Ryhy, zmena farby aj lámanie. Čo o zdraví prezradia vaše nechty?

Sledovať stav svojich nechtov nie je len otázka estetiky. Na rohovinovom zakončení prstov sa do istej miery odráža zdravie celého tela. Ryhy, štiepenie aj zmena farby môžu značiť banálne, ale aj závažnejšie zdravotné problémy. Čomu venovať pozornosť?

Iste viete, že ruky sú vaša vizitka. Najlepší outfit a make-up neupravia dojem z ohrýzaných nechtov s olúpaným lakom. Estetická stránka veci však nie je jediný dôvod, prečo sa zaoberať svojimi nechtami. Zmeny ich vzhľadu môžu všeličo prezradiť o vašom zdraví.

Biele škvrny na nechtoch

Na sledovanie stavu nechtov je potrebné pristupovať racionálne. Niektoré zmeny skutočne môžu znamenať vážne problémy, často však nemusia značiť vôbec nič. Príkladom sú biele škvrnky či bodky, ktoré bývajú mylne spájané s deficitom niektorých vitamínov a minerálov. Môžu síce naznačovať nedostatok zinku, vo väčšine prípadov sú ale len dôsledkom mechanického poškodenia alebo drobného vonkajšieho poranenia.

Tmavá škvrna pod nechtom

Asi jediný prejav na nechtoch, ktorý treba neodkladne riešiť, sú čierne pruhy alebo škvrny. Pokiaľ si neuvedomujete vonkajšiu príčinu (napr. úraz), potom je nutné fľak sledovať. Ak neodrastá, ale zostáva stále na rovnakom mieste, potom určite čo najskôr zájdite ku kožnému lekárovi. V najhoršom prípade môže ísť o nebezpečný melanóm – rakovinu kože.

Pozdĺžne a zvislé ryhy na nechtoch

Pozdĺžne ryhy sa vyskytujú pomerne bežne, pričom najčastejšie sú spájané s rôznorodými problémami v zažívacom systéme. Často je ako príčina uvádzaná aj chudokrvnosť, respektíve nedostatok železa. Menej bežnými dôvodmi bývajú úzkosti a chudnutie.

Horizontálne ryhy môžu byť ukazovateľom vážnejších problémov, ako je porucha funkcie štítnej žľazy, cukrovka, ale aj šarlach alebo týfus. V týchto prípadoch sa ryhy obvykle vyskytujú na všetkých nechtoch. Zvláštne nepravidelné ryhy sa niekedy objavujú ako prvý príznak psoriázy. Ale ani v tomto prípade nie je nutné sa ihneď začať znepokojovať: ryhy a nerovnosti bývajú veľakrát len dôsledkom úrazu a bežne sa objavujú aj u fajčiarov.

Zmena farby nechtov: žlté, modré, biele

Zmena odtieňa je ďalším príznakom, ktorý je vhodné sledovať. Zažltnuté nechty sa často objavujú u fajčiarov. Pokiaľ na nich však sledujete aj zmenu štruktúry, hrbolčeky alebo zosilnenie, bude sa jednať skôr o pleseň na nechtoch. Žlté nechty ale môžu byť spôsobené aj chemickými alebo kozmetickými prípravkami, napríklad lakmi na nechty (ako prevencia zafarbenia sa odporúča používať podlak). V niektorých prípadoch potom môžu značiť ochorenie štítnej žľazy.

Dlhodobo namodralé nechty bývajú často príznakom nedostatku kyslíka v tele, respektíve problému, ktorý súvisí najčastejšie s pľúcami. Môže ísť o prebiehajúcu pľúcnu chorobu, ale aj stav po ťažkom zápale pľúc.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Príliš bledé nechty sú vcelku bežným javom sprevádzajúcim starnutie. U mladších ľudí sa potom môže jednať o známku už spomínanej chudokrvnosti, ale aj cukrovky. Ak sú nechty celé biele, potom je vhodné nechať si urobiť pečeňové testy – môžu značiť pečeňové choroby, ale aj žltačku.

Lámavé a štiepivé nechty

Asi najbežnejší problém sú nechty, ktoré sa štiepia, lámu a sú celkovo slabé a krehké. Na vine je v tomto prípade celý rad faktorov a podiel môže mať aj dedičnosť. Najčastejšie sú však spájané s hormonálnymi zmenami, stresom alebo nedostatkom niektorých vitamínov a minerálov. Pokiaľ sa s týmto problémom stretávate dlhodobo, je namieste zamerať sa na pestrosť jedálnička. Prípadne ho obohatiť o doplnky stravy: na kvalitu nechtov má dobrý vplyv zinok, vápnik, horčík, kremík aj vitamíny skupiny B.

zdroj: prozeny.cz

NECHTY

Biohacking ako elixír mladosti? Základom sú vitamíny, cvičenia, ale aj denník, vďačnosť a pôst