Chodia do práce chorí kolegovia? Vieme, čím všetkým vás môžu nakaziť

Napriek tomu, že sú vonku mrazy, pri ktorých choroby neútočia s takou razanciou, verte, že aj pár „kýchancov“ vášho kolegu vás môže nakaziť. Zhrnuli sme choroby, ktoré na vašu imunitu útočia v uzavretých priestoroch.

Čo práve teraz robíte? Sedíte v kancelárii? Idete metrom alebo autobusom do práce? Alebo práve čakáte na pošte? Netušíte, koľko mikro nepriateľov okolo vás práve koluje. No a ak pán pred vami alebo kolega, čo vám práve priniesol papiere, kýchol, vaša obranyschopnosť práve pracuje na plné obrátky na tom, aby čo najviac kvapôčok zničila.

Čierni pasažieri

Chorobám, ktoré sa v kvapôčkach prenášajú z človeka na človeka infikovaným sekrétom úst, potom stačí pár kýchnutí, zakašľanie alebo len neopatrného prskania, štyri múry a nejaký ten prechod z tepla do zimy, ktorý oslabí činnosť imunitného systému a môžete si poležať pokojne týždeň v posteli. Ktoré sú to?

Nádcha

Možno sa čudujete, prečo tu venujeme pozornosť obyčajnej nádche. Veď každý vie, že si má kúpiť kvapky do nosa. Lenže aj ona má svoje úskalia. Zápal sa totiž môže presunúť nielen do dutín, ale aj do stredného ucha, čo sú ochorenia pomerne bolestivé.

V prvom rade rozhodne nepopoťahujte, ale snažte sa naopak veľa smrkať. Nosné kvapky môžete kvapkať. Ale iba týždeň. Po tejto dobe môžu začať naleptávať sliznicu a dlhodobo znižovať aj čuch. Čo vám pomôže rovnako dobre a bez rizík je morská voda, ktorá sterilizuje a napomáha k uvoľňovaniu hlienu.

Faryngitída a angína

Niekedy je oriešok spoznať, či máte angínu, alebo (len) zápal hltana, teda faryngitídu. Pri zápale hltana je obvyklé postihnutie zadnej steny hltana – oblasť za poschodovými oblúkmi a krčnými mandľami, kde bývajú viditeľné začervenané ostrovčeky sliznice. Kým naozajstná angína je ochorenie postihujúce krčné mandle. zväčšené, veľmi často sa na nich objavujú belavé povlaky.

A prečo je také dôležité poznať rozdiel? Vírusovú faryngitídu musíte jednoducho vyležať. Platí na ňu len symptomatická liečba (pastilky do krku, spreje do krku, voľnopredajné lokálne antibiotikum s účinnou látkou fusafungín). Angína je bakteriálneho pôvodu a často je vhodné voliť liečbu antibiotikami. S angínou by ste preto mali ísť k lekárovi.

Choroby od seba rozoznáte stopercentne len pomocou testov na bakteriálnu infekciu, ktoré sa predávajú voľne v lekárňach.

Chrípka

Vedeli ste, že najviac chorých chrípkami je vo februári a marci? Alebo napríklad že sa nakazíte aj počas 10 minút, maximálne však dvoch hodín? Najvyšší čas začať maximálne posilňovať imunitu. Chrípka je ochorenie, ktoré napáda dýchacie cesty. Sama o sebe zas taká nebezpečná nie je, aj keď je veľmi nepríjemná a môže byť dosť búrlivá.

Nebezpečné sú však jej komplikácie, ktoré sa u oslabených jedincov môžu vyskytovať, napríklad zápal pľúc.

Prevencia nadovšetko

Kvapky sú zákerné, ľudia neohľaduplní (schválne, koľko ľudí si dá ruku pred pusu, keď kašlú?) a vaša imunita nie je zo železa. Takže začnite tým, čo vám hovorila už mama, keď ste boli malí:

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
  • Umývajte si ruky a pokojne si na pracovnú plochu položte aj antibakteriálny gél a sem tam sa namažte.
  • Dajte si vitamín C (dobrá je aj hliva ustricová alebo echinacea). Ak vás niečo môže podporiť, je to hlavne imunita.
  • Doma aj v práci často vetrajte, v autobuse alebo električke si otvorte okienko a stojte v jeho blízkosti.
  • Inhalujte! Počas výskytu chrípok a prechladnutia sa odporúča inhalovať aerosól minerálnych vôd raz denne po dobu 10–15 minút.

zdroj: prozeny.cz

Sedem nenápadných známok dehydratácie

facebook

Opar sa môže roky schovávať! Ako ho liečiť a ako uspať?