Cukrovka komplikuje aj intímny život. 6 rád pre lepší sex

Hladina krvného cukru ovplyvňuje v živote diabetika úplne všetko. Problémy v sexuálnej oblasti sa pacienta nepríjemne dotýkajú ako jedny z prvých.

Dlhodobo zvýšená hladina krvného cukru stojí na začiatku zmien, ktoré sa nakoniec dotknú všetkých orgánov ľudského tela. Nedostatočná cirkulácia krvi, v dôsledku ktorej dochádza k poškodeniu nervových zakončení, najprv na vzdialených častiach tela a potom vo vnútorných orgánoch, je príčinou mnohých ťažkostí. Vysoká hladina glykémie má okrem iného vplyv na sexuálnu oblasť. Zatiaľ čo u mužov môže viesť k poruchám erekcie, ženy diabetičky mávajú problém s dosiahnutím orgazmu a zníženým libidom.

To potvrdili aj vedci z Kalifornskej univerzity v San Franciscu. Rozdelili takmer 2300 žien rôznych národností vo veku 40-80 rokov. Časť žien trpela diabetom, všetky potom žili aktívnym partnerským životom. Diabetičky však javili o sexuálne aktivity oveľa menší záujem ako ich zdravé rovesníčky. Menej radosti zo sexu malo až 40 % diabetičiek, ktoré boli na diéte, a až dvakrát viac tých, ktoré užívali inzulín, oproti ženám, ktoré cukrovkou netrpeli.

Štúdia, ktorá bola publikovaná v časopise Journal of Obstetrics and Gynecology, tiež ukázala, že ženy liečené inzulínom mali vo viac ako polovici prípadov problémy s lubrikáciou a celých 80 % ich trpelo neschopnosťou dosiahnuť vyvrcholenie. Inými slovami – vysoká hladina krvného cukru má okrem iného veľký vplyv na to, ako sa cítite „pod perinou“.

Poškodenie nervov v dôsledku vysokej glykémie môže mať za následok zníženie citlivosti v pohlavných orgánoch. Diabetes, najmä ak nie je pod kontrolou, môže spôsobiť, že váš sexuálny život klesá k bodu mrazu. Dobrou správou je, že ak raz porozumiete tomu, ako sa dá vyrovnať s príznakmi, ktoré môžu ničiť váš intímny život, môžete v sexuálnej oblasti dosiahnuť uspokojenie.

Antikoncepcia a cukrovka

Veľmi zaujímavá je otázka užívania hormonálnej antikoncepcie u žien s diabetom. Hoci je u diabetikov kladený dôraz na plánované rodičovstvo z dôvodu vysokého rizika pre matku i plod, pri neuspokojivej kompenzácii diabetu využívajú diabetičky metódu hormonálnej antikoncepcie oveľa menej ako ženy bez diabetu. Všeobecne môžu diabetičky užívať rovnakú hormonálnu antikoncepciu ako nediabetičky, problémom však je voľba antikoncepcie u pacientky s pokročilým diabetom a komplikáciami, pri ktorej pri užívaní antikoncepcie hrozí riziko trombózy.

Vyrovnanosť – cesta k úspechu

Získať znova radosť z milovania možno, ako je uvedené vyššie, rôznymi cestami. Úplne zásadné je však v každom prípade najprv dosiahnuť vyrovnanú glykémiu. Inak hrozí, že sa problém nevyrieši, ale len dočasne oklame, napríklad s pomocou tabletky na podporu erekcie. Cesta za kontrolou cukrovky je tou jedinou správnou. Ak sa podarí pacientovi dosiahnuť optimálnu glykémiu, bude to pre neho mať početné výhody. Zle kompenzovaný diabetes je kľúčom k ďalším závažným problémom, akými sú zlyhávanie obličiek, problémy so zrakom až slepota a diabetická noha. Či už je motiváciou k vyrovnanej glykémii sex, alebo čokoľvek iné, pre diabetika je to krok správnym smerom.

Zlepšiť sexuálnu výkonnosť je možné aj s pomocou liekov na podporu erekcie, injekciami, s pomocou vákuových zariadení alebo operatívnym zákrokom.

