Tipy, ktoré ti pomôžu v boji proti koronavírusu

To, čo sa momentálne deje okolo nás, je pre všetkých veľmi nepríjemné a nikto z nás sa s podobnou situáciou ešte nestretol, nikto nevie, ako sa bude situácia vyvíjať ďalej, ale nie je potreba prehnane panikáriť a robiť nejaká unáhlená opatrenia, ako napríklad tvorba enormných zásob múky a ďalších trvanlivých potravín. Preto, že je taká situácia raritná, ani my nemôžeme povedať, že sme na túto tému odborníci, ale môžeme poskytnúť niekoľko veľmi dobrých tipov pre podporu imunitného systému a zdravie, ktoré je v aktuálnej situácii tým kľúčovým a malo by byť prioritou každého z nás. Mrkneme sa na to, ako skutočne podporiť imunitný systém, aké potraviny jesť a akým aktivitám sa venovať, alebo naopak čomu sa vyhnúť.

Tip č. 1. – Jesť jedlo, ktoré je skutočným jedlom

Iste vieš, že najväčšia časť nášho imunitného systému sa nachádza práve v našich črevách. A už len z tejto informácie musia byť každému jasné, že to, ako sa stravujeme, má ohromný vplyv na naše zdravie. Na nákup potravín stále môžeme a dodávky potravín nie sú nijako obmedzované, takže nie je potrebné robiť zásoby a radšej jesť jedlo čerstvé. Je veľmi dôležité jesť skutočné jedlo, čo najmenej spracovaných potravín, ale naopak sa snažiť mať jedálniček postavený na potravinách v ich čo najprirodzenejšej podobe, pretože práve strava je jeden z kľúčových prvkov pre zabezpečenie zdravia a podporu imunitného systému. Jesť potraviny v prirodzenej podobne je samozrejme vhodné nielen pre posilnenie imunity, ale pre zdravie vo všeobecnosti. Zároveň by sme mali dbať na dostatočnú pestrosť a rozmanitosť používaných surovín.

Vyhnúť by sme sa mali rafinovaným cukrom, príliš spracovaným potravinám a nadmernému príjmu bielej múky. Urobil si si zásobu? No, možno si si vybral nie až tak strategickú surovinu. Opatrní by sme mali byť aj čo sa týka konzervovaných potravín, kvôli nadmernému obsahu soli a konzervantov, ktoré pre zdravie nie sú úplne optimálne. Taktiež neodporúčame konzumovať v nadmernej miere alkohol. Na ktoré potraviny by sme sa mali teraz v rámci zabezpečenie čo najväčšej podpory nášho imunitného systému zamerať?

Dostatočný príjem!

Na prvom mieste nemôžem spomenúť nič iné než to, že je veľmi dôležité jesť dostatočne. Oslabený organizmus vďaka hladovanie je náchylnejší na infekcie. Dbaj teda na to, aby tvoj príjem zodpovedal tvojim potrebám. V každom náročnejším období naše telo potrebuje dostatok energie, aby mohlo správne fungovať. Skladba jedálnička by mala byť stále čo najpestrejšia a zložená z čo najmenej spracovaných potravín. Orientujte sa teda na komplexné sacharidy, zdroje kvalitných bielkovín a nezabudni ani na dôležité tuky. Opomenúť by sme nemali ani pitný režim – ideálne vodu, nesladené čaje a minerálky.

Ovocie, zelenina

O tom, že ovocie a zelenina obsahujú veľa dôležitých nutrientov vrátane vitamínov, minerálov a antioxidantov, asi nemusíme dlho debatovať. Možno ťa napadlo, že ovocie obsahuje cukor a ten predsa nie je pre telo dobrý – áno, ale ovocie je na rozdiel od ostatných zdrojov cukrov (myslené jednoduchých) považované za nutrične bohatú potravinu, pretože neobsahuje len cukor, ale aj vlákninu a spomínané mikronutrienty.

Kyslé mliečne výrobky

Mliečne výrobky, najmä potom tie kyslé, sú zdrojom probiotík, ktoré sú nesmierne dôležité pre správnu činnosť imunitného systému, ale k tomu sa ešte dostaneme neskôr. Je veľmi vhodné zaradiť do jedálnička produkty ako kefír, kombuchu, cmar, kimči, jogurty s probiotickými kultúrami a ďalšie fermentované produkty.

Tip č. 2 – Tipy našich babičiek

Keď už sa bavíme o jedle, dáme si pár prírodných tipov pre podporu imunitného systému, ktoré už poznali aj naše babičky a fakt fungujú!

Vývar

Hovoríš si, ako môže polievka byť prospešná pre imunitný systém? Vývar je zaručený liek našich rodičov a prarodičov prakticky na všetko! A nie náhodou. Vývary sú ľahko stráviteľným jedlom, ktoré navyše poskytne tekutiny, ktoré pomáhajú organizmu k dostatočnej hydratácii a vyplavovanie vírusov. Vývar má navyše antibakteriálne účinky, takže skutočne môže poskytnúť telu úľavu od príznakov prechladnutia a zároveň ti pomôže posilniť tvoje zdravie, ešte než k nejakému prechladnutia vôbec dôjde.

