Kedy byť radšej single

Nezadaných je dnes čoraz viac, a nie každý je s takýmto stavom vecí zmierený. Avšak urputná snaha niekoho nájsť býva kontraproduktívna. V takom prípade je možno dobré zvážiť, či nie je lepšie mať chvíľu single obdobie. Môžete na to mať pádne dôvody.

Pre niektorých z nás je život bez partnera jednoducho prirodzená vec. Nevadí nám byť single mesiace, roky, a niektorým aj dekády a sme tak v pohode. Iní zase nemôžu bez vzťahu existovať a vyložene trpia. Alebo si single život nevedia vôbec predstaviť.

Faktom je, že spoločenský tlak na nezadaných, aby sa takzvane „usadili“, sa počas posledných desaťročí znižuje. Život bez partnera, ktorý predtým bol do značnej miery aj nutnou oporou po ekonomickej stránke, dnes môže byť pre mnohých jednoducho jednoduchší, než býval. Napríklad v EÚ žije v jednočlenných domácnostiach 33 percent dospelých ľudí.

Čo samozrejme neznamená, že si tento stav všetci vybrali dobrovoľne. Spoločnosť sa mení, iné sú aj spôsoby zoznamovania a možnosti, ako nájsť toho pravého.

Dnes nás hektický život a paradoxne aj sociálne siete skôr oddeľujú, fyzické kontakty ešte skomplikovala pandémia, vzťahy sa tiež často rozpadajú. A tak mnohí z tých, ktorí by naozaj chceli nájsť partnera a založiť s ním rodinu, často tápu od jedného neúspechu k druhému.

Dajte si čas

V tej chvíli je ale dobré sa na chvíľu zastaviť a skúsiť prísť na to, prečo sa to všetko deje. Jednoducho sa tak trochu vrátiť k sebe. Je tu ponuka niekoľko vážnych dôvodov, prečo byť nejaký čas nezadaný:

 • Cítite sa tlačení do hľadania partnera. Či už je to vaša rodina, alebo spoločenské očakávania, ani jedno nemá patent na váš šťastný život. Nie je dôležité, či vás vypočúvajú na rodinnej oslave, alebo ste náhle vylúčení z kruhu vašich šťastne zadaných priateľov, ktorí sa k vám správajú ako k piatemu kolesu na vozidle. Pokiaľ chcete vzťah, malo by to byť preto, že ho sami chcete. Riadiť sa podľa životných predstáv iných a toho, v akom období života by ste podľa nich mali byť, vám šťastie neprinesie.
 • Bojíte sa vzťahov. Asi vás napadne, že by ste prekážku, ako je strach, mali prekonať a jednoducho do toho ísť. To je pravda, ale prísť na to, ako to urobiť, je tiež dôležité a odpoveď môže byť hlbšia alebo zložitejšia. Zamyslite sa nad tým, či vzťahy neukončujete často a predčasne. Tento vzorec má tendenciu sa neustále opakovať. Zakaždým nájdete ľahké nedokonalosti, aby ste si odôvodnili, prečo chcete preč. Zvážte, či nezostať single a tento čas nevyužiť na nájdenie spôsobu, ako sa so svojimi strachmi porovnať.
 • Bojíte sa samoty. Nie každý má v sebe samotára a introverta, ktorý si užíva večer nad knižkou a spoločnosť mu nechýba. Ale naozaj chcete byť vo vzťahu, kde sa často trápite viac, než keby ste museli prehryznúť dočasnú samotu? Tú totiž môžete vyplniť hľadaním zmysluplného a zdravého vzťahu. Ľudia, ktorí sa boja samoty natoľko, že berú všetko, čo sa im ponúka, môžu skončiť v toxickom vzťahu. Tiež z neho často aj niekoľko rokov nedokážu odísť.
 • Hľadáte náhradu. Ovplyvňuje vás stále sklamanie z vášho minulého vzťahu? Randiť s niekým, aby sme prekonali bolesť, môže byť recept na pohromu. Dobre si premyslite, či sa chcete vôbec viazať. Pokiaľ potrebujete len dočasnú útechu, je to voči tomu druhému nefér. Tiež by sa vám asi nepáčilo, keby vás niekto chcel len ako náplasť. Možnosť, že ublížite sebe aj novému objektu záujmu, je v takom vzťahu neustále vo vzduchu.
 • Obzeráte sa po pre vás nevhodných ľuďoch. Takéto správanie má väčšinou hlboké dôvody a rozmotať ich nebýva ľahké. Niekedy to zaberie skutočne veľa času a možno to bude chcieť nezaujatý pohľad psychológa. Pokiaľ ste ale opakovane trpeli vo vzťahu s niekým, kto sa k vám nehodil, príliš vás nechcel, prípadne vám psychicky či fyzicky ubližoval, rozhodne si dajte pauzu a hľadajte pomoc.
 • Ak ste precitlivení na odmietnutie. Ste presvedčení, že človek, ktorého ste práve stretli na sociálnej sieti, je ten pravý? Lenže on vás odmietol a vy si zúfate. Ak ste frustrovaní zakaždým, keď prvé rande nevyjde, je na čase pracovať na odolnosti voči odmietnutiu. Vaša cena sa predsa neodvíja od toho, či sa do vás každý zamiluje na prvý pohľad.
 • Pretože necítite potrebu byť vo vzťahu. Toto je asi najpádnejší dôvod. Chcete sa baviť, cestovať, budovať kariéru alebo randiť len tak nezáväzne. Nechápete, prečo je pre iných ľudí také ťažké byť sám, keď vám to vyložene vyhovuje. Samozrejme, takto to nemusíte cítiť naveky, ale momentálne to tak je. Single život má mnoho výhod predovšetkým pre mladých a dnešná doba im ho umožňuje. Nemá cenu niekoho, kto by už možno chcel rodinu, okrádať o cenný čas len preto, že vám pripadá fajn mať vedľa seba niekoho blízkeho len niekedy.
Odrazový mostík

