Horúce počasie so sebou prináša okrem radosti aj jeden problém, o ktorom sa niektorí možno hanbia hovoriť. Zápach nôh. Prečo vzniká a ako sa mu brániť?
Nohy sú schopné za deň vyprodukovať až pol litra potu. „Keď si ale vezmeme silné ponožky a nepriedušné topánky, nemá pot kam odchádzať a začnú sa nám na chodidlách tvoriť baktérie, kvôli ktorým vznikajú plyny, ktoré sú veľmi podobné napríklad zrejúcim syrom,“ vysvetľuje praktická lekárka s tým, že len obyčajným umývaním vodou sa zápachu nezbavíme.
Nohy musíme umyť kvalitným mydlom, a to hlavne medzi prstami. Pokojne si doma či na záhrade dajte do lavóra teplú vodu a hodinu, pol hodiny zostaňte s chodidlami v teplej vode, do ktorej môžete pridať rôzne bylinky, ktoré zápach eliminujú. Použiť môžete napríklad ocot, čierny čaj, klinčeky, nové korenie, soľ či sódu. Následne nohy poriadne vysušte a naneste na ne krém s antibakteriálnou zložkou. Ešte je dobré chodila ošetriť zásypom.
Kupujte si kvalitné ponožky a pančuchy
Pre nezapáchajúce nohy je samozrejme dôležité nosiť vhodné ponožky, pančuchy alebo pančuchy. „Ak chcete byť aj pri návšteve tradičnej japonskej reštaurácie v pokoji, radšej si priplaťte a kúpte si kvalitné bavlnené ponožky s antibakteriálnym ošetrením a savou vrstvou,“ hovorí lekárka. Pokiaľ máte s potením nôh problémy, je lepšie so sebou nosiť pokojne tri páry ponožiek a počas dňa si ich meniť. Ženy by potom mali pri výbere pančúch a pančucháčov pozerať na to, či obsahujú striebro a sú antibakteriálne. Znovu tak zabránite nadmernému poteniu nôh.
Ako dostať zápach z topánok
Ak máte nohy umyté, nosíte kvalitné ponožky či pančuchy a máte ešte ďalšie so sebou v zásobe, je namieste si zaobstarať aj kvalitnú obuv. Tá správna, ktorá zabraňuje poteniu, musí byť samozrejme priedušná, najlepšie s otvorenou špičkou.
Dôležité je samozrejme zvoliť obuv podľa počasia. Pokiaľ to inak nejde a nič iné nezaberá, budete so sebou okrem náhradných ponožiek nosiť aj ďalší pár topánok. Večer potom nechajte použité pary aspoň jeden deň na čerstvom vzduchu vyvetrať. Pokiaľ to ide, tak z nich vyberte aj vložku. A dobré je tiež topánky niekoľkokrát za rok vyprať s tým, že by sme rozhodne nemali dať na všelijaké reklamy na najrôznejšie typy parfumov a dezodorantov.
Ak ich na nohy aplikujete, zápachu sa bohužiaľ nezbavíte, iba sa zmieša s použitou vôňou. Baktérie na chodidlách ale aj naďalej zostávajú. Drahé parfémy nechajte v obchode a radšej si kúpte sódu, detský zásyp či kypriaci prášok, zvolenú látku v malom množstve nasypte do každého páru topánok a nechajte ju tam aspoň jeden deň pôsobiť.
Zápach však môže byť spôsobom aj plesňou, ktorá sa nám na nohách môže objaviť ako dôsledok ich zaparenia v topánkach. „Nie ste si istí, že máte na nohách pleseň? Zistíte to jednoducho, tak, že vás chodila začnú svrbieť a objaví sa začervenaná pokožka s pľuzgierikmi, ktorá sa bude odlupovať. Pľuzgieriky najčastejšie nájdete medzi prstami. V tomto prípade by ste mali rozhodne navštíviť lekára – podológa (podiatra), ktorý vám poradí, čo robiť,“ uzatvára lekárka.
zdroj: mojezdravi.cz