V dobe dovoleniek riešime opaľovacie krémy, slnečné okuliare, črevné virózy a exotické ochorenia. Je tu ale ešte jeden strašiak, na ktorého by sme nemali zabúdať pri dlhých cestách. Vážna zdravotná komplikácia menom žilová trombóza. Ako sa jej môžete vyhnúť?
Trombóza je vznik krvnej zrazeniny alebo trombu vo vnútri cievy. Dochádza pri ňom k obmedzeniu prietoku krvi, ktorá koluje naším obehovým systémom. Príčiny sú najrôznejšie – od vrodeného sklonu k zvýšenému zrážaniu krvi cez poškodenie žilovej steny pri operácii či úraze, stresové situácie, obezitu, fajčenie, užívanie antikoncepcie alebo spomalenie prietoku krvi práve v dôsledku dlhého sedenia pri cestovaní. Pokiaľ sa teda chystáte na dlhšiu cestu autom či lietadlom a zvlášť pokiaľ patríte do rizikovej skupiny, mali by ste sa riadne pripraviť.
Cesta dlhšia ako štyri hodiny je nebezpečná
Riziko cestovnej trombózy sa zvyšuje až štvornásobne v prípade, že vás čaká cesta dlhšia ako štyri hodiny. Najväčším problémom je, že človek sedí v jednej polohe s minimálnym pohybom dolných končatín. Tým sa vyradí z funkcie tzv. svalová pumpa, ktorá napomáha toku krvi proti zemskej gravitácii. Zvlášť, keď sa k tomu pridá tesné oblečenie a malý priestor na nohy, ktorý je typický pre auto aj lietadlo, môže veľmi ľahko dôjsť k spomaleniu toku krvi v nohách a zvyšuje sa tak šanca na vznik krvnej zrazeniny.
Ďalší problém, ktorý napomáha vzniku trombov pri cestovaní, je aj znížený príjem tekutín, ktorý zhoršuje plynulé prúdenie krvi. Trombóza však sama o sebe život neohrozuje. Avšak veľmi nebezpečný je okamih, keď sa cestujúci po pristátí postavia. V tej chvíli sa opäť prúdenie krvi obnoví a hrozí odtrhnutie trombu. Ten môže putovať krvnými cievami až do pľúc, kde môže upchať jednu z pľúcnych ciev a nastáva pľúcna embólia. V prípade, že postihnutý nedostane okamžitú lekársku pomoc, zomrie.
Kto je ohrozený trombózou?
Najohrozenejšou skupinou ľudí sú tí, ktorí majú sedavé zamestnanie, veľa cestujú, starší ľudia či ľudia s vysokým krvným tlakom, vysokou hladinou cholesterolu, nadváhou, fajčiari alebo ľudia, ktorí sú vystavení nadmernému stresu. A čím viac rizikových faktorov, tým nebezpečnejšie.
Všeobecne sa potom rozlišujú tri základné predpoklady na vznik trombózy, ktorými sú spomalenie prúdu krvi (napríklad po operácii či pri dlhých letoch), zmeny zrážanlivosti krvi alebo následok úrazu či aterosklerózy, kedy môže dôjsť k poškodeniu povrchu cievnej steny a teda k následnému upchatiu ciev.
Ako sa chrániť proti vzniku trombózy?
Všeobecne sa pre minimalizáciu vzniku trombózy odporúča dodržiavať zdravý životný štýl, nefajčiť, dbať na dostatok pohybu, vyhýbať sa stresovým situáciám a pri cestovaní často zastavovať a robiť si prestávky. Pri ceste sa potom odporúča piť dostatok tekutín po celú dobu cesty, obmedziť akékoľvek lieky a alkohol, voliť pohodlný odev, pravidelne pohybovať prstami aj celými nohami a každé dve hodiny sa prejsť striedavo po špičkách, plných chodidlách a po pätách.
Pomôcť môžu aj doplnky stravy na prírodnej báze, napríklad s paradajkovým koncentrátom, ktoré podporia prietok krvi cievami a možno ich užívať krátkodobo alebo trvalo. S ich výberom vám pomôžu v lekárni.
zdroj: mojezdravi.cz