Prečo jesť tekvicu? Zhodíte prebytočné kilá a napumpujete telo vitamínmi

S jeseňou prišlo aj obdobie, kedy sa pulty v obchodoch plnia tekvicami všetkého druhu. Táto zelenina sa úžasne hodí do polievky alebo na vydlabanie na Halloweena, málokto ale vie, že je tiež nabitá zdraviu prospešnými látkami. A dokonca vďaka nej môžete aj chudnúť!

Tekvicu tvorí z väčšej časti voda a ďalej potom vláknina. „Tá je úžasná v tom, že pomáha tráveniu. Okrem toho v tejto zelenine nájdeme aj vitamín B1, B2 a C a obsahuje aj minerály, ako je horčík, draslík či železo,“ hovorí lekárka, podľa ktorej fungujú tekvice ako veľmi účinný životabudič.

„Skvelá je aj pre ľudí, ktorí majú problém napríklad s obličkami. Pomáha ich totiž preplachovať, pretože pôsobí močopudne,“ vysvetľuje lekárka. Tekvica obsahuje množstvo bielkovín, a najmä omladzujúcu kyselinu nukleovú. Látky v nej obsiahnuté všeobecne upokojujú nervy, pomáhajú ľuďom s kardiovaskulárnymi problémami, prospievajú správnemu fungovaniu pankreasu. „Pomáha tiež reumatizmu, cukrovke a dne a celkovo posilňuje náš imunitný systém,“ opisuje lekárka.

Skvelou správou je aj to, že podľa niektorých výskumov obsahuje dužina tekvica Hokkaidó látky, ktoré pôsobia proti nádorovému bujneniu. Podľa vykonaných štúdií stačí dlhodobá denná konzumácia 100 g tekvicovej dužiny na to, aby až trikrát poklesla pravdepodobnosť vzniku rakoviny.

Ideálna zelenina na chudnutie

Ďalšou skvelou vlastnosťou tekvice je podľa lekárky aj to, že pomáha odbúravať tuky. V tekvici totiž nájdeme lipolytický enzým, ktorý v organizme pomáha štiepiť tuky. Niet divu, že sa obľúbená zelenina používa na rôzne diéty.

To ale nie je všetko. Veľmi prospešné sú pre nás aj tekvicové semienka. Tie sa už od pradávna používajú v ľudovom liečiteľstve. Okrem zinku v nich nájdeme aj nenasýtené mastné kyseliny, železo, fosfor, vápnik, lecitín či vitamíny skupiny B. Od nepamäti sa z tekvicových semienok lisuje aj kvalitný olej. Ten je dobrý napríklad na spomalenie kôrnatenia ciev a znižuje napríklad aj riziko infarktu. Navyše podporuje zdravý chrup, nechty, vlasy aj kožu. Výhodou je, že pôsobí aj protizápalovo.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Druhy tekvíc

Odkiaľ si myslíte, že tekvica pochádza? Všeobecne sa tvrdí, že jej domovinou je Južná Amerika, konkrétne Peru, a ľudia už ju využívajú tisíce rokov. Okrem toho nájdeme na svete celý rad druhov tejto zeleniny. Asi najbežnejším a tiež najpoužívanejším typom tekvice je červená alebo zelená Hokkaidó. Tento druh bol prvýkrát vypestovaný v Japonsku a dnes je na zohnanie prakticky po celom svete.

Ďalším jedlým druhom tejto zeleniny je špagetová tekvica s vláknitou dužinou, ktorá pri varení vyzerá ako špagety, ale používa sa aj namiesto rezancov do polievky.

Výborná je aj tekvica Chioggia, teda talianska odroda, ktorá dorastá do hmotnosti 4 až 6 kg. Hodí sa na výzdobu, ale pre svoju sladkastú chuť pripomínajúcu mrkvu je vhodná aj na kuchynskú úpravu. Má však veľmi tuhú a nepoddajnú šupku.

Žaluďovú tekvicu si obľúbili hlavne v USA pre jej orieškovú chuť a jej nespornou výhodou je, že sa dá jesť za surova aj so šupkou.

Maslová tekvica má najviac dužiny, ale len minimum semienok, čo z nej robí ideálnu zeleninu na výrobu polievky. Je ale náročná na pestovanie a v strednej Európe ju tak veľmi často nevídame.

zdroj: mojezdravi.cz

Homocysteín

Najchutnejší recept na tekvicový koláč