Čo sa stane s vašim telom, ak prestanete jesť polotovary?

Takzvané priemyselne spracované potraviny alebo polotovary sú všade okolo nás. Musíme ich ale konzumovať, alebo sa im dá úplne vyhnúť? Mraziarenské boxy sú plné pochutín s obsahom rôznych chemických látok, soli, cukru a ďalších konzervantov. Odborníci na výživu samozrejme odporúčajú potraviny konzumovať v čo najviac prirodzenom stave. Prečo?

Nezdravé prímesi v niektorých jedlách navyše môžu viesť k zvýšenému riziku vzniku chorôb srdca a ciev či cukrovky. Navyše nie sú práve veľmi prospešné ani našej štíhlej línii. Lekári tiež podotýkajú, že pokiaľ priemyselne spracované potraviny z nášho jedálnička vylúčime, v našom tele sa budú diať veľmi pozitívne zmeny.

Oslovená nutričná terapeutka uvádza, že vyhnúť by sme sa mali pokiaľ možno všetkým potravinám, ktoré obsahujú pridaný cukor, soľ, mäsovým polotovarom a údeninám, instantným pokrmom, sušienkam aj cukrovinkám a ďalším pochutinám.

Je dobré, ak potravina obsahuje čo najmenej aditív, ale niekedy treba myslieť na to, že potravina bola spracovaná z dôvodu, aby bola zaistená jej mikrobiologická nezávadnosť. Príkladom môže byť napríklad pasterácia či sterilizácia mlieka, konzervácia ovocia a zeleniny a ďalšie. Tieto potraviny sú na konzumáciu vhodné. Na obaloch sa sústreďme na to, aby potravina obsahovala čo najmenej pridaných zložiek a preferujme vždy čerstvé suroviny a základné potraviny.

V našom jedálničku by sme mali preferovať vždy čerstvé základné potraviny, ako sú ovocie a zelenina, obilniny (najlepšie celozrnné), mäso, mlieko, vajcia, orechy a semienka. Nezabúdajte tiež na ich vhodnú technologickú úpravu.  Samozrejme polotovary úplne vynechať nemusíte. Pokiaľ z nich bude vaša strava zložená z 10 percent, môžete byť úplne v pokoji.

Pozor na dopamín a závislosť

Ďalšou dôležitou otázkou je, prečo by sme tieto potraviny vlastne nemali konzumovať? Spracovaním sa z nich totiž strácajú živiny, vláknina aj voda. Mení sa aj spôsob, ako ich naše telo prijíma a trávi. Síce sa vďaka nim môžeme cítiť lepšie, obsahujú totiž látku dopamín, ktorá podporuje dobrú náladu. V mozgu tak cítime, že je nám dobre, ale naše telo naopak „protestuje“. Chýbajú mu totiž už spomínané živiny, vláknina a minerálne látky. To môže nakoniec viesť až k obezite. Spomínaný dopamín totiž podporuje nekontrolovanú závislosť na určitom druhu jedla. Takže z jedálnička musia preč aj hamburgery, nezdravé sendviče, šišky či ďalšie sladké pečivo.

Abstinenčné príznaky

Pokiaľ prestanete priemyselne spracované potraviny jesť, môže to viesť k zvýšenej únave a podráždenosti. Napríklad ľudia, ktorí konzumujú veľa kofeínových nápojov, budú nejaký čas skutočne „trpieť“. U týchto jedincov sa totiž budú objavovať bolesti hlavy. Rovnaký účinok môže mať aj náhly nedostatok cukru. Špecialisti ale potvrdzujú, že tieto príznaky obvykle netrvajú dlho a náš organizmus si na naše nové stravovacie návyky veľmi rýchlo zvykne.

Na chuť nijako nespracovaných potravín si samozrejme musíte tiež zvyknúť. Sú totiž skutočne „iné“ a možno vám nebudú pripadať veľmi korenené či sladké. Rozhodne to nesmiete vzdávať a musíte za každú cenu vydržať. Vaša snaha totiž bude časom právom odmenená, uvidíte. Vaše telo bude zbavené prílišného množstva sodíka a cukru, a vy sa tak budete cítiť oveľa lepšie. Odborníci tiež spomínajú, že regenerácia našich chuťových pohárikov môže trvať 10 až 15 dní.

Problémy s trávením

Na novú diétu si rovnako ako chuťové poháriky musí zvyknúť aj žalúdok. Všetky zmeny vo vašom organizme sú v tomto prípade samozrejme vždy iba pozitívne. Vaše telo bude zrazu prijímať oveľa viac vlákniny, ktorá sa napríklad pri spracovaní ovocia z potravín vytratí. To môže telu spôsobiť niektoré komplikácie, ako sú nadúvanie alebo hnačka. S tým si ale nerobte starosti. Týmto prospešným zmenám sa totiž naše črevá a žalúdok veľmi rýchlo prispôsobia.

Bez polotovarov schudnete

Popisované zmeny vášho jedálnička sú prospešné aj pre našu telesnú váhu. Po odstránení tukov a cukrov totiž budete chudnúť. Takže návšteva fitness centra je samozrejme aspoň dvakrát týždenne dôležitá, ale v spojení s vašou diétou pôjde vaša váha dole oveľa rýchlejšie.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Budete mať viac energie

Pokiaľ priemyselne spracované potraviny skutočne vynecháte, budete sa navyše cítiť oveľa lepšie, budete mať lepšiu náladu, budete energickejší a dokonca budete aj lepšie spať a to vás samozrejme bude motivovať nepoľaviť.

Samozrejme je ale dôležité, aby ste mali zaistený minimálny denný limit pre prísun sodíka a cukru. Preto je dobré sa vždy o zmene jedálnička poradiť so špecialistom.

zdroj: mojezdravi.cz

Potraviny, ktoré zlepšujú pamäť, sústredenie a ďalšie činnosti mozgu

Aké potraviny môžu spôsobovať nepríjemný telesný zápach?