Muži verzus ženy: Kto je väčším romantikom a prečo?

Kto z vás dvoch je v prejavoch lásky ústretovejší a romantickejší? Rozdiel medzi mužmi a ženami, teda aspoň čo sa týka vzťahov a zamilovanosti, je priepastný. A pozor, zabudnite na stereotypy!

Dokonalý a cnostný princ alebo neandertálec zlých mravov? Kvôli pornografii plnej agresivity a podmaňovaniu žien je pravdepodobné, že mnoho ľudí si predstaví to druhé, mužov, ktorí v sebe ťažko vypestujú semienko romantiky. Na druhú stranu existujú filmy, v ktorých je hlavným námetom láska a muži s kyticami  v rukách tento jednostranný pohľad vyvracajú.

Ide napríklad o slávnu snímku Pretty Woman (1990), potom tiež Zápisník jednej lásky (2004), komédiu 50x a stále prvýkrát (2004) či Duch (1990). Tieto filmové diela podporujú myšlienku, že muži nie sú tými neohrabanými samcami, pre ktorých je nesmierne dôležité čo najskôr sexuálne skórovať, ale naopak sa na poli lásky, citov a prejavov náklonnosti veľmi dobre orientujú. Ako to teda je? Nie sú náhodou romantickejší ako vy?

A zase tie hormóny!

Podľa americkej biologickej antropologičky Helen Fisher ide o základnú biológiu a evolučný vývoj. Spomínaná výskumníčka to uviedla nasledovne. „Zamilujú sa rýchlejšie, pretože sú tak vizuálne nastavení. Zamilovávajú sa aj častejšie a chcú viac prejavov náklonnosti na verejnosti,“ uviedla výskumníčka ľudského správania s tým, že nepomerne lepší zrak mužov hrá obrovskú úlohu v ich romantických sklonoch. A za všetkým vraj hľadajte testosterón.

Lepší zrak a vnímanie. Nespravodlivosť prírody?

Hormóny, ako je práve testosterón, sa vyvinuli pred miliónmi rokov, aby prinútili mužov a ženy určitým spôsobom operovať a pomáhať im prežiť. Muži boli lovci, takže potrebovali viac vizuálnej zdatnosti. „Výskumy zaoberajúce sa transgender jedincami, ktorých rodová identita nie je v súlade s biologickým pohlavím, s ktorým sa narodili, odhaľujú, že keď niekto prechádza premenou zo ženy na muža a užíva testosterón, zlepšia sa jeho zrakové schopnosti a vnímanie vizuálnych podnetov,“ objasnila Helen Fisher.

No tak dobre, samci sa nechávajú vzrušovať tým, čo vidia, teda vašimi krivkami, farbou očí, žliabkom medzi prsiami… Keď si olíznete pery, ihneď v tom vidia jasný signál na zblíženie, pretože všetku tú sexy scenériu vidia jasne a zreteľne. Ale čo to má spoločné s láskou a romantikou? Vlastne všetko.

Kto sa ponáhľa s vyznaním lásky

Keď tím sociálnych psychológov z MIT Sloan School of Management v Cambridge v štáte Massachusetts začne spovedať heterosexuálnych mužov a ženy, dejú sa veci. Táto partia odhalila, že muži sú tými, ktorí skôr priznajú svoje city ako prví. V 70 percentách prípadov z ich úst zaznie ono slastné „milujem ťa“.

Vedúci štúdie Josh Ackerman uviedol pre časopis Journal of Personality and Social Psychology aj ďalšiu zásadnú vec. Podľa načasovania poznáte viac! „Ak muž hovorí ‚milujem ťa‘ predtým, než sa sa vyspí so ženou, je menej pravdepodobné, že bude mať záujem o dlhodobý vzťah. Po sexe je také vyznanie oveľa úprimnejšie. V podstate sa jedná o lepší ukazovateľ toho, ako sa dotyčný v skutočnosti cíti,“ nechal sa počuť Josh Ackerman. Takže to celé do seba zapadá.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Plánovanie romantiky? Nechajte to na partnerovi!

Helen Fisher uviedla, že romantické myslenie a zamilovanosť na prvý pohľad pre ženy nemá žiadny zmysel. Počas vývoja ženy museli investovať oveľa viac času a energie do výchovy detí. Rýchle zamilovanie by zvýšilo pravdepodobnosť, že skončia s podradným partnerom alebo premeškajú lepšiu príležitosť na párenie. Ženy sú skrátka biologicky a evolučne naprogramované tak, aby boli, pokiaľ ide o vzťahy, vyberavejšie a zdržanlivejšie ako muži.

Pre samcov je oveľa menej riskantné otvoriť sa, zamilovať a poblázniť nejednu dámsku sukňu sladkými rečičkami, romantickými prechádzkami a večerami pri sviečkach. Do dnešných podmienok preložené, muži sú nežnostiam a zbližovaniu naklonení a romantické cukrovanie im v žiadnom prípade nerobí problémy. Vo svojej DNA ho skrátka majú. Pochopiteľne to neplatí pre všetkých do jedného, ​​takže sa pokojne môže stať, že práve vy narážate na tých, ktorí si na nejaké priania alebo kvietky nepotrpia. Ale ak je romantika niečo, čo vás napĺňa, hľadajte ďalej, určite narazíte na tých, ktorí vás poetickými sladkými gestami pokojne prevalcujú.

zdroj: prozeny.cz

Prvé rande: ako okúzliť jednotlivé znamenia?

facebook

Máte vo svojom vzťahu dosť romantiky?