Lenivé matky sú šťastnejšie, na čo sa vykašľať?

Každá pomoc, dobrá pomoc

Väčšina z nás máva pocit, že nám partneri a deti s domácností nepomáhajú tak, ako by sme si predstavovali. A keď predsa len urobia čo majú, neurobia to podľa našich predstáv. Kašlite na to. Je jedno, že manžel oblečie synovi sveter naruby alebo skladá riad do zlých poličiek. Je skvelé, že vám pomáha. Takže nešomrite a pohodlne sa natiahnite na pohovku.

Deti zvládnu viac, než si myslíme

Naučte ich pomáhať, kým sú malé a hrnú sa do toho. Už predškolské dieťa zvládne jednoduché činnosti ako triedenie ponožiek, prestieranie príborov alebo napríklad skladanie vreckoviek či uterákov. A ak ste to už prešvihla, nastavte pravidlá. Dieťa bezpochyby zvládne aspoň jednu či dve povinnosti v domácnosti, bez toho aby nejako utrpelo. A ich izbička je ich. Vy v nej neupratujete! Maximálne im s tým upratovaním môžete poradiť!

Muži nie sú nesvojprávni

Ak máte pocit, že bez vás by manžel zomrel hladom a v špine, najskôr svoju drahú polovičku dosť podceňujete. Aj ten najrozmaznanejší mamičkin miláčik vie, kde si kúpiť pizzu. Rovnako tak príde na to, ako zapnúť práčku. Teda až mu dôjdu čisté tričká a ponožky. Podobné je to s umývačkou riadu. Aj muži majú zmysel pre poriadok, a ak dosiahne bordel určitej úrovne, zvyčajne ho upracú. Takže sa prestaňte stresovať tým, aby bolo vyprané a navarené. On si nejako poradia!

Každý potrebuje svoj priestor

Nie je nad to, keď deti zmiznú napríklad k babičke alebo do školy v prírode, manžel si vyrazí na ryby alebo jednoducho na pivo a vy máte voľný večer sama pre seba. Nechajte ich, nech sa bavia po svojom a užite si svoje obľúbené seriály bez vyrušovania a zbytočných poznámok. Rovnako tak si čas od času vyrazte bez nich. Trebárs aj na víkend. Oni to zvládnu, keď nebudú mať na výber.

Žehlenie je strata času

Mať každý deň vyžehlenú čistú košeľu je síce legitímna potreba množstva mužov, predovšetkým tých, ktorí chodia do zamestnania v obleku, ale nikde nie je napísané, že sa o to máte starať vy. Ostatne než vás stretol, tiež si nejako poradil. Správny muž si vie košeľu vyžehliť sám a ak nie, tak si skrátka musí zarobiť dosť, aby za to niekomu zaplatil. Iste, môžete mu tých 5 košieľ týždenne vyžehliť, ak vás to teší ale nerobte zo seba otroka so žehličkou Je totiž naozaj málo bielizne, ktorá sa žehliť musí. A blúzku či šaty je rovnako najlepšie vyžehliť tesne pred tým, než si ich vezmete na seba.

Pomôžem, keď môžem

Ľudské spolužitie je založené na vzájomných láskavostiach medzi blížnymi a priateľmi. Je teda pekné, keď kamarátke pomôžete s maľovaním, skočíte jej nakupovať, pretože ju zložila chrípka alebo pomôžete s renováciou záhrady na chalupe. Ale neplytvajte svojimi silami, keď ich nemáte dosť pre seba. Než obetovať jediný voľný víkend drine na cudzej chalupe, na ktorú jazdíte raz do roka, užite si víkend vo dvojici. Napríklad len zalezený v posteli. Pomôžete inokedy alebo inak.

Dajte si na čas

Poznáte to. Sľúbil, že vynesie odpadky, primontuje poličku, uprace dielňu a kúpi darček dedkovi ale tak nejako sa k tomu nemá. Zachovajte pokoj a hlavne to nerobte za neho. Ako hovorí môj drahý: „Keď som raz povedal, že to urobím, tak to urobím a nemusíš mi to každého pol roka pripomínať.“ Obrňte sa trpezlivosťou a čakajte. Keď to totiž proaktívne urobíte za neho, zvykne si a s vašou lenivosťou tak bude amen.

Upratovanie nie je náboženstvo

Je pomerne málo ľudí, ktorých udržiavanie poriadku teda upratovanie, teší. Priznajte si to a redukujte upratovanie na nevyhnutný čas. Osobne mám naše 3 + 1 upratané za cca 20 minút. Hĺbkové upratovanie robím len raz za čas a na to naozaj veľké upratovanie si zavolajte upratovaciu firmu. Namiesto pobehovania s handrou po domácnosti sa potom s deťmi môžem pozerať na rozprávku alebo si čítať, čo ma robí šťastnejšou.

Návšteva nie je hygienická kontrola

Teda s výnimkou obzvlášť činorodej svokry, ale tej sa aj tak nezavďačíme, tak prečo sa stresovať. Iste, keď má prísť na návštevu niekto, o kom viem, že si na poriadok potrpí, upracem. Ale aby som kvôli niekomu umývala okná, odťahovala postele a leštila dlaždice, na to nemám čas ani chuť. Upratujem, keď sa to hodí mne a tak, ako to vyhovuje mne.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Neorganizujte

Keď niečo pustíte zo zreteľa, nastane Armagedon? Deti odídu na letný tábor bez plaviek, muž zabudne doma holiaci strojček a z rodinnej dovolenky bude číra anarchia? No a čo? Nechajte veci niekedy jednoducho plynúť a užívajte si kúzlo okamihu. Skontrolujte, či majú všetci pasy, letenky, doklady, peniaze – len to najdôležitejšie. Zvyšok sa dá vždy nejako vyriešiť. A trocha anarchie má svoje čaro.

zdroj: maminka.cz

Prečo (ne)nechať partnerku kamarátiť s iným mužom

facebook

Zvodný dekolt zaistí jedine pravidelná starostlivosť