Studená sprcha ráno? Nával šťastia po najhoršom zážitku dňa

Existuje viacero spôsobov, ako sa ráno naštartovať. Niekto volí kávu a cigaretku, iný prechádzku so psom, ďalším potom stačí ráno pozrieť na Instagram a z hrôzy z ubúdajúcich followers im potom vyskočí adrenalín na maximálne hodnoty, kde vydrží až do večera.

Poznáme však aj iné spôsoby, ako sa nabudiť hneď ráno a zároveň prispieť k svojmu mentálnemu zdraviu aj imunite. Jedným z nich je bezpochyby sex, na ten ale v tomto článku zabudneme a budeme sa venovať metóde druhej, o niečo menej príjemnejšie, teda ľadovej sprche po prebudení.

Všade kúrime, zima nás desí, to nás paradoxne ochudobňuje o pevnejšie zdravie

Žijeme v prekrásnej dobe. Máme vykurované domy – rodinné aj tie obchodné, vyhrievané sedačky v autách, bundy prešpikované najnovšími technológiami na zachovanie tepla a často takmer nekonečné zásoby teplej vody na počkanie.

Bojíme sa momentu, kedy by nám mohla byť chvíľu zima. V hlave máme zafixované, že keď pocítime chlad, hoci by to bolo len na jedinú sekundu, je takmer isté, že na druhý deň vystúpi naša teplota k bodu varu, a my si tak poležím mesiac s angínou.

Nie vždy to tak ale bolo …

Nie je tomu tak dávno, čo mrazivé počasie bolo pre väčšinu populácie obrovským strašiakom, však táto doba pominula. Teraz bojujeme skôr s civilizačnými chorobami spôsobenými nastavením našej kultúry, ktorá je založená na čo najväčšom vyhýbaní sa čomukoľvek obtiažnemu. Vlastníme každú pomôcku a aplikáciu, ktorá by za nás mala urobiť život jednoduchším, aj tak ale nie sme šťastnejší ani zdravší.

Vystavenie sa chladu spoločne s manipuláciou dychu vám môže byť nápomocné v prípade, že chcete bojovať proti stresu aj chorobám, krátky pobyt v ľadovej vode príde vhod. Prečo začať otáčať kohútikom na opačnú stanu, než sme zvyknutí?

V prostredí okolo nás existujú dva typy stresorov:
  • Chronické – pôsobia na nás dlhodobo a dokážu nám v priebehu času ubližovať.
  • Akútne – v obmedzenej miere sú pre náš organizmus prospešné.
Oba dva stresory by sme mohli dať do súvislosti aj s chladom. Ako?

Nikto po vás nechce, aby ste po dobu niekoľkých hodín váľali sudy na zjazdovke uprostred snehovej fujavice, však krátka expozícia chladu práve v podobe niekoľkominútovej alebo niekoľko desiatok sekúnd trvajúcej sprchy môže prísť vhod.

Bohužiaľ veľa z nás sa akútnym stresorom a ťažkým podmienkam snažia čo najviac vyhýbať. Na druhú stranu, chronického stresu máme v našich životoch na rozdávanie. Vyberáme si cesty najmenšieho odporu, automatické procesy pred tými manuálnymi, rýchle diéty a jednoduché tréningy. A bez prítomnosti stimulov, ktoré nás robia silnými, slabneme. Poďte znovu nájsť stratenú silu a nasmerovať život späť do tých správnych koľají.

Aké výhody má studená sprcha?

Zvýšená tvorba katecholamínov a endokanabinoidov,  čo sú skupiny hormónov, ktoré vás majú v prvom prípade nabudiť, v prípade druhom zlepšiť náladu (jedná sa o rovnaké látky, ktoré nájdete v marihuane).

Urýchlená regenerácia medzi tréningami alebo zápasmi (znížené poškodeniu i bolestivosť svalstva, menšia miera zápalových procesov, rýchlejší návrat sily do normálnych medzí).

Zvýšená tvorba mitochondrií, ktoré fungujú ako určité energetické továrne využiteľné hlavne u športovcov majúcich vytrvalostnú zložku vo svojom výkone.

Ľadová voda tak dokáže znížiť mieru pociťovaného stresu a úzkosti (vďaka čomu sa v poslednej dobe začína používať u pacientov s mentálnymi poruchami) aj urýchliť regeneráciu po náročnom zápase či tréningu, čo príde vhod najmä keď má nasledovať ďalšia záťaž v priebehu niekoľkých hodín po poslednom výkone. Najlepšie výsledky sa dosiahnu, ak je studená sprcha aplikovaná spoločne s dychovými cvičeniami a vedomou meditáciou.

Ako sa studenou sprchou začať?

Potom, čo si vychutnáte chvíľky v teplej vode a vykonáte potrebnú hygienu, urobte niekoľko hlbokých nádychov a výdychov, nastavte si myseľ do iného režimu a pomaly začnite otáčať kohútikom na druhú stranu. U toho môžete myslieť na fakt, že nič ťažšieho už vás v daný deň nečaká, čo je obrovská vzpruha pre vašu mentálnu odolnosť.

Čo si z toho zobrať?

Ľadová sprcha nikdy nie je vyložene príjemná. O tom, aký z nej budete mať úžitok, rozhoduje vaša myseľ a tiež dostatočne častý nácvik. Ak sa nechcete stať obeťami svojho stresu, je potrebné proti nemu adekvátne bojovať. A nie je veľa podobných techník, ktoré by vás dokázali tak zoceliť, ako to zvládne práve studená sprcha alebo dokonca pravidelné otužovanie.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Je však potrebné spomenúť fakt, že ľadová voda zhoršuje adaptácie na silový tréning, čo primárne platí pri ponorení väčšej časti nášho tela do ľadovej kúpele, ale tento negatívny efekt sa môže dostaviť aj vtedy, ak to preženieme s pobytom v studenej sprche.

zdroj: aktin.sk

Ako ráno vstávať v pokoji a mať lepší deň?

facebook

Tipy, ktoré ti pomôžu v boji proti koronavírusu