Zázvor

Prečo zázvor? Zázvor môže pomôcť zmierniť zápal, čo môže viesť k zmierneniu bolesti hrdla a ďalších zápalových procesov v tele. Zázvor môže tiež pomôcť zatočiť s nevoľnosťou a tráviacimi ťažkosťami. Zázvor má silné protizápalové účinky a môže pomôcť bojovať s mnohými chorobami. Ideálne je si z koreňa uvariť čaj s citrónom, alebo ho pridať do jedla.

Cesnak

Cesnakom nevyženieš len upírov, ale vďaka jeho silným protizápalovým účinkom tiež zahladíš hromadu bacilov. Cesnak má antibakteriálne, antivírusové a antimykotické účinky a môže byť tak silnou zbraňou nielen pri prechladnutí, ale tiež pri boji s chorobami ako je Alzheimerova choroba, rakovina a ďalšie závažné ochorenia. Cesnak môže urýchľovať dobu potrebnú na vyliečenie infekcií. Cesnak môžeš užívať ako doplnok, ale najlepšie je si ho dať v jeho prírodnej podobe – pridaj ho do jedla, urob si poriadnu polievku, alebo do proste len nakrájaj na plátok ražného chleba potretý tvarohom a trochu osolený.

Tip č. 3 – Suplementy

Multivitamiín

Užívanie multivitamínu je skvelým krokom k ochrane a posilneniu zdravia. Ale nie je vitamín, ako vitamín. Veľa z nich obsahuje zložky, ktoré inhibujú účinnosť iných, menej kvalitné a využiteľné formy vitamínov, alebo v nich niektoré dôležité zložky dokonca chýbajú.

vitamín C

Vitamín C je jeden z vôbec najväčších posilňovačov imunitného systému a jeho nedostatok môže spôsobiť, že budeš náchylnejší k chorobám. Okrem suplementu ho môžeš čerpať aj z potravín ako sú kivi, citrusy, pomaranče, grepy, mandarínky, jahody, paprika, špenát, alebo napríklad brokolica. Denný príjem vitamínu C je nevyhnutný pre dobré zdravie, pretože ho vaše telo nevyrába ani neuchováva. Dobrou správou je, že ho väčšina vyznávačov zdravého životného štýlu prijíma dostatok, ale v tomto období nie je na škodu jeho príjem ešte zvýšiť.

vitamín D

Vitamín D je v tele produkovaný v závislosti na slnečnom žiarení a reguluje expresiu viac ako 2000 génov, vrátane génov imunitného systému. Bohužiaľ až 90 percent ľudí má nedostatok vitamínu D a výskumy naznačujú, že nedostatočná hladina tohto vitamínu je tiež spojená s vyšším výskytom infekcií prechladnutia, chrípky a ďalších respiračných ochorení, preto by sme jeho príjem nemali podceňovať. Aj vitamín D môžeme nájsť v strave, ale žiadny zo zdrojov nie je tak významný, že by sme len jeho pomocou naplnili potrebný príjem.

Probiotiká

V črevách sa nachádza najväčšia časť nášho imunitného systému a je teda logické, že navýšenie počtu prospešných baktérií v črevách môže výrazne posilniť imunitný systém. Probiotiká nájdeš najmä v kyslomliečnych výrobkoch, jogurtoch a fermentované zelenine, alebo sa opäť poobzerajte po nejakom doplnku.

Omega 3

Omega 3 mastné kyseliny sú ďalším doplnkom, ktorý by doma nemal chýbať nikomu a aktívnym jedincom najmä. Majú vplyv na celú radu procesov v tele, ovplyvňujú zdravie srdca, očí, mozgu, metabolických porúch a samozrejme sú veľmi dôležité aj pre imunitný systém a jeho správnu činnosť. Najlepším zdrojom týchto veľmi dôležitých kyselín sú ryby, ako losos, makrela, treska, sleď a ďalšie, medzi dobré zdroje patrí aj mäso voľne sa pasúceho dobytka, z rastlinných zdrojov sú najvýznamnejšie vlašské orechy, chia a ľanové semienka. Doplnky stravy s ich obsahom sú veľmi jednoduchým a efektívnym spôsobom, ako zlepšiť telesné i duševné zdravie a zároveň je možné využiť ako prevenciu proti radu ochorení. Omega-3 sa naozaj dajú považovať za suplement so zázračnými účinkami.

Tip č. 4 – Hygiena

Keďže veľká väčšina infekčných chorôb je prenášaná vzduchom alebo dotykom, je veľmi dôležité dodržiavať základné hygienické opatrenia, s pravidelným a veľmi častým umývaním rúk na prvom mieste. Ďalej sa odporúča nesiahať si na tvár, obzvlášť ak sme vo vonkajšom prostredí. Dodržiavať by sme mali tiež dostatočný odstup od ostatných ľudí a vyhnúť sa veľkým davom. Pokiaľ na sebe pociťuješ nejaké ľahšie príznaky, buď ohľaduplný a zostaň radšej doma, uvar si čaj a vylieč sa.

