Emócie hrajú v ľudskom živote dôležitú úlohu. Pomáhajú uvoľňovať napätie, vyjadrovať vnútorné pocity, niekedy ale aj škodia. Svoju úlohu zohrávajú aj vo vzťahu. A rovnako ako mnoho ďalšieho aj ony sa vyvíjajú. Ako spoznať, že človek, s ktorým randíte, je stále trochu „emočne nevyzretý“?
Spontánnosť, určitá životná naivita alebo snaha riešiť všetko rýchlo a hneď – vlastnosti, ktoré nie sú niekedy na škodu, ale všetkého s mierou. Práve niektoré tieto vlastnosti potom bývajú charakteristickými rysmi ľudí, ktorí aj napriek svojmu veku (cez dvadsať, niekedy aj cez tridsať) svojim správaním v mnohom stále pripomínajú teenagerov. Sú impulzívni, dramatickí, často im chýba určitý nadhľad.
Uvedený trend získava na sile už niekoľko posledných rokov. To, že na rande s vami príde muž alebo žena, ktorí sú vlastne stále teenagermi v tele dospelého, ale na prvý pohľad málokedy spoznáte.
Ako prvé býva „maskovacím” manévrom vek dotyčného. A za druhé – vlastnosti, ako práve spontánnosť a životná naivita bývajú spočiatku tak očarujúce, tak prečo riešiť, že to môže byť za čas inak? Možno preto, že vzťah s takýmto človekom nebýva často dlhodobo udržateľný.
Ako odborníci dodávajú pre web Yourtango, pokiaľ naozaj chcete zistiť, že dotyčný po vašom boku je stále „trochu zamrznutý teenager“, skúste sa zamerať na niekoľko nasledujúcich znakov.
1. Zo všetkého je kríza a treba to ihneď riešiť
Život emocionálne nevyzretého jedinca často pripomína pinballovú hernú guľôčku. Poskakuje od jednej krízy k druhej, opisujú vedci.
Neprekonateľná katastrofa je, keď šéf povýši niekoho iného namiesto vášho partnera (partnerky), pretože tak vyjadril neúctu k jeho práci (a je jedno, že dotyčný povýšený pracoval viac, dlhšie a lepšie).
Nedvíhate dotyčnému telefón po prvom zazvonení, alebo hneď nevoláte späť? Katastrofa, pretože to berie ako nedostatočnú ochotu venovať mu pozornosť.
Nezavoláte domov, že prídete o niečo neskôr – znova katastrofa. Dotyčný môže mať pocit, že vášmu vzťahu nevenujete prioritu, akú si zaslúži.
2. Ak so mnou nesúhlasíš, si zlý človek
Emočne nevyzretí jedinci často podliehajú viere, že ich názor a pohľad na vec je ten jediný správny. Pokiaľ s nimi nesúhlasíte, ste podľa nich zlý človek, alebo im dokonca ubližujete.
Pokiaľ sa v snahe upokojiť situáciu pokúsite to dotyčnému nejako vynahradiť, najskôr sa nestretnete s pochopením. Pravdepodobnejším poznatkom bude, že ste to vlastne robili len z pocitu viny, teda ste zlí opäť vy.
3. Veľmi časté nezhody
Vybavíte si z doby vlastného dospievania, alebo od niekoho z okolia, ako reagujú pubertiaci na akúkoľvek situáciu, ktorá nie je po ich? Minimálne zvýšeným hlasom, prípadne urazením, častejšie ale hádkou. A práve tak sa môže správať aj „dospelý teenager“.
A nejde len o to, že sa budete hádať o dôležitých veciach – on sa bude hádať vlastne kvôli všetkému, aj tej najväčšej blbosti. A prečo? No pretože on má vždy pravdu, a vy sa mýlite.
4. Rád sa hrá na obeť
Možno vás prekvapí, ako často sa dotyčný „teenager“ vo vzťahu hrá na obeť – a je jedno čoho. Nepochopenie v práci od šéfa, kolegov, v rodine, dokonca aj napríklad susedovej mačky.
A pretože je on alebo ona obeťou, vyžaduje preto adekvátnu pozornosť a neobmedzenú podporu od svojho náprotivku. Ako odborníci dodávajú, pokiaľ si chcete vzťah ešte chvíľu udržať, nikdy sa na rolu obete svojho partnera nesťažujte. Nedúfajte, že konštruktívna komunikácia povedie k pochopeniu. Naopak častejšie budete označení za niekoho, kto im ubližuje a nechápe.
5. Chcem to, zaslúžim si to
Emočne nevyzretí ľudia majú často pocit, že im život aj ľudia okolo krivdia a nechápu ich. Aj preto si často robia „radosť“ tým, že si kupujú hromadu vecí, ktoré si podľa nich za všetky tie príkoria „zaslúžia”. Nové auto, kabelku, topánky – často sa doslova správajú ako odtrhnutí z reťaze. To máva samozrejme mnohokrát za následok v lepšom prípade neustále prázdne konto, v horšom narastajúce dlhy.
Možno si hovoríte, že to je možno tá chvíľa, kedy si dotyčný uvedomí dopady svojho správania a konečne sa poučí a dospeje. Možno, ale skôr sa stane podľa odborníkov to, že dospejete vy. K názoru, že náprava takého človeka je nielen vyčerpávajúca, ale aj s neistým výsledkom, a je tak možno lepšie sa s ním rozísť.
zdroj: novinky.cz