Na zubnú kefku zabudnite! Kedy je pre zuby lepšie použiť radšej čistú vodu alebo žuvačku?

Dbať na zubnú hygienu treba, nie vždy je ale vaším najlepším spojencom pasta a zubná kefka. V nesprávny čas môže dokonca ublížiť a oveľa lepšie je vyčistiť si chrup úplne inak.

Niekomu stačí vyčistiť si zuby ráno a večer. Možno však siahnete po kefke ešte častejšie, aby ste sa zbavili nepríjemných omrviniek medzi zubami alebo nevábneho zápachu v ústach. Každý zubár vás určite pochváli, že sa snažíte udržiavať ústa čisté, nie vždy je k tomu ale treba kefka. Úplne postačí, keď si ústa vypláchnete vodou. Mechanické čistenie môže byť niekedy dokonca nebezpečné! V akých prípadoch je lepšie nechať zubnú kefku ležať?

1. Po raňajkách a po džúse

Čistíte si zuby až po raňajkách, aby ste sa zbavili zvyškov jedla, prípadne nepríjemného zápachu z úst? Podľa odborníkov je lepšie to urobiť ešte pred jedlom. Odstránite plak plný baktérií, ktoré by ste inak nakŕmili cukrami a kyselinami a podporili tak ich vyčíňanie. Siahnuť po kefke, potom čo raňajkujete pomarančový džús, ale vadí aj z iného dôvodu. Po konzumácii kyslých nápojov sa neodporúča hneď čistiť, aby nedošlo k podráždeniu skloviny. Počkajte minimálne pol hodiny. Po kyslom je dobré ústa vypláchnuť čistou vodou alebo si vziať žuvačku, ktorá podporuje tvorbu slín.

Nemusíte sa džúsom ani limonádam vyhýbať, ale konzumujte ich správne. „Keď ich budete piť neustále, napríklad niekoľkokrát denne, tak môžu prísť problémy v podobe poškodenej skloviny,“ varuje lekár. Kyslé a sladké nápoje vypite rýchlo a potom si vypláchnite ústa čistou vodou. Rozhodne ich nepopíjajte priebežne – zuby sú nimi neustále obmývané a sklovina oslabuje.

2. Po rannej káve či čaji

Raňajky – to je pre vás len čierna káva nalačno a cigareta, takže vám príde prirodzené, že zuby si idete kvôli sviežemu dychu vyčistiť až potom? Radšej vezmite do ruky kefku skôr, než si svoje ranné života budiče doprajete. Aj káva obsahuje kyseliny, a tak môže rovnako ako džúsy prispievať k demineralizácii skloviny, fajčenie a popíjanie kávy či čaju majú zase na svedomí tmavnutie chrupu. Ak máte zuby nevyčistené, drží sa na nich navyše povlak, vďaka ktorému pigmenty z farebných nápojov k zubu lepšie priľnú. A pozor, to isté platí aj pre kolové nápoje!

3. Po sladkom jedle

Radi si doprajete sladký muffin, tyčinku, čokoládku alebo ovocie a potom si poctivo čistíte chrup, pretože vás straší zubný kaz? Znie to rozumne, pretože sladké zubom škodia, rovnako ako vyššie spomínané kyseliny. Lenže už počas konzumácie cukrov začnú na sklovine demineralizačné procesy a kefka by jej eróziu len podporila. Lepšie je ústa len vypláchnuť vodou alebo si vziať žuvačku bez cukru a na prípadné čistenie počkať aspoň polhodinu. Je to rovnaký postup ako po konzumácii kyslých a sladkých nápojov.

4. Po večierku plnom vína

Vrátili ste sa večer z posedenia s priateľmi, kde ste si dopriali pár pohárov vína? Zubnú kefku radšej obíďte oblúkom. Víno obsahuje kyseliny a mechanickým tlakom kefky by ste ich prácu len urýchlili. Spláchnuť víno vodou by ste ale nemali až doma, oveľa lepšie je omývať chrup priebežne. Preto si k vínu nezabudnite dopriať aj pohár vody, prípadne k nemu zobnite aj kúsok tvrdého syra, ktorý sklovinu dokáže posilniť a čiastočne zrušiť negatívne pôsobenie kyselín aj pigmentov.

Ako mať zdravé a biele zuby

Narušovanie zubnej skloviny kyselinami, cukrom a kefkou (ak je použitá v nevhodnej chvíli) vedie k postupnému poškodzovaniu zubnej skloviny. Môže praskať, potrápiť vás zvýšenou citlivosťou, zoslabenou sklovinou začne tiež presvitať prirodzene žlté vnútro zuba a chrup pôsobí tmavšie.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Nechcete sa vzdať ovocia, kávy ani perlivých nápojov? Stavte na priebežné vyplachovanie úst vodou a na šetrné čistenie vo vhodnom čase. Zlá technika spočíva napríklad v čistení v horizontálnych ťahoch príliš tvrdou kefkou, používaním zubnej pasty s vysokým abrazívnym účinkom a prílišným tlačením. Na zuby pri čistení netlačte a robte malé krúživé pohyby.

zdroj: prozeny.cz

Čisté zuby sa nekazia! 10 najväčších chýb pri čistení zubov

facebook

Zuby ako odraz životného štýlu