Potraviny, ktoré zlepšujú pamäť, sústredenie a ďalšie činnosti mozgu

Každá časť nášho tela potrebuje určité látky, aby správne fungovala. Aj náš mozog. Pokiaľ mu doprajete správne jedlá, bude vám fungovať nielen pamäť, ale aj sústredenie alebo učenie. Ak nie, budete pomalí, nervózni a bez nálady. Ktoré potraviny svojmu mozgu doprajte?

Rybie mäso

Rybie mäso, obzvlášť mäso tučných rýb, ako sú tuniak, pstruh, makrela alebo losos, je plné omega-3 mastných kyselín. Tie sú dôležité pri tvorbe mozgových a nervových buniek.

Zlepšujú pamäť aj koncentráciu, môžu spomaliť znižovanie činnosti mozgu súvisiace so starnutím, znižujú riziko ochorenia Alzheimerovou chorobou. Nedostatok omega-3 mastných kyselín je spojený s poruchami učenia a depresiou.

Ryby sú tiež bohaté na vitamín D. Nedávne štúdie potvrdili, že nedostatok vitamínu D u starších osôb môže zdvojnásobiť riziko rozvoja rôznych foriem demencie vrátane Alzheimerovej choroby. Jeho nedostatok býva ďalej spájaný s rozvojom niektorých psychiatrických ochorení, ako sú bipolárna porucha alebo schizofrénia.

Najlepším zdrojom vitamínu D je slnečné žiarenie, ale koľko ho každý človek potrebuje, je individuálny. Všeobecne sa dá povedať, že stačí asi 10-15 minút 3x týždenne a slniečko by malo svietiť aspoň na štvrtinu tela. Čo je napríklad tvár, paže a dekolt. Avšak bez použitia krémov s UV ochranou. Pochopiteľne ale záleží na fototype človeka, jeho veku alebo kde sa nachádza. Ďalším zo zdrojov sú práve ryby.

Orechy

Možno by ste to nepovedali, ale mozog je z 60% tvorený tukom, a je teda najtučnejší orgán v našom tele. Základom je preto dodať mu tie správne stavebné kamene: tuky. V niektorých z vás sa možno rozsvieti červená kontrolka – tuky sú predsa škodlivé! Lenže je to práve opačne – kvalitné tuky sú jednou z najdôležitejších zložiek potravy. Okrem mozgu sú dôležité pre srdce a cievy, imunitný systém aj pohlavné orgány.

Okrem spomínaných omega-3 mastných kyselín nájdete kvalitné tuky napríklad v orechoch. Predovšetkým vlašské orechy pomáhajú udržiavať zdravý a funkčný nervový systém a mozgovú činnosť.

Orechy sú tiež bohaté na zinok, ktorý je dôležitý na prenos informácií v mozgu. Dokáže podporiť fungovanie takzvanej krátkodobej pamäte, významne ovplyvňuje aj priestorovú orientáciu. Nízke hladiny zinku môžu spôsobiť problémy s koncentráciou.

Mandle

Mandle sú bohaté na horčík, ktorý pôsobí protizápalovo a zlepšuje pamäť a myslenie. Najviac chráni mozog pred pôsobením neurotoxínov. Obsahujú aj vitamín E, čo je silný antioxidant, ktorý zabraňuje predčasnému starnutiu a pomáha udržať mozog výkonný.

Káva

Pokiaľ milujete kávu, máme pre vás skvelú správu. Je bohatá na antioxidanty, ktoré spomaľujú starnutie mozgových buniek. Kofeín je zároveň dobrým stimulantom mozgu. Pitie kávy v dlhodobom horizonte je spájané so zníženým rizikom neurologických ochorení, ako sú Parkinsonova a Alzheimerova choroba.

Avokádo

Avokádo obsahuje vysoké množstvo vitamínov B, C a K, draslíka a kyseliny listovej. Vďaka tomu môže zabrániť vzniku krvných zrazenín v mozgu, zlepšuje okysličenie mozgu a napomáha nám sa lepšie koncentrovať. Je plné antioxidantov, pomáha ľudskému organizmu lepšie vstrebať potrebné živiny, pomáha pri chudnutí, chráni naše oči a existujú aj štúdie, ktoré dokazujú, že pôsobia ako prevencia rakoviny prostaty.

Červená repa

Červená repa pomáha lepšie okysličovať mozog, a tým sa zlepšuje mentálna výkonnosť a pamäť. Okrem iného napomáha tvorbe červených krviniek, pomáha proti zápche a posilňuje tkanivá a kosti. Okrem toho skrášľuje pleť, nechty a vlasy a podporuje dobrú náladu.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Kurkuma

Kurkuma je jedna z mála potravín obsahujúcich látku kurkumín, ktorá môže za jej špecifické sfarbenie. V kombinácii s množstvom antioxidačných látok pomáha zvýšiť množstvo kyslíka prúdiaceho do mozgu. Vďaka kurkume je náš mozog preto viac v strehu, kurkuma ho udržuje sústredený, a dokonca dokáže zvýšiť kapacitu našej pamäti. Kurkuma sa počíta medzi prírodné antibiotiká, podporuje činnosť srdca a pôsobí skoro zázračne proti akné.

Listová zelenina

Zelená listová zelenina. Listové zelené lístky, ako sú kale, špenát a brokolica, sú bohaté na pre mozog zdravé živiny, ako sú vitamín K, luteín, folát a beta karotén. Výskum naznačuje, že tieto rastlinné jedlá môžu pomôcť spomaliť kognitívne pokles.

Čučoriedky

Flavonoidy, prírodné rastlinné pigmenty, taktiež pomáhajú zlepšovať pamäť, ukazujú výskumy. V štúdii z roku 2012 zverejnenej v Neurologickom ústave Annals vedci z Harvardovej, Brighamovej a ženskej nemocnice zistili, že ženy, ktoré každý týždeň konzumovali dve alebo viac porcií jahôd a čučoriedok, strácali pamäť menej rýchlo ako ostatné. Chráni pred stresom a neblahým psychickým rozpoložením. Obsahujú vitamíny, a to predovšetkým vitamín C. Obsahujú minerálne látky, ako napríklad draslík. A sú plné silných antioxidantov. Vďaka tejto kombinácii zdraviu prospešných látok pomáhajú čučoriedky posilňovať imunitný systém, zlepšovať a ochraňovať zrak, fungujú ako dezinfekcia pri otrave jedlom, pomáhajú pri diéte a sú prevenciou proti niektorým typom rakoviny.

Čokoláda

Prírodné kakao, ktoré je najviac obsiahnuté v skutočne tmavej čokoláde, je plné zásadných živín, minerálov, vitamínov a antioxidačných látok. Vďaka čokoláde rozprúdi vaše telo krv, naženie ju do mozgu, a pomáha tak lepšie sa sústrediť a udržovať pozornosť. Okrem toho čokoláda chráni kožu pred slnkom, znižuje riziko vzniku srdcových chorôb a znižuje krvný tlak. A zlepšuje náladu!

zdroj: mojezdravie.cz

Črevný mikrobióm ovplyvňuje mozog aj vznik rakoviny

10 darčekov pre mozog. Potrebuje ich každý deň.