Prečo mužom rastú prsia? Môžu za to hormóny, hmotnosť aj konzumácia marihuany

Zväčšené poprsie trápi čoraz viac mužov. Príčin je celý rad, ale rozhodne nejde len o kozmetický problém. Dobrou správou je, že sa dá celkom úspešne riešiť.

Prečo pribúda mužov, ktorým sa zväčšujú prsia? Lekári to pripisujú dvom faktorom. Tým prvým je, že opadli isté zábrany a muži sa o seba začali oveľa viac zaujímať a starať. Do určitej miery je tu aj kult tela, takže sa o probléme viac hovorí a hlavne sa rieši. Druhý dôvod je prozaickejší, súvisí s nárastom nadváhy, nielen dospelých, ale aj u detí, kedy k zväčšeniu pŕs dochádza veľmi často. Sú ale aj ďalšie príčiny.

Zväčšovanie pŕs a vplyv estrogénov

Zväčšenie prsnej žľazy u mužov sa nazýva gynekomastia a dochádza k nej najčastejšie v tých etapách života, kedy sa mení hladina estrogénov, teda u novorodencov v prvých týždňoch života, u dospievajúcich počas puberty a potom v starobe. K hormonálnej nerovnováhe prispieva aj strava bohatá na tzv. fytoestrogény (sója, strukoviny, orechy) či užívanie anabolík. Podstatnú úlohu môže zohrať aj chronický stres, užívanie liekov, ktoré majú vplyv na hormonálnu sekréciu, a tiež konzumácia drog (marihuany, heroínu, metadónu, amfetamínu alebo alkoholu). Príčinou môžu byť aj nádory semenníkov, nadobličiek a hypofýzy a niektoré systémové ochorenia.

Muži s gynekomastiou

Nejde zďaleka o ojedinelý problém. Zväčšené prsné žľazy sa vyskytujú až u 40% dospelých mužov a vo vekovej skupine okolo 13 rokov trápi až 75% adolescentov. Slovo „trápi“ je tu úplne namieste, pretože mať dievčenskú prsia je v tomto veku vnímané ako potupné, a ak sa pridajú posmešky okolia, je zarobené na mindrák ako hrom, znížené sebavedomie aj sociálne bloky.

Každý pubertiak by tak mal vedieť, že zhruba v 40 % prípadov problém do niekoľkých mesiacov či dvoch rokov sám úplne vymizne. A pokiaľ nie, je vhodný rovnaký postup, aký je navrhovaný dospelým mužom s gynekomastiou, teda podrobné endokrinologické a ultrazvukové vyšetrenie. Tým sa vylúčia možné závažnejšie príčiny gynekomastie, ako sú nádory, systémové ochorenia či nežiaduce účinky niektorých liekov. Potom je možné pristúpiť k niektorému z možných riešení – úprave stravy a životného štýlu, hormonálnej liečbe alebo chirurgickému zákroku.

Liposukcia pŕs u mužov

Zväčšenie prsnej žľazy sa často zamieňa za tzv. pseudogynekomastiu, ktorej príčinou je práve už spomínané nadmerné ukladanie tuku v oblasti pŕs spôsobené nadváhou. Liečba pseudogynekomastie spočíva predovšetkým v úprave životného štýlu a odsatí tuku pomocou liposukcie. Pred plánovanou plastickou úpravou sa odporúča u obéznych jedincov redukcia hmotnosti pre žiadaný kozmetický efekt. Odsatie nadmerného tuku sa väčšinou vykonáva v miestnom znecitlivení a postup je obdobný ako pri každej inej liposukcii.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Lekári sa často stretávajú aj s kombináciou gynekomastie a pseudogynekomastie, preto je podrobné vyšetrenie vždy dôležité, aby sa určila presná diagnóza. Pri rozsiahlejšom náleze, kedy je nutné odstrániť zbytočnú prsnú žľazu, vykoná lekár v celkovej narkóze rez okolo prsného dvorca a vyberie ju.

Chirurgické odstránenie povolenej kože

Niekedy môže rozsiahla gynekomastia tiež spôsobiť, že po vybratí prsnej žľazy zostanú v oblasti pŕs prebytky povolenej kože. V takom prípade sa vykoná aj ich úprava. Výsledky odstránenia gynekomastie sú trvalé, v miestach odsatia tuku sa už znova tukové tkanivo neobjaví. Dĺžka zákroku záleží od typu a rozsahu gynekomastie, väčšinou trvá okolo 1-2 hodín. Po zákroku je nutné nosiť kompresívnu bielizeň (vestu) spravidla 3-4 týždne, prsné svaly by nemali byť zaťažované. Ľahšia kancelárska práca je možná po týždni, úplne bez obmedzenia, vrátane športových aktivít, prakticky za 6-8 týždňov.

zdroj:prozeny.cz

Mužom sa znižuje testosterón, už nie sú samci ako predtým.

facebook

Ako si poradiť s rozdielnym sexuálnym apetítom partnerov