Prečo je pre telo dôležitá meď? Dobíja baterky, posilňuje imunitu a chráni pred slnkom

Meď je ďalším prvkom, ktorý telo potrebuje na svoje fungovanie. Bez nej budete bez energie, zrejme chudokrvní a váš nervový systém tiež nebude v pohode. Navyše môžu začať vaše vlasy a pokožka strácať farbu.

Meď je v tele zásadná pre energetický metabolizmus, správny vývoj spojivových tkanív a nervový systém. Veľmi často spolupracuje so zinkom a podieľa sa na metabolizme železa. Jej úlohy sú veľmi zásadné a rozhodne sa oplatí dohliadnuť na to, aby jej mal organizmus dostatok.

Na čo je dobrá meď?

V organizme je meď dôležitá na to, aby vaše spojivové tkanivo a nervový systém boli v dobrom stave – podporuje rozvoj mozgu. Pretože sa podieľa na metabolizme železa, pomáha vlastne krvotvorbe a dostatočnému okysličovaniu tela – pokiaľ je jej málo, hrozí chudokrvnosť. Má vplyv aj na správnu funkciu imunitného systému. Meď má zásadný vplyv aj na antioxidačné pochody v tele, teda mení voľné radikály a pomáha chrániť tkanivá organizmu pred poškodením a predčasným starnutím.

Meď sa tiež podieľa na tvorbe elastínu a kolagénu, takže udržuje pevnú kožu, zdravé vlasy, ale aj šľachy a kosti, podieľa sa na prevencii osteoporózy. Má vplyv na hladinu cholesterolu a ovplyvňuje aj metabolizmus sacharidov.

V čom je meď?

Meď je možné prijímať zo stravy, obsahujú ju napríklad obilné klíčky, nelúpaná ryža, orechy, ražná múka, jahody, maliny a černice, slivky, hrozno, zemiaky, huby a mrkva. Živočíšnym zdrojom sú pečeň, kôrovce a mäkkýše.

Zdroje medi množstvo množstvo obsah medi v mg

hovädzia pečeň 100 g                    14

horká čokoláda 1 štvorček           0,9

sušené marhule 1 šálka                0,69

sušené paradajky 100 g                1,42

slnečnicové semená ¼ šálky      0,63

sezamové semená 100 g             2,47

pšeničné otruby 100 g                  0,99

šošovica 1 šálka                               0,5

mandle: 0,40 mg v, ¼ šálky         0,4

kešu orechy 1 lyžica                       0,19

huby 1 šálka                                      0,43

špargľa 1 šálka                                  0,25

kel: 1,49 mg v 100 g,                        1,49

morské riasy 1 lyžica                      0,42

ustrice 6 ks                                       2,39

Meď sa vstrebáva pri trávení z potravy a prechádza do krvi, odkiaľ je rozvádzaná po tele. Asi polovica sa priamo skladuje v pečeni, nevyužitú meď telo vylúči. U väčšiny jedincov sa nedostatok medi neobjavuje. Suplementácia medi sa odporúča len zriedka.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Denne by mal dospelý človek prijímať okolo 1-2 miligramov medi. U zdravých osôb je vyššia dávka považovaná za viac ako 250 mg požití medi naraz. Vyššia hranica je pre človeka toxická a pri predávkovaní meďou môže dôjsť k úmrtiu. K predávkovaniu meďou nemôže dôjsť vplyvom konzumácie bežnej stravy. U detí sa odporúčaná denná dávka medi pohybuje 0,5 – 1 mg, v závislosti od veku a váhy.

Kedy jesť meď?

Na zásobenie tela meďou je dobré dohliadnuť vždy, ale viac by jej malo byť v strave tehotných žien, ale aj u ľudí, ktorí potrebujú podporiť liečbu neurologických chorôb, ako sú Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Zatiaľ sa skúma jej podporný vplyv pri liečbe niektorých druhov rakoviny. Hovorí sa o nej aj ako o minerále, ktorý pomáha pri chudnutí, pretože podporuje spaľovanie tukov aj pri pokojovom režime.

Nedostatok medi – príznaky

Organizmus využije asi 60% medi, ktorú získa zo stravy, ostatných vylúči. V tele dospelého človeka je uložených asi 100 mg medi a jej ďalší pravidelný prísun je pre jeho správny a zdravý chod nevyhnutnosťou. Pokiaľ je jej v tele málo, potom sa to prejaví anémiou a chudokrvnosťou, možný je tiež spomalený duševný vývoj a neurologické poruchy. Nedostatok medi môže viesť k letargii, horšiemu sústredeniu a podobným prejavom. Zhorší sa kvalita vlasov. Kosti strácajú pevnosť a môžu sa viac lámať. Koža môže strácať pigmentáciu a vlasy môžu viac vypadávať a šedivieť.

Nedostatok medi je ale u nás skôr výnimočný, objaviť sa môže u nedonosených a podvyživených detí alebo u tých, ktoré majú poruchy vstrebávania, čo je napríklad zápal čriev alebo celiakia. K nedostatku medi môže prispieť nadmerný príjem zinku, pretože ten bráni jej vstrebávaniu.

Ako dodať meď do tela

Ľudský organizmus získava meď pestrou stravou. Nedostatok medi v tele je možné zistiť pomocou krvného testu a jej suplementáciu je vhodné vždy riešiť s ošetrujúcim lekárom. Ten tiež odporučí vhodné prípravky a prípadne aj kombináciu s ďalšími minerálmi.

Pokiaľ sa rozhodnete doplniť do tela meď, vždy to je lepšie urobiť prírodnou formou, teda vhodne zvoleným jedálničkom. Doplnky stravy môžu meď obsahovať vo forme pikolinátu, citrátu alebo aspartátu meďnatého. Odporučiť ich možno v prípade, že užívate dlhodobo doplnky stravy s obsahom zinku – potom je k nim dobré doplniť aj meď v dávke 2 mg. Doplnky s meďou by ste mali užívať vždy v pravidelnom čase a po jedle, pretože inak by mohli podráždiť žalúdok.

Nadbytok medi

Nadbytok medi väčšinou u zdravých osôb nehrozí. Je to problém u ľudí s Wilsonovou chorobou, čo je vzácna genetická porucha, pri ktorej telo meď nevie spracovať a ukladá ju do tkanív, čo vedie k poškodeniu pečene, trasu a kŕčom, ale aj demencii.

Zdravý človek sa môže predávkovať, ak by prijal naraz viac ako 250 mg medi. Nad toto množstvo je meď pre človeka toxická a môže ho otráviť.

zdroj:prozeny.cz

Potraviny pre dlhý vek – čo v ktorom veku jesť

facebook

Acai – Ovocie bohov a veľmi silný antioxidant