V čase, keď sa ocitnete sami, môžete vnímať to, že nikoho nemáte. Alebo si tiež uvedomiť, akú cennú životnú skúsenosť môžete v tomto období získať. Verte tomu, alebo nie, vzťahy sú ‚mentálne drahé.

Intimita a partnerstvo zaberajú v našej hlave veľké miesto. Aj keď sa veľa z toho deje podvedome, je tu menšia kapacita na to, aby sme sa sústredili na ostatné oblasti života.

Trávime vo vzťahu veľa času tým, že sa strachujeme o svojich partnerov, ich kariéru, zdravie, mentálnu pohodu, ale aj o vzťah samotný. Sami pre seba si často rozpitvávame aj tú najmenšiu hádku, a keď prídu obdobia neistoty, bojíme sa rozchodu a vymýšľame, ako mu zabrániť. To je cena za lásku.

Emočne vypäté situácie všetkého druhu nás môžu úplne zahltiť a zabrániť nám, aby sme sa venovali prítomnosti i všetkému inému, čo treba v našich životoch riešiť. Zato v období, keď sme sami, máme naopak príležitosť urobiť si priestor na nové veci, sny aj myšlienky, máme priestor dýchať a rozvíjať sa.

Byť single tak môže byť dôležitou životnou fázou, skvelým odrazovým mostíkom na zmenu seba samého.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Prečo byť chvíľu sami

Candice Jaliliová, expertka na randenie, uvádza niekoľko dôvodov, prečo môže byť single obdobie dobré.

 • Ste viac otvorení čomukoľvek, čo vám príde do cesty.
 • Môžete spoznávať sami seba.
 • Lepšie si premyslíte, ako si predstavujete ďalšiu etapu svojho života.
 • Môžete sa o seba lepšie starať.
 • Naučíte sa užiť si vlastnú spoločnosť.

zdroj: novinky.cz

Nevedia byť sami alebo zo vzťahu do vzťahu.

facebook

Smrteľné hriechy, ktoré pochovávajú romantické vzťahy.