Dna: Choroba kráľov, ktorou trpia najviac muži po šesťdesiatke, môže ale prísť skôr a postihnúť aj ženy

Možno ste o dne čítali v nejakej historickej knihe v súvislosti s dekadentným životom šľachty. Ale choroba prejavujúca sa boľavými kĺbmi, hlavne toho u palca na nohe, sa bežne vyskytuje aj v súčasnosti. Každopádne súvisí so životným štýlom, ale zrejme nie toľko, ako sa predtým súdilo.

Je pravda, že jedálniček s množstvom mäsa či alkoholu zvyšuje riziko, že človek bude trpieť dnou. Ale podľa nových výskumov so stravou bohatou na živočíšne bielkoviny sa dá vysvetliť len niečo málo cez desať percent prípadov choroby.

Výskyt dny je najčastejšie spájaný s inzulínovou rezistenciou, teda s porušeným metabolizmom cukrov, a stúpa s obezitou ako takou. Dna sa však môže u človeka rozvinúť aj po úraze alebo preto, že ju zdedil. K vzniku dni môže prispievať aj dlhodobé užívanie diuretík, čiže liekov na odvodnenie. Niekedy sa príčina vedúca k jej spusteniu jednoducho nenájde.

Príznaky dni: Ako sa prejavuje

Najtypickejším prejavom dny je silná bolesť koreňa palca pri nohe, prejavujúca sa typicky okolo 3. hodiny v noci. Môže potom trvať dni až týždne, kým úplne odznejú. Trpí ňou polovica z tých, ktorým lekári chorobu diagnostikujú.

Nie je to však jediný príznak. Aké sú ďalšie?

Bolesť môže postihovať aj celé chodidlá a ďalšie kĺby v tele, vrátane členkového kĺbu, kolien, lakťov, ramien či prstov na rukách. Bolesť je silná, pálivá, miesto je opuchnuté a začervenané, hybnosť je obmedzená. Záchvaty bolestí sa potom nemusia znova objaviť celé mesiace, či dokonca roky, ale kyselina močová sa v tele ukladá ďalej a môže poškodzovať kĺby.

Akútny záchvat môže sprevádzať celkové vyčerpanie alebo teplota.

Lekári používajú na tieto problémy označenie dnavá artritída, prípadne záchvaty artritídy, pretože choroba má akútnu aj chronickú podobu. Prejavom choroby môžu byť aj obličkové kamene alebo urátová nefropatia (problémy postihujúce močovú sústavu). Kryštáliky kyseliny močovej (tofy) sa môžu ukladať aj inde, napríklad v ušnom laloku, kde sú viditeľné ako malé hrbolčeky, či spôsobovať eróziu kostí (chronická dnavá artritída).

Ako liečiť dnu

Choroba je vlastne jednou z porúch látkovej výmeny a príčinou bolestí je poškodenie tkanív kryštálmi kyseliny močovej v organizme. Tieto kryštáliky sa ukladajú v kĺboch, šľachách, obličkách a niekedy aj v okolitých tkanivách. Liečba sa preto zameriava týmto smerom.

Na akútne problémy s bolesťou sa podávajú glukokortikoidy, nesteroidné antireumatiká (napríklad ibuprofén) či kolchicín. Vyhnite sa aspirínu, ktorý môže prispieť k zvýšeniu hladiny kyseliny močovej v krvnom riečisku.

Dlhodobo sa podávajú lieky znižujúce množstvo kyseliny močovej v tele (urikostatiká)
alebo jej tvorbu (urikosuriká).

Diéta pri dne

Kyselina močová sa v tele tvorí z dusíkatých zlúčenín zvaných puríny, ktorých zdrojom je prevažne mäsitá strava, vnútornosti, strukoviny, ryby či napríklad kakao. Ich odbúravanie znižuje alkohol a niektoré sladené nápoje.

Nové výskumy však ukazujú, že vplyv stravy nie je až zas taký veľký, dôležitejší vplyv má celkovo zdravá životospráva vrátane udržiavania primeranej hmotnosti, ktorú môžeme každý ovplyvniť. A to zmysel má.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Dna – vyšetrenie

Choroba sa diagnostikuje na základe krvných testov a fyzických ťažkostí, jednoznačné potvrdenie diagnózy je z mikroskopického vyšetrenia vzorky tekutiny z kĺbu, v ktorom sa nájdu kryštály kyseliny močovej.

Chorobou, pri ktorej sa v tele tvorí nadbytok kyseliny močovej, trpia asi dve percentá populácie, najčastejšie sa prvýkrát objavia u mužov medzi štyridsiatkou a päťdesiatkou, ale môžu ňou trpieť aj ľudia mladší, a to vrátane žien. Výskyt v populácii mierne stúpa, zrejme aj kvôli predlžujúcej sa dĺžke života.

Dna

  • Popis: Reumatologické zápalové ochorenie, pri ktorom dochádza k zvýšenému ukladaniu kryštálov kyseliny močovej v kĺboch, čo vedie k degeneratívnym zmenám.
  • Príznaky: Záchvatovitá, často nočná bolesť kĺbov, typicky v palci na nohe, ale postihuje aj iné miesta v tele.
  • Inkubačná doba: Nie je.
  • Liečba: Akútne problémy sa tlmia glukokortikoidmi či nesteroidnými antireumatikami proti bolesti.
  • Úmrtnosť: Choroba nie je smrteľná, je spojená so zvýšeným rizikom rozvoja metabolického syndrómu.
  • Prevencia: Zdravý životný štýl, nižšia spotreba potravín živočíšneho pôvodu, vyvážený jedálniček.

zdroj: prozeny.cz

Podvýživa: jedna z príčin nadváhy a zlého zdravotného stavu

facebook

Studená sprcha ráno? Nával šťastia po najhoršom zážitku dňa