Lacný všeliek. Toto urobí droždie s vašim telom.

Pravým pokladom je nielen v rukách pekárov. Droždie je prekvapivý pomocník aj v starostlivosti o krásu, imunitu a psychickú pohodu. Zoznámte sa s jeho najväčšími benefitmi.

Malá kocka za pár centov by mala mať vo vašej kuchyni svoje stále miesto. Pekárske droždie je totiž nabité výživnými látkami. Najmä v zime by vo vašom jedálničku nemalo rozhodne chýbať.

Vitamín B prospeje nervom

Droždie je nabité vitamínmi skupiny B, najmä B1, B2, B6, B9, je teda prospešné pre nervovú sústavu. Pomôže, ak vám kolíšu nálady, máte pocuchané nervy alebo z večnej tmy sklon k smútku a úzkostiam. Prospieť môže aj pri zlom sústredení, zhoršenej pamäti a zvýšenej únave. Dajte si pokrmy z droždia pokojne aj na večeru, pomáha totiž aj pri nespavosti a nepokojnom spánku. Za to vďačí okrem iného aj chrómu, ktorý vie tiež zmierniť rozkolísanie krvného cukru, čo pomáha proti únave aj záchvatom hladu.

Uľaví tráveniu

Droždie obsahuje živé kvasnice, ktoré môžu byť prospešné vášmu tráveniu. Pomáhajú pri nechutenstve, problémoch s vylučovaním stolice, prispievajú k správnej činnosti črevného mikrobiomu. Podporujú ale aj funkciu obličiek a pečene, tým aj pravidelné močenie a odvádzanie toxínov z tela.

Posilní imunitu

Vďaka obsahu vitamínov skupiny B je droždie prospešné aj pre imunitu. Priaznivo ovplyvňuje obranyschopnosť tela, ale taktiež urýchľuje regeneráciu po prekonaných chorobách. V sezóne rôznych viróz stojí za to zaradiť ho do jedálnička.

Ako ho jesť

Všetky vyššie menované účinky ale platia len pre čerstvé droždie. Ako ho konzumovať? Uvarte si drožďovú polievku s drožďovými knedličkami, pripravte klasickú drožďovú nátierku alebo skúste drožďovú nátierku v menej kalorickej verzii. Niekomu chutí surové a jej ho len tak samotne, dá sa piť aj s vodou či mliekom.

Prospieva vlasom

Pravidelná konzumácia kvasníc je prospešná aj pre zdravý vzhľad vlasov, nechtov a pokožky. Posilňuje ich, pomáha pri rôznych dermatologických problémoch, má ale aj protizápalové účinky a urýchľuje hojenie. Droždie môžete použiť aj na prípravu domácich masiek. Na vlasovú masku zmiešajte pol hrnčeka vlažného mlieka, pol kocky rozdrobeného droždia a lyžičku medu a nechajte asi pätnásť minút odstáť. Potom pridajte pol téglika bieleho jogurtu, dobre rozmiešajte a aplikujte na dvadsať minút na vlhké vlasy, môžete prekryť potravinárskou fóliou. Potom dôkladne opláchnite.

Zahojí akné aj prasknuté kútiky

Viditeľného efektu dosiahnete v starostlivosti o pokožku, najmä v boji s jej neduhmi. Pripravte si uľavujúci balzam, stačí rozdrobiť trochu droždia a zmiešať ho s polovicou lyžičky kvalitného oleja, pokojne olivového. Vymiešajte hustejšiu kašičku a aplikujte na popraskané kútiky úst, rozškriabaný ekzém alebo boľavý pupienok akné. Nechajte pôsobiť do zaschnutia, potom umyte vlažnou vodou. Na väčšie ložiská vyrážok a akné skúste masku. Kocku droždia stačí nadrobiť do misky, pridať tri lyžice vlažného mlieka a vymiešať hustejšiu kašu, ktorú aplikujte na postihnuté partie. Za pol hodiny zmyte vlažnou vodou.

Nadúva vás? Stavte na lahôdku

Zatiaľ bola reč iba o pekárskom droždí, čo sú živé kvasinky schopné vyvolať kysnutie cesta. Môžete ale naraziť aj na iné druhy. Pivovarské kvasinky fungujú podobne ako tie pekárske, ide len o iný kmeň. Môžete ich zohnať sušené a sú tiež považované za doplnok stravy vhodný na vyladenie imunity, trávenie aj kvality pokožky.

Na popularite získava aj špeciálne lahôdkové droždie, čo sú sušené vločky klasického droždia. Pretože ale už prešli tepelnou úpravou, nie sú v nich živé kvasinky a nemôžu slúžiť na kysnutie. Mizne tým teda aj efekt nadúvania, ktorý môže u citlivejších jedincov klasické droždie vyvolávať. Lahôdkové droždie tiež využijete pri príprave polievok, nátierok alebo omáčok, dodá im krémovú konzistenciu a jemnú orieškovo-syrovú chuť. Je to tiež bohatý zdroj vitamínov B, často sa doň pridáva aj výťažok sladu, vďaka ktorému má aj vitamín B12, dôležitý pre správnu premenu živín.

zdroj: mojezdravi.cz

Homocysteín

Ako sa dostať do formy: 15 účinných rád.