9 top trikov pre oči (okrem mrkvy)

Staráte sa o zdravie svojho chrupu a pravidelne navštevujete zubára? Cvičíte pre štíhlu líniu a správny tonus svalov? A čo zrak – čo robíte pre zdravie svojich očí? Mali by sme sa k nim správať minimálne s rovnakou starostlivosťou a pozornosťou. Ponúkame vám deväť  spôsobov upevnenia očného svalstva a sietnice.

1. Žmurkajte

Priemerne človek žmurkne päťkrát až pätnásťkrát za minútu. Každé žmurknutie obnovuje slznú vrstvičku chrániacu oko. Zároveň sa povrch oka zbavuje množstva nežiaducich častíc, ktoré ho bez prestania atakujú: odumretých buniek, mikroorganizmov i mechanických nečistôt z vonkajšieho prostredia ako je piesok, prach atď. Keď človek zíza do počítača, oči prakticky vôbec nemrkajú. Preto si dajte záležať na malých pauzičkách, kedy budete intenzívne žmurkať. Nezabúdajte na žmurkanie aj pri práci. Pocity suchosti, pálenia a červenania očí by sa minimálne mali zmierniť.

2. Dve minúty pokoja

Vypestujte si návyk poskytnúť očiam každú hodinu pár minút úplného pokoja. Zatvorte ich, pohodlne sa oprite. Ak budete toto pravidlo dodržiavať trvalo, pocítite úľavu a zlepšenie nielen v očiach, ale aj v nervovom systéme.

3. Palming – totálny relax

Ak sú svaly oka príliš napäté a predchádzajúci postup s ich uvoľnením nepomohol, nasaďte takzvaný palming. Táto metóda pomáha predovšetkým relaxácii zrakového nervu a oživeniu sietnice. Pohodlne sa usaďte, zatvorte oči a viečka prikryte dlaňami, aby sa k očiam nedostalo vôbec žiadne svetlo. Vydržte tak 5 minút. Počas nich sa nielen uvoľnia oči, ale sa upokojí  aj mozgová kôra. Zlepší sa nielen videnie, ale aj duševný výkon, pamäť a sústredenosť.

4. Každodenná masáž

Tento návyk by sa mal stať v dobrom slova zmysle každodenným rituálom. Existuje mnoho druhov masáží a mnoho spôsobov ich vykonávania. Napríklad masáž očných jamiek, pri ktorej položíte prostredníky na kosti pri očných jamkách a s ľahkým tlakom masírujete smerom dole pozdĺž nosa. Opakujete asi osemkrát. Masírovať hore a dole môžete aj spánky, zhruba v ich strede, kde cítite priehlbinu – po dobu jednej minúty. Očiam uľavíte aj stláčaním citlivých bodov nad vnútornými kútikmi – ľahko stlačte a po chvíli pomaly povoľujte. Opakujte päťkrát.

5. Zádumčivo pozrite do ďaleka

Po polhodine nepretržitého hľadenia na monitor pristúpte k oknu a zadívajte sa čo najviac do diaľky. Alebo aspoň na druhý koniec open space, ak ste v tejto modernej mučiarni nútení pracovať. Veľmi to uľavuje napätiu očí a bráni rozvoju krátkozrakosti.

6. Pre silne unavené oči

Toto cvičenie upevňuje svaly viečok a uvoľňuje očné svaly. Pevne zovrite viečka a počítajte v duchu do troch. Otvorte oči, znova počítajte do troch a opäť ich pevne zatvorte. Opakujte sedemkrát. Na záver zľahka premasírujte zatvorené viečka krúživými pohybmi prstov.

7. Pridajte si špenát

Luteín medzi ostatnými karotenoidmi vyniká najmä svojim priaznivým účinkom na ľudský zrak. Tento antioxidant sa v ľudskom tele viaže práve na oči – na žltú škvrnu sietnice a v očnej šošovke. Luteín chráni ostrosť zraku, bráni degenerácii žltej škvrny a je obranným štítom videnia. Najbohatšími zdrojmi luteínu sú špenát, kel, mrkva, kapusta, paprika a vaječný žĺtok.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
8. Čučoriedkové oči

Ľudová múdrosť od pradávna odporúčala na oči nielen mrkvu, ale aj čučoriedky. Je reálnou skutočnosťou, že látky obsiahnuté v čučoriedkach, takzvané antokyany, obnovujú žltú škvrnu na sietnici a zostrujú videnie, zlepšujú nočné videnie a potláčajú šerosleposť. Ako bonus vám toto lesné ovocie prináša nekonečný rad ďalších priaznivých vplyvov na ľudské zdravie, vrátane liečby cukrovky, dni, reumatizmu a prevencie zápalov močových ciest a močového mechúra.

9. No a pokiaľ ide o tú mrkvu…

Je to pravda. Mrkva je bohatá na beta-karotén, z ktorého v ľudskom tele vzniká vitamín A. Ten vyživuje sietnicu a pomáha tak ostrému vnímaniu zrakového vnemu na sietnici. Dodajme dve veci: po prvé, mrkva pokiaľ ide o pôsobenie na zrak nijako nevyniká nad iné prírodné zdroje a rozhodne tiež nezabráni rozvoju či zhoršeniu dioptrických chýb. A za druhé, lepšie je dať si ju podusenú napríklad na masle. Vitamín A je totiž rozpustný iba v tukoch – inak ho telo nevstrebe.

zdroj: prokondici.cz

Máte problémy so zrakom, žlté bielko, svetlejšie viečko, alebo sa vám niečo na vašich očiach nezdá?

facebook

Chyby zraku u detí. Čo by rodičia nemali zanedbať?

Prihlásenie k odberu noviniek

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek.

Pri pokuse o odoslanie žiadosti sa vyskytla chyba. Prosím skúste to znova.