Niektoré potraviny a kuchynské suroviny vydržia takmer večne. Stačí ich skladovať vo vhodných podmienkach. Keď to dodržíte, budete ich môcť bezpečne spotrebovať aj za dlhé roky. O čo ide?
Na mrazených, sušených aj konzervovaných potravinách nájdete dátum minimálnej trvanlivosti. Čo tento termín znamená? Že sa tieto výrobky dajú bezpečne konzumovať aj po uplynutí uvedenej doby, pokiaľ boli správne skladované, nemajú poškodený obal a nevykazujú známky kazenie (zápach, nepríjemná zmena chuti či konzistencie). Nadnesene tak možno povedať, že niektoré vydržia takmer večne a hoci časom môžu stratiť trochu z pôvodnej textúry a chuti, neuškodí vám. O čo ide?
1. Soľ
Sama soľ funguje ako konzervant, preto môžete mať istotu, že sa nepokazí. Môže ale navlhnúť, čo ovplyvní jej štruktúru a konzistenciu. Aby ste tomu predišli, nasypte do soľničky pár zrniečok bielej ryže, ktorá prípadnú vlhkosť pohltí a udrží soľ v suchu.
2. Biela ryža
Ak skladujete bielu ryžu vo vzduchotesnej nádobe pri teplotách pod 5 ° C, udrží si obsah živín a chuť až po dlhých tridsať rokov. To však neplatí pre celozrnnú ryžu: v jej šupke sa nachádzajú tuky, ktoré môžu začať časom oxidovať, čím sa potravina skazí a stane sa nepožívateľnou.
3. Sušené strukoviny
Vďaka procesu sušenia, ktorý zbavuje strukoviny vody, je ich životnosť neobmedzená. Maximálne môžu stvrdnúť, v takom prípade je ale stačí len dlhšie namočiť a viac povariť.
4. Sójová omáčka
Pretože je plná soli, vydrží sojovka v uzavretom dávkovači bez úhony aj niekoľko rokov. Napriek tomu ju odporúčam skladovať v suchu a tme.
5. Horká čokoláda
Keď tmavú čokoládu uchováte na suchom mieste bez teplotných zmien, nemusíte sa báť, že by sa na nej zub času podpísal. Mala by ale obsahovať viac ako 75 percent kakaa a minimum cukru. Niekedy sa môže na povrchu objaviť svetlý povlak. Je to vyzrážaný cukor (pri skladovaní vo vlhkom prostredí) alebo tuk (spôsobené teplotnými výkyvmi). Škvrny síce nevyzerajú pekne, nie sú ale nijako závadné a čokoládu môžete zjesť aj tak.
6. Med
Jediné jedlo, ktoré skutočne vydrží večne. A to vďaka včelám – vytvárajú produkt s vysokým obsahom kyselín a nízkou vlhkosťou. Po nejakej dobe môže med kryštalizovať, to ale neovplyvní jeho kvalitu ani bezpečnosť.
7. Cukor
Na suchom mieste bez extrémnych teplôt vydrží cukor naozaj dlho, teda celé roky, len je potrebné skladovať ho v uzavretej nádobe a v suchu. Neobsahuje totiž takmer žiadnu vodu ani tuk, teda nedáva priestor k množeniu baktérií. Môže sa stať, že stuhne a vytvorí hrudky, to ale nie je na závadu. Stačí ho minútu dve zahriať v mikrovlnke na nízku teplotu alebo ho pretrieť medzi prstami či rozdrviť treba vareškou.
8. Korenie
Celé aj mleté korenie, rovnako ako sušené a drvené bylinky, je dôležité skladovať v uzavretých koreničkách, aby neunikala aróma a zároveň sa do neho nedostala vlhkosť. „Korenie musí voňať a nemali by v ňom byť cítiť žiadne ďalšie pachy, ktoré by mohli znamenať, že je napríklad už navlhnuté a obsahuje plesne,“ upozorňuje biochemička Michaela Bebová s tým, že koreniny postupom času strácajú silu, preto je dobré kupovať vždy iba toľko, koľko v blízkej dobe využijete. „Pravdaže dobre uskladnené korenia vydrží zhruba dva roky,“ hovorí.
9. Instantná káva
V nepriehľadnom uzavretom obale vydrží instantná káva celé roky, dehydratáciou je z nej totiž odstránená voda. Je však potrebné ju udržiavať v tme, chrániť ju pred vlhkosťou a neukladať do chladničky.
10. Ocot
Jedná sa o prírodnú konzervačnú látku, podobne ako v prípade soli. Vďaka prírodným kyselinám možno preto ocot uchovávať neobmedzene dlho a s jeho pomocou navyše konzervovať aj iné potraviny.
11. Nápoje s vysokým obsahom alkoholu
Aj alkohol funguje ako konzervant, podobne ako soľ alebo ocot. Preto nápoje, ktoré ho obsahujú vysoké percento, môžu v dobrých podmienkach vydržať celé roky. Ide napríklad o rum, whisky, gin alebo tequilu. Je ale nutné skladovať ich v uzavretej fľaši a tú nevystavovať priamemu slnečnému žiareniu.
zdroj: prozeny.cz