Čo robiť, aby sme prestali byť zajatcami minulej skúsenosti.
Žiadny tréning zameraný na osobný rast ani žiadny špeciálny „reset“ vám nedokážu z mozgu vymazať zlé návyky. Tie zostávajú v pamäti nervových obvodov uložené navždy. A tak aj keď sa vám podarilo prestať fajčiť už pred desiatimi rokmi a od tej doby ste sa cigarety ani nedotkli, nepodarí sa vám svoj mozog prinútiť, aby zabudol, čo si doteraz presne pamätá: ako ste škrtli zápalkou alebo zapaľovačom, zapálili, potiahli z cigarety a potom vyfúkli kotúče dymu. Neuróny starostlivo zaznamenávajú vzorce správania, bez ohľadu na to, či bolo dobré alebo zlé. Nezabudnete, ako sa udržať na hladine, pokiaľ ste sa už raz naučili plávať. A ak sa zakaždým pred spaním napcháte, každý piatok sa opíjate, nezmyselne rozhadzujete pri nakupovaní peniaze a v kritických situáciách hrubo nadávate, budú sa aj tieto situácie ako na stlačení gombíka „opakovať“ v mozgu prehrávať znova a znova.
Zlé návyky skrátka nikam nezmiznú, iba oslabujú na pozadí návykov nových. Čím dlhšie ste zachovávali určitý druh správania, čím viac vám pomáhalo v ten pravý okamih, tým ťažšie je potom sa ho zbaviť. Preto v každej zamotanej či kritickej situácii robíte vo svojich tridsiatich či štyridsiatich rokoch to isté, čo ste robili keď ste mali desať, dvanásť a možno dokonca aj len päť rokov. A ak sa snažíte za každú cenu prestať robiť, ocitáte sa v bludnom kruhu. Zakaždým, keď sa človek chce zbaviť svojho naučeného spôsobu konania, dostáva sa do stresu. A ako reaguje ľudská psychika na stres? No áno, správne, návratom k obvyklému spôsobu správania. A vám sa s ešte väčšou silou chce zapáliť si cigaretu, dať si panáka alebo zjesť celú obrovskú pizzu.
To však neznamená, že ste odsúdení zostať navždy väzňom záťaže minulých zvykov. S mozgom sa dá dohovoriť, treba len vedieť, čo robiť:
Vyhnite sa príčinám zlých návykov.
Za každým zlozvykom sa ukrýva impulzívne správanie. Zvyčajne tvrdíme, že k tomu došlo „tak nejako samo od seba“. Ani ste si nevšimli, ako ste opäť na tri hodiny uviazli na sociálnych sieťach, ani ste nepostrehli, ako ste znova vypili fľašu vína, vlastne ste si ani neuvedomili, že ste namiesto tréningu zostali doma. Podnetom k zabehanému modelu správania bola dostupnosť zdroja podnecujúceho zlyhania.
Odstráňte zo svojho smartfónu všetky aplikácie sociálnych sietí. Ak potrebujete viesť pracovnú korešpondenciu, použite na to notebook. Vyhnete sa tak pokušeniu mrknúť sa na stenu, chvíľku prezerať nové posty a komenty – to by ste kvôli tomu museli zapnúť počítač.
Nenakupujte do zásoby sladkosti, alkohol ani cigariet. Nič, čo je pre vás pokušením. Keď ste v supermarkete, vyhnite sa zďaleka úsekom, kde ponúkajú tento tovar. A svoj voľný čas si plánujte takým spôsobom, aby ste sa neocitli v bare, kde robia tie najlepšie koktaily.
Vezmite si so sebou do zamestnania športové oblečenie, aby ste mohli ísť do posilňovne rovno bez toho, aby ste sa stavovali doma. Potom nebudete vystavení pokušeniu obvyklých myšlienkových pastičiek typu „Dnes som fakt uťahaný, pôjdem cvičiť zajtra“.
Nájdite si užitočnú zámenu.
Starý návyk môžete potlačiť nejakým novým. Namiesto autosugescie „nemysli na bieleho slona“ venujete svoju duševnú energiu nejakému skutočne potrebnému „slonovi“. Nahraďte tupé a bezduché blúdenie sociálnymi sieťami čítaním knihy. Zlozvyk stravovať sa vo fast foode nahraďte novým koníčkom – varením chutných a pritom zdravých jedál. Večery s fľašou alebo plechovkou piva sa môžu premeniť na večery s joggingom alebo nórskou chôdzou. Život dokážete zmeniť zase iba zmenou. Vyberte si vedome to, čo bude pre vás užitočné a čo vám bude robiť radosť.
Nastavte si dôležité ciele.
Taká vedomá akcia odpojí autopilota a zablokuje impulzívne správanie. Začnite robiť to, o čom ste snívali. Ak budete poznať dôvod, pre ktorý máte ráno vstať o šiestej hodine, nájde k tomu telo silu. Pokiaľ sa iba rozhodnete „skoro vstávať“, nebude vaše ospalé vedomie ráno schopné odolať túžbe po spánku. Musíte mať motív.
Rozhodujte.
To, ako váš život vyzerá dnes, je dôsledkom kedysi prijatého rozhodnutia, ktoré už dnes dosiahlo určitý stupeň automatizácie. Voľba, ktorú urobíte, skutočne fungovanie mozgu zmení. Neuróny sa zoskupujú v smere pozitívneho alebo negatívneho hodnotenia toho, čo sa deje. Obraz sveta sa rozvíja pod vplyvom každodenných rozhodnutí. Neurónové reťazce vás môžu dostať do stavu, kedy si pripadáte ako úplná nula, tak vám dať krídla a pozdvihnúť do výšky. Vaše vedomé rozhodnutie byť šťastní dokáže neuróny poslať tým správnym smerom.
Využite efekt „malých krokov“.
Aktivita neurónov je vaším výberom stimulovaná. Ak ste uviazli v zlej nálade a prenasleduje vás smola, nečakajte žiadne zázraky. Kým sa nezdvihnete z gauča a nenájdete silu napríklad zájsť si na masáž alebo sa nechať ostrihať a urobiť nový účes, váš mozog nevyprodukuje potrebné hormóny. Iba váš správny krok dokáže stimulovať produkciu dopamínu a serotonínu a zvýšiť mozgovú aktivitu. Jediné rozhodnutie postarať sa o seba a urobiť niečo, čo vám určite urobí radosť, zvládne rozbiť snehovú guľu nespokojnosti.
Neurofyziológ Alex Korb vo svojej knihe „The Rising Spiral“ („Vzostupná špirála“) uvádza, že pozitívne zmeny v živote spôsobujú pozitívne zmeny v mozgu a naopak. Keď sa zmení fungovanie mozgu, začne sa vyplavovať viac „hormónov šťastia“, a tie potom zase optimisticky prestavajú neurónovú sieť.
„Vymeniť gramoplatňu“ v hlave je možné iba jedným spôsobom – prestavbou neurónových sietí. Pokiaľ ste nespokojní s kvalitou svojho života, môžu za to návyky, ktoré ste počas rokov nahromadili. Prehodnoťte ich a zmeňte, čo je potrebné, pretože sú to ony, čo ovplyvňuje vaše dlhodobé naladenie a vašu náladu. Buď ako buď, vy nie ste svojimi zvykmi. Môžete ich zmeniť, keď prenastavíte svoj mozog a vedome si vyberiete ten správny motív.
zdroj: prokondici.cz