne aby srdiečko unieslo záťaž a počas cvičenia či po ňom nenastala potrebná arytmia alebo diabetická hypoglykémia.

Malý úspech – veľká motivácia

Obézneho človeka bolia kĺby, a tak nie je ochotný cvičiť a hýbať sa. A pretože necvičí a nehýbe sa, tak priberá a bolia ho kĺby. Vystúpiť z tohto bludného kruhu nie je ľahké.

„Nerád pacientom niečo nariaďujem, skôr im odporučím vhodný pohyb, úpravu jedálnička a poprípade aj konzultáciu na obezitologickom pracovisku – tá býva väčšinou nutná, pretože aj keď sa ľudia snažia dodržiavať naše pokyny, kvôli pohybovým obmedzeniam sa redukcia váhy nie vždy darí. Pritom už zníženie hmotnosti o 5–7 kilogramov sa prejaví lepším pocitom zo seba samého, človek sa cíti ľahší, kĺby v artrotickom teréne menej opúchajú a toľko nebolia a to všetko posilní odhodlanie chudnúť ďalej. Na operáciu tak často vôbec nemusí dôjsť,“ konštatuje na záver ortopéd.

zdroj: mojezdravi.cz

Mužov ohrozuje strata pamäte viac ako ženy. Začína to po šesťdesiatke!

Keď muži starnú: Čo ohrozuje ich zdravie a ako si s tým poradiť?