Čo by na ceste k úspechom v intímnej oblasti mohlo pomôcť?

Jedlo má vplyv

Niektoré potraviny, ktoré sa označujú ako afrodiziaká, môžu mať pozitívny vplyv na váš sexuálny motor. Dobre funguje napríklad minerál zinok, ktorý napomáha produkcii hormónu testosterónu. Najviac zinku nájdete v ustriciach, dobrou zásobárňou je aj červené mäso, krabie mäso alebo kešú orechy.

Kontrolujte cukor

Udržiavanie krvného cukru na vyrovnanej hladine pomáha chrániť krvné cievy a predchádzať deštrukcii nervov. Ako to previesť do každodennej praxe? Znamená to zdržať sa potravín s vysokým glykemickým indexom v prospech celozrnných, bielkovín, ovocia a zeleniny. Základom je tiež počítanie kalórií. Menšie porcie znamená pre bunky produkujúce inzulín menšiu prácu – vyplavujú ho menej, teda sú efektívnejšie.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Dajte pozor na pH

Zvýšená hladina cukru v krvi sa u žien „podpisuje“ tiež na stave sliznice pohlavných orgánov. Zdravé laktobacily nemôžu v „sladkom“ prostredí príliš dlho prežiť. Sliznica je menej prekrvená a náchylnejšia k bakteriálnym aj kvasinkovým infekciám, svrbeniu a škrabaniu. Dbajte na dostatočný príjem laktobacilov v potrave, pomôcť dokáže aj vhodne zvolený vaginálny gél či masť. Ak používate pri sexe lubrikant, venujte pozornosť jeho zloženiu. Niektoré prípravky totiž obsahujú látky (glycerín, propylénglykol), ktoré môžu meniť pH vaginálnej sliznice a vysušovať ju; zvyšujú tak riziko vzniku kvasinkovej infekcie. Vyberajte radšej prípravky na báze silikónu.

Hýbte sa

Výskumy ukazujú, že pohyb dokáže výrazne zabrzdiť nástup a komplikácie cukrovky. Navyše robí doslova divy v oblasti sexuálneho zdravia – utužuje funkciu srdca a zvyšuje celkovú pružnosť vďaka zvýšenému prílivu krvi do dôležitých častí tela. Nemusíte sa hneď pokúšať ubehnúť maratón, pomáhajú aj jemnejšie, pokojnejšie spôsoby – napríklad jóga zvyšuje cirkuláciu v miestach, o ktorých ste si mysleli, že ich nemožno oživiť kvôli nervovej deštrukcii (prsty na nohách).

Naordinujte si spánok

Pre každého je spánok najvhodnejšou formou odpočinku, pre diabetikov to platí dvojnásobne. Spánok je totiž veľmi dôležitý pre správnu kontrolu diabetu. Menej ako 6 hodín spánku vedie podľa niektorých štúdií k výraznému, až skokovému navýšeniu hladiny cukru v krvi. Snažte sa preto urobiť pre pokojný spánok čo najviac.

Maznajte sa

Pokiaľ sa práve teraz necítite na sex, myslite na to, že sú aj iné cesty, ako upevniť puto medzi vami a partnerom. Okoreniť sexuálny život nemusí nutne znamenať skúšať hromadu nezvyčajných pozícií. Aj bez penetrácie je možné prežívať erotiku a uspokojenie bez samotného sexu. Zdieľajte s partnerom intímnosti, maznajte sa, čítajte erotickú literatúru, navzájom sa namasírujte…

Nájdite si „sexperta“: Ani pokiaľ ste diabetik, nemusíte sa úplne vzdávať sexu. Ak si neviete sami rady, nájdite si odborníka, ktorý vám problém pomôže vyriešiť. Aj keď často nie je ani pre lekára ľahké preberať s chorým jeho sexuálny život, pokiaľ taký rozhovor zvládnu obe strany, môže to mať zásadný vplyv na pacientovu kvalitu života, spokojné manželstvo i jeho vlastné sebavedomie.

zdroj: mojezdravi.cz

Máte nedostatok vlákniny? Hrozí vám cukrovka aj rakovina!

Nedostatok horčíka? Trpia nervy aj kosti!