Ak je niekto obézny, často sa vyhovára na jednu vec: „Za to môžu gény a ja s tým nič nenarobím.“ Nie je to ale pravda. Za našu telesnú nadváhu môžu totiž gény len minimálne. Na vine je totiž niečo úplne iné. Chcete vedieť čo?
Faktom je, že niektorí ľudia už sa s pár kilami navyše jednoducho narodia. „Človek si povie, že korpulentní už predsa boli otecko, starý otec a ďalší príbuzní. Záleží ale na stavbe tela každého jedinca a skutočne nie je pravdou, že by za všetkým stáli gény,“ vysvetľuje lekárka s tým, že nikto v sebe nemá prvoplánovo zakódovanú štíhlosť či naopak obezitu.
„Samozrejme ale existujú niektoré formy obezity, ktoré sa dajú odstrániť len veľmi ťažko, takýmto typom korpulentnosti ale trpí len veľmi malé percento populácie,“ podotýka oslovená odborníčka a dodáva, že väčšina ľudí trpí úplne bežnou obezitou, s ktorou sa dá veľmi úspešne bojovať aj v dospelosti. Takže nie je čoho sa báť.
Gény sú za nadváhou len z 50 percent
Pri bežnej obezite môže genetika za našu váhu maximálne z 50 až 60 percent. „Geny môžu za našu nadváhu skutočne len z polovice. Tým druhým faktorom sme my sami a za svoje telesné komplikácie sme z druhej polovice zodpovední skutočne len my,“ hovorí odborníčka. „Kvôli génom síce môžeme mať k obezite predpoklady, rozhodne ale netreba maľovať čerta na stenu. Nuž „pekná postava“ Vás bude stáť trochu viac úsilia, to je všetko,“ uvádza lekárka.
Pre podobu nášho tela sú veľmi dôležité životný štýl a stravovacie návyky. „Naše telo bude vyzerať podľa toho, ako sa k nemu my sami správame. Ak ho budeme neustále „týrať“ stravou z rýchleho občerstvenia, piť sladené malinovky, „váľať“ sa na gauči a nešportovať, nie je sa čomu čudovať, že sa na seba do zrkadla nebudeme chcieť ani pozrieť. Stačí pritom zájsť dvakrát týždenne do fitness centra, začať pokojne zľahka a výsledok sa dostaví.
K tomu je samozrejme potrebné zmeniť svoj jedálniček. Je len potrebné prestať vašu nadváhu považovať za psychický problém, musíte zo seba odstrániť ten ťaživý blok v zmysle: „Rovnako je to márne, to nepôjde, kašlem na to“. Ešte raz upozorňujeme, že „samo“ to rozhodne nepôjde – musíte hlavne chcieť. Z hlavy tak musíme vystrnadiť aj stres, ktorý spomaľuje metabolizmus a vedie k prejedaniu. O svoje telo sa potom musíme komplexne starať – každý deň je tiež dobré vyhradiť si nejaký ten čas na nič nerobenie, veľmi to vášmu telu i psychike pomôže. Netreba tiež pripomínať, že pre celý náš organizmus je veľmi dôležitý dostatok spánku.
„Častým problémom je aj to, že ak máme obézne príbuzenstvo, často nám už ani nepríde naša postava nejako výnimočná a prejedanie považujeme za štandard,“ myslí si oslovená doktorka a varuje, že žiadne prehnané diéty nám v našom snažení nepomôžu. Musíme sa skrátka stravovať pravidelne a hlavne nie veľmi tučne, uvidíte, že to skutočne pôjde, len sa nesmiete báť urobiť prvý krok. Je to predsa vaše telo, vaša hlava, tak skúste začať napríklad tým, že každý deň v práci urobíte jeden drep a následne svoje snaženie stupňujte.
Čo je to obezita?
Ide o metabolické ochorenie, pri ktorom nám narastá telesný tuk. „Ten sa v tele ukladá, pokiaľ konzumujeme viac kilojoulov, než sme schopní za deň spáliť, ak tomu máme aj genetický predpoklad pre obezitu,“ spomína lekárka.
„Šetriaci“ thrifty gén
Že vám tento pojem nič nehovorí? Hneď to napravíme. Takzvaný šetriaci gén je celosvetovo označovaný anglickým slovom thrifty a je súčasťou našej genetickej výbavy už od pradávna. „Naši predkovia totiž museli striedať dlhé obdobia bez jedla s obdobiami hojnosti a tomu museli prispôsobiť aj svoju genetickú výbavu. Pokiaľ má tak naše telo menej potravy, aktivuje tento šetriaci gén a náš organizmus zníži rýchlosť spaľovania a tým samozrejme aj chudnutie,“ vysvetľuje odborníčka s tým, že pokiaľ výrazne znížime prísun potravy v nejakej zlej diéte, chudneme veľmi pomaly a stačí nám potom chvíľku úplne priemerne jesť a veľmi rýchlo zase výrazne priberieme.
Ako to už tak býva, nič sa skrátka nemá preháňať. Tak veľa šťastia a hlavne pokoj a žiadny stres, pokiaľ máte partnera či partnerku, určite vás vo vašom snažení podporí.
zdroj: mojezdravi.cz