Tip č. 5 – Slnko, čerstvý vzduch

Pobyt na čerstvom vzduchu je ďalšou veľkou nevyhnutnosťou pre zdravie. Pokiaľ práve nemusíš dodržiavať striktné karanténu po návrate zo zahraničia, úplne sa pohybu na čerstvom vzduchu vzdať nemusíme. Ak máš vo svojom okolí les, môžeš ísť na krátku prechádzku, prípadne vyraz na chvíľu na záhradku. Pristupuj však aj k tomuto výroku s rozumom. Vonku je už celkom pekne, slnko svieti a ako už iste vieš z našich predchádzajúcich článkov a dnešných odsekov, slnko je najprirodzenejším zdrojom vitamínu D, ktorý má ohromný vplyv na imunitný systém a hromadu ďalších procesov v organizme. Pobyt na čerstvom vzduchu tiež pomôže zbystriť tvoje zmysly a slúži ako skvelá relaxačné technika. Vyhni sa miestam s viacerými ľuďmi, takže ak bývaš v meste, pobyt vonku radšej pár dní obmedz na minimum, ale určite si aspoň pravidelne doma vyvetrajte, alebo sa pretiahni na balkóne.

Tip č. 6 – Spánok

Význam spánku sa skloňuje vo všetkých možných smeroch či už ide o zdravie, regeneráciu, rast svalov, alebo redukciu tuku a nie inak je tomu v prípade imunity. Obranný systém tela je riadený T-bunkami. Tie rozpoznávajú vstup cudzích molekúl, ako sú vírusy alebo baktérie, do organizmu. Potom sa pripojí k týmto patogénom a ničí ich, udržujú telo zdravé a bez infekcií. Spánok zvyšuje účinky T-buniek, čo logicky znamená, že imunitný systém tela funguje lepšie, keď spíme dostatočne.

Ďalej sa podľa štúdií ukazuje, že ľudia, ktorí si doprajú dostatok spánku, produkujú menej hormónov ako je adrenalín, noradrenalín a kortizol, ktoré sa vyplavujú najmä pri strese a majú negatívny vplyv na organizmus. Tieto hormóny sú na vysokej hladine práve vtedy, keď je jedinec pod dlhodobým stresom. To okrem iného zahŕňa aj nedostatok odpočinku a v konečnom dôsledku to môže viesť k zvýšeniu zápalov organizmu, rozvoju chorôb a dobrovoľne  si vystavuješ telo zvýšenému riziku rozvoja infekcie.

Optimálna doba, ktorú by sme mali denne venovať spánku je, ako už tomu väčšinou býva, pre každého z nás veľmi subjektívna. Všeobecne sa odporúča spať 7-9 hodín. U starších ľudí je potom optimálna doba stanovená na 7-8 hodín. Nespíš dostatočne? Možno by si mal prehodnotiť svoje priority, spánok nie je plytvanie časom, ale presne naopak. Spánok je neoddeliteľnou súčasťou života, ktorej by mala byť venovaná rovnaká pozornosť, ako výžive alebo pohybu.

Tip č. 7 – Pohyb

Už v predchádzajúcich odstavcoch sme narazili na to, že pohyb je neoddeliteľnou súčasťou života. Áno, nielen pre redukciu či naberanie svalov, ale pravidelný pohyb je skutočne jedným zo základných pilierov zdravého života. Zlepšuje kardiovaskulárne zdravie, znižuje krvný tlak, pomáha nám udržať zdravú telesnú váhu a je účinnou prevenciou mnohých chorôb. Pomáha však prirodzene posilňovať imunitný systém a udržiavať ho zdravý? Rovnako ako zdravá strava môže aj cvičenie prispievať k všeobecnému dobrému zdraviu a teda k zdravému imunitnému systému. Konkrétne napríklad slúži ako podpora správneho krvného obehu, ktorý umožňuje bunkám a látkam imunitného systému voľne sa pohybovať v tele a efektívne vykonávať svoju prácu.

Pravidelný pohyb je rozhodne veľmi dôležitý pre zdravie i podporu imunitného systému, ale je dôležité podotknúť, že všetkého veľa škodí! Šport, hoci len ten rekreačný je stále pre telo druh stresu a je potrebné ho kompenzovať náležitým odpočinkom, stravou a vykonávať ho s rozumom.

Tip č. 8. – Ľadové sprchy a otužovanie

Pravidelné otužovanie je veľmi účinným spôsobom, ako prirodzene posilňovať imunitný systém a zvyšovať odolnosť voči vírusom. Veľa ľudí dnes žije prevažne v uzavretom priestore a vonku trávia minimum času, obzvlášť v chladnom počasí. To je ale chyba. Opatrne však ak sa chystáš s rituálom začínať práve teraz, zvoľ techniku, ktorá bude postupná, aby si nespôsobil to, že reakcia tvojho organizmu bude príliš silná a svoju imunitu miesto posilnenie oslabíš. Veľkú výhodu majú tí, ktorí sa ľadovým sprchám či otužovanie venujú už nejakú dobu.

zdroj: kulturistika.com/

Masky na ochranu dýchacích ciest

facebook

Vitamín C: Prečo sa bez neho nezaobídeme