Trápi vás únava?

Zvládame toho každý deň veľa v práci aj doma, ale nie sme bohužiaľ super hrdinovia a je občas správne tie naše baterky nejako dobiť! Pálenie očí a neustále zívanie je jasným signálom, že naše telo už prahne po spánku alebo aspoň po nejakej relaxačnej aktivite, ktorá nás poriadne odreaguje. Je pochopiteľné, že máme mnoho povinností, ktoré musíme zvládnuť, ale nesmieme sa strhať úplne. Aj občasné leňošenie je povolené a dokonca odporúčané. Prečítajte si, ako sa zbaviť únavy, a vyberte si ten pravý spôsob pre vás.

Na našu únavu má vplyv mnoho faktorov. Môže to byť počasie, nezdravá strava, prepracovanie, nedostatok vitamínov a energie alebo dokonca počiatočná choroba. Mnoho ľudí má tendenciu ospalosť prehliadať a nerieši jej príčiny ani následky. To je ale chyba! Dostatok energie je pre nás dôležitý. Ovplyvňuje našu náladu, výkon, zdravotnú kondíciu aj psychiku.

Skúste vitamíny

Za únavou môže stáť nedostatok vitamínov vo vašom tele, skúste ich teda doplniť. Veľmi dôležité sú pre telo železo, horčík, minerály, vitamíny D a B12. Všetky tieto látky sú väčšinou obsiahnuté v zdravej strave, a to rozhodne nie je žiadny druh fast foodu. Doprajte si skôr zrelé ovocie, zeleninu, nejaké strukoviny a samozrejme bielkoviny. Tie sú dôležité najmä pre tých z vás, ktorí máte fyzicky náročné povolanie a musíte mu venovať svoju všetku silu.

Zdravotné problémy spojené s nízkou hladinou vitamínu D sa nemusia prejaviť hneď, medzi príznakmi patrí únava, ospalosť a nedostatok energie, znížená imunita a s ňou spojená zvýšená chorobnosť v podobe častých viróz alebo zvýšený krvný tlak.

Veľa pite!

A to najmä vodu či minerálky, ktoré sú bohaté na horčík. Vyhýbajte sa káve, tá naopak kvôli kofeínu únavu naoko odďaľuje, rovnako aj alkohol. Určite si myslíte, že po dvoch pivách alebo pár pohároch vína zaspíte ako bábätko. Opak je pravdou. Po vyprchaní alkoholu z tela sa nervový systém aktivuje viac, než ste zvyknutí. To môže ľahko narušiť váš spánok a budete sa na druhý deň v práci cítiť úplne nepoužiteľne. Radšej sa vystavujte slniečku, to je totiž ten najlepší a najľahší spôsob, ako získať vitamín D, ktorý vás nevedomky ladí do dobrej a veselej nálady.

Oddýchnite si

Poriadny odpočinok znamená pre každého z nás úplne niečo iné. Niekto si jednoducho hodí nohy na stôl, zapne televíziu a celý deň pospáva alebo s rodinou pojedá tabuľku čokolády a sleduje nové diely svojho obľúbeného seriálu. Možný je ale aj aktívnejší spôsob odpočinku. Môžete si naplánovať výlet s priateľmi, alebo sa venovať svojim koníčkom. Proste robte to, čo vás baví, a vypustite pri tom všetok stres a starosti hoďte na chvíľu za hlavu. Skvelé relaxačné účinky má napríklad návšteva wellness centra, divadelného predstavenia alebo obyčajná prechádzka po lese.

pracie pásiky GreenSun
pracie pásiky GreenSun
Navštívte lekára

Pokiaľ vás únava z nejakého dôvodu neopúšťa, aj keď zdravo jete, pravidelne sa hýbete a snažíte sa relaxovať, je niečo v neporiadku! Únava sa zhoršuje, má charakter veľkej slabosti a nie ste schopní vykonávať bežné veci? Je načase sa viac strážiť. Znepokojiť vás môže aj bolesť hlavy sprevádzaná zvýšenou teplotou, nesústredenosťou alebo malátnosťou.

Takéto príčiny môžu viesť až k chronickému únavovému syndrómu, ochoreniu štítnej žľazy, srdca či obličiek alebo dokonca depresiám. V týchto prípadoch je lepšie navštíviť lekára, ktorý prípadné riziká vylúči a zistí príčinu neustálej únavy, ktorá otravuje chod vášho bežného dňa. Ospalosť sa zdá byť nepatrným problémom, ktorý je ľahko zvládnuteľný, často ale bohužiaľ naznačuje aj veľmi dôležité zmeny vo vašom tele.

zdroj: mojezdravi.cz

Ktorý minerál ovplyvňuje náladu? Nájdete ho v sardinkách či mandliach

Rýchlosť starnutia ovplyvňujú gény, prostredie a životný štýl. Ako ju spomaliť?