Drobné pupienky alebo rovno akné netrápia len mladistvých, ale aj dospelých. Na vine je veľakrát nesprávny jedálny lístok. Čomu sa vyhnúť a čo jesť častejšie? Vedeli ste, že pokožka môže vďaka dobrej strave vyzerať zdravšie? Pleť je jednou z prvých vecí, ktorých si ľudia všimnú a jej zdravie veľa prezradí o tom, čo kto jej. Správna výživa je teda dôležitou súčasťou starostlivosti o pleť. Čím zdravšie vnútri, tým viac je to vidieť aj navonok.
Akné nie je výsada len tínedžerov
Pupienky a akné trápia kvôli hormonálnym zmenám hlavne teenagerov, ale nevyhýbajú sa ani dospelým. Predtým sa malo za to, že dôvodom sú nezdravé jedlá, ako je čokoláda s nízkym podielom kakaa, pizza alebo hranolky, ktoré preferujú práve mladí. Strava postavená na dennodennom príjme priemyselne spracovaných sacharidov vskutku môže podporovať mierny, chronický zápal v celom tele a tento dlhodobý vplyv býva spájaný s radom zdravotných problémov vrátane pupienkov a akné.
Štruktúra a pružnosť kože sú z veľkej časti postavené na kolagéne a elastíne – proteínoch prítomných tesne pod jej povrchom. Ich poškodenie môže viesť k prehĺbeniu jemných liniek a vrások, ktoré spôsobujú, že vyzeráme staršie, než naozaj sme. Preto je tak dôležité chrániť sa proti škodlivému slnečnému UV žiareniu, ktoré urýchľuje tvorbu tzv. voľných radikálov – vysoko reaktívnych molekúl poškodzujúcich práve kolagén s elastínom.
Čo jesť pre zdravú pokožku
Antioxidanty, látky hojne sa vyskytujúce v pestrofarebnom ovocí a zelenine, bojujú proti vzniku voľných radikálov. Existuje jasný vzťah medzi množstvom antioxidantov v koži a jej štruktúrou. Pokožka s nízkym obsahom antioxidantov je hrubšia, zatiaľ čo pokožka s ich vysokým obsahom býva hladšia a pružnejšia.
Ryby
Ryby sú skvelým zdrojom bielkovín, ktoré telo použije pre tvorbu kolagénu a elastínu. Zároveň obsahujú omega-3 mastné kyseliny, ktoré majú protizápalové schopnosti. Obzvlášť bohaté je mäso lososa a pstruha. Tieto zdravé tuky však obsahuje každé rybie mäso, a preto jedzte ryby aj niekoľkokrát týždenne.
„Dobré“ sacharidy
Skúste čo najviac obmedziť priemyselné „biele“ sacharidy a cukry. Nahraďte ich „dobrými“ sacharidy – zeleninou, ovocím, strukovinami a celozrnnými cereáliami. Tieto potraviny majú nižší glykemický index a ich voľbou tak znížite celkové množstvo sacharidov vo svojej strave.
Pestrofarebné ovocie a zelenina
Mnoho sýto farebných druhov ovocia a zeleniny má svoju farbu vďaka tzv. karoténoidom. Časť z nich dokážeme využiť pri tvorbe vitamínu A, ktorý je nevyhnutný pre tvorbu kožných buniek. Telo totiž každý deň nahrádza tridsať až štyridsať tisíc odumretých kožných buniek. Toto ovocie a zelenina sú zároveň bohaté na vitamín C, ktorý sa hodí pri tvorbe kolagénu. Vitamín C a karotenoidy sú tiež antioxidanty bojujúce proti škodlivým voľným radikálom.
Oriešky a semienka
Orechy, ktoré rastú na stromoch, ako sú mandle alebo vlašské orechy a semienka, napríklad ľanové alebo šalvie, poskytujú telu zdravé omega-3 tuky. Niektoré orechy, obzvlášť tie para, sú navyše skvelým zdrojom antioxidačného minerálu selénu. Jeho nesprávna hladina môže spôsobovať veľkú únavu, ospalosť, oslabuje imunitný systém, znižuje ochranu proti oxidačnému stresu, ovplyvňuje hormonálnu reguláciu tela a dokonca zvyšuje riziko prepuknutia niektorých chorôb – predovšetkým kardiovaskulárnych. Dobrou správou je, že pre doplnenie selénu stačí jeden para orech denne.
Veľa tekutín
Ak sa majú živiny a odpadové látky rýchlo a správne pohybovať, potrebuje mať telo dostatok tekutín. Skvelá je voda a vďaka obsahu antioxidantov tiež zelený čaj. Nezabúdajte teda piť, obzvlášť v horúčave. Pri potení telo vďaka tekutinám odplavuje z kože odpadové látky. Pokiaľ chcete mať zdravú pleť, pridajte do svojho proteínového nápoja trochu drvených ľanových alebo šalviových semienok, ktoré zaistia vysoký obsah omega-3. Pridajte do neho i kúsky manga, ktorý je zdrojom vitamínu C. Nezabudnite ani na baby špenát ako zdroj karotenoidov.
zdroj: vitalia.cz/