Mužom sa znižuje testosterón, už nie sú samci ako predtým.

Asi najznámejšou osobnosťou, ktorá nízkou hladinou testosterónu trpí, je britský popový spevák Robbie Williams. Tomu lekári v tridsiatich rokoch zistili, že za jeho depresiou môže práve nízka hladina tohto hormónu. Spevákov príklad ukazuje, že to nie sú len starší muži, o ktorých sa vo väčšine prípadov jedná.
Testosterón, mužský sexuálny hormón, má veľký vplyv na mužove psychické i fyzické bytie. Pomáha udržať silu svalov a kostí, produkciu spermií aj chuť na sex. Preto, keď ubúda, môže ovplyvňovať nielen mužovú zlú náladu, ale aj celý partnerský vzťah.

Pred dvoma rokmi prehovorila o nízkej hladine testosterónu svojho manžela, britského popového speváka Robbieho Williamsa, Ayda Fieldová. Hladina hormónu v jeho tridsiatich rokoch zodpovedala osemdesiat ročnému mužovi a  odvtedy berie testosterónové injekcie. „Bol letargický a mal depresiu. Vôbec nevedel, čo sa deje, ale keď sme nechali urobiť krvné testy, zistili sme, že je to práve jeho nedostatkom. Bol veľmi prekvapený, pretože v tom veku by ste to nečakali,“ povedala pre Daily Mail.
Nejedná sa len o vekovú skupinu starších mužov

Spevákov príklad demonštruje, že poklesom mužských hormónov nemusia trpieť len starší muži, o ktorých sa vo väčšine prípadov jedná. Zásadnejšie problémy s testosterónom totiž nastávajú medzi 45. a 60. rokom, teda v období tzv.andropauzy. Spravidla sa vysoká hladina testosterónu v tele mužov drží zhruba do veku 30. až 40. rokov, k poklesu ale môže dôjsť už medzi 25. a 30. rokom.
„S nedostatkom testosterónu sa v dnešnej uponáhľanej dobe stretávame aj u mužov v mladších vekových skupinách. Testosterónu sa nám totiž najviac tvorí v noci a v skorých ranných hodinách a skôr vo fáze hlbšieho spánku. Ak muž prežíva permanentné vypätie a stres kvôli práci, štúdiu alebo ďalším okolnostiam, môže sa ľahko dostať do podobného stavu ako starší muži v andropauze, „vysvetľuje sexuológ Pavel Turčan.

Nie vždy sa však darí zistiť presnú príčinu. Faktorom môže byť ako proces starnutia, tak fakt, že muži nedbajú o svoje zdravie a životosprávu. Výskyt je tiež vysoký u mužov so zdravotnými problémami, podľa The Guardian sa objavuje u 60% obéznych mužov, 47% mužov s metabolickým syndrómom a u 45% mužov s cukrovkou druhého typu.

Blackboard with the chemical formula of testosterone
Únava môže byť jedným z prvých signálov

Typickým psychickým príznakom je napríklad to, že sa muž cíti unavený, vyčerpaný, podráždený alebo nemá chuť na sex. Často sa tak môže stať, že je nízka hladina testosterónu zamenená za klasický každodenný stres a starosti, príznaky by sa ale nemali zanedbávať, pretože následkom môže byť okrem pretrvávajúceho pocitu nepohody v osobnom živote aj vzťahu tiež osteoporóza, vysoký cholesterol, zvýšený krvný tlak alebo infarkt .
„Pokles alebo strata chuti do sexu sú iba jeden z príznakov nedostatku testosterónu. Medzi ďalšie príznaky patria výkyvy nálady, podráždenosť, pocit únavy až straty energie, niekedy aj úzkostlivo depresívne nálady. Muž môže byť tiež citlivejší na rôzne poznámky a všetko si brať veľa osobne . Nedostatok testosterónu ale môže spôsobiť aj zvýšené potenie či návaly horúčavy, pomalšiu svalovú regeneráciu, priberanie na váhe alebo jej stagnáciu, „vymenováva Turčan.

Ako na tom ale váš partner je, sa dá jednoducho otestovať: krvným testom, ktorý je nutné si vyžiadať. Keďže žiadne iné testy vám jeho hladinu neodhalia, často býva táto anamnéza zamieňaná s chronickou depresiou, chorobami pečene, srdca, cukrovkou, autoimunitnou chorobou, insomniou alebo stresom.

Tvorbe testosterónu napomôže šport, dobrý spánok aj sex

Ak sa muž necíti vo svojej koži, nemal by si nechať nahovoriť, že je to „len“ klasický prejav starnutia, alebo že je „len“ uťahaný z práce. V počiatočných štádiách, keď ešte nie je pokles testosterónu veľký, podľa Turčana pomôže úprava životného štýlu. Konkrétne to znamená mať pravidelnú fyzickú aktivitu aspoň 2 až 3 × týždenne, dbať o dostatočný odpočinok a kvalitu spánku a ideálne neponocovať nefajčiť a eliminovať spotrebu alkoholu. Vo vážnejšom prípade vám potom môže poradiť lekár, andrológ, a odporučiť doplnkovú liečbu v podobe doplnkov stravy, gélov alebo predpísať priamo testosterónové injekcie.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.Podľa výskumu antropologického ústavu University of Nevada v Las Vegas hladinu testosterónu zvyšuje tiež pohlavný styk. Vedci pri experimente merali hladinu testosterónu skupine mužom predtým, než vošli do erotického klubu, a potom, čo z neho vyšli. Mužom, ktorí mali v klube sex, sa hladina testosterónu zvýšila o 72%, druhej skupine, ktorá sa len na ženy pozerala, sa zvýšila len o 11%.

„Pravidelná sexuálna aktivita je len jedným z podporných faktorov, ktorý pozitívne ovplyvňuje hladinu testosterónu, ale bohužiaľ to nefunguje absolútne. U každého je to inak a ak je nedostatok testosterónu hlbší, rozhodne obyčajné zvýšenie frekvencie pohlavných stykov nepostačí,“ uzatvára Turčan.

zdroj: aktualne.cz/

Prečo sa muži vracajú k svojim ex?

facebook

Toto sú tí najhorší muži pre vzťah!