Nevedia byť sami alebo zo vzťahu do vzťahu.

Vrhajú sa zo vzťahu do vzťahu, keď jeden skrachuje, urýchlene ho nahradia novým. Nevedia byť sami, single život ich desí. Tým si ale ubližujú. Ako vedieť byť šťastný aj bez náprotivku?

Pretože človek je tvor spoločenský a párový, je prirodzené, že si každý hľadáme vhodný náprotivok. Keď ale práve nikto nie je, nezrútime sa a vieme žiť spokojne aj sami. Niekto ale nie! Niektorých ľudí samota tak desí, že sa radšej vrhajú do akejkoľvek náruče, len aby neboli sami.

Rozchod vám zníži sebavedomie

Odborníci sa zhodujú, že tento problém sa v ich praxiach objavuje veľmi často a sklony k nemu majú častejšie ženy ako muži.

Keď sa ale neuvážene vrháte do vzťahov a starostlivo si nevyberáte, v podstate sa už na začiatku odsudzujete k ďalšiemu milostnému neúspechu. „Je to vlastne nedôvera v seba samého. Títo ľudia túžia po láske, ale pri výbere partnera nepozerajú na seba. Majú pocit, že na nich nezáleží, že keď si budú veľmi vyberať, zostanú sami,“ tvrdí životná koučka.

Bohužiaľ s každým ďalším rozchodom sa táto nedôvera v seba samého prehlbuje, strach zo samoty je silnejší a silnejší a nutkavá potreba s niekým byť sa stáva neznesiteľná.

To môže nakoniec viesť až k depresiám a úzkostiam a samozrejme sa to prejaví aj na fyzickom zdraví. Ženy potom trpia napríklad na časté zápaly močového mechúra, kožné i dýchacie ťažkosti a podobne.

Sebavedomie, základ úspechu

Pritom aby sme mohli byť s niekým naozaj šťastní, musíme sa najskôr naučiť byť šťastní sami so sebou. Schopnosť byť sama je podľa mňa základným stavebným kameňom kladného vzťahu k sebe i celoživotnej radosti a pocitu naplnenia. Keď viem byť šťastná sama so sebou, nevytváram závislé vzťahy a to je kľúčové aj pre fungovanie harmonického partnerstva. Neláska, neakceptovanie seba samých nás núti k útekom niekam inam. Čo si sami nevieme dať, to čakáme, že nám naplní a vyplní niekto iný. Ale nie je to tak.

Naučte sa žiť sami so sebou

Prestaňte hľadať niekoho, kto vás urobí šťastným, a na svojom šťastí najskôr zapracujte sami. Pátrajte, čo vám na sebe tak veľmi vadí, že so sebou nevydržíte. Čo je vaša čierna diera, do ktorej sa prepadáte, keď ste sami? „Pokiaľ ide o opakovanú a hlbokú tému, ktorá nás dostáva do smútku a bezmocnosti, tu odporúčam začať spoluprácu s psychoterapeutom. Môže nás sprevádzať na ceste k sebe,“ radí Lucie Mucalová.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Odborník vám pomôže zapracovať na vlastnom sebavedomí. „Tiež je potrebné začať si vytvárať svoj vlastný svet, nové záujmy a priateľov, zistiť, čo vás napĺňa a robí vašej duši dobre. V neposlednom rade musíte dlhodobo budovať vzťah k sebe a naučiť sa zdravej sebaláske. Keď objavíte sami seba a kým skutočne ste, nikdy sa samoty báť nebudete. Pretože ju budete tráviť s niekým, koho naozaj milujete a tým ste vy sami,“ zakončuje Lenka Černá.

zdroj: prozeny.cz

Odkladaný rozchod: prečo je to najväčšia chyba a v akom jedinom prípade sa to dá ospravedlniť

facebook

Ďalší milostný mýtus zbúraný. Podľa vedcov muži po rozchode trpia viac ako ženy