Čo robiť, keď ste dlhodobo v strese a nemôžete kvôli tomu spať

Možno to tiež poznáte. Máte dostatok času vyhradeného na spánok, ale nech sa prevaľujete, ako sa prevaľujete, jednoducho sa vám nedá zaspať. Potom sa počas dňa cítite podráždení, unavení, ospalí, ale keď príde večer, scenár sa opakuje. Dá sa s tým však pracovať.

Súčasné výskumy naznačujú, že 10-30% ľudí trpí nespavosťou kvôli stresu. Ten má obvykle nejakého pôvodcu ako napríklad problémy súvisiace s prácou, finančná strata, vzťahové problémy, zásadné životné zmeny, ohrozenie zdravia, smútenie a podobne.

Je jasné, že je tu veľká pravdepodobnosť, že sa nespavosť zlepší, keď stresor, ktorý spôsobuje nervozitu, úzkosť a v dôsledku nich aj nespavosť, odznie. Teda veci v práci si sadnú, vzťah sa upokojí a peniaze sa vyriešia. Ale to niekedy trvá dlhší časový úsek ako pár dní. Môže ísť aj o týždne, mesiace až roky.

Preto je dobré urobiť drobné kroky, vďaka ktorým sa vyspíte aj počas tohto stresujúceho obdobia. Keďže ak tak neurobíte, bude sa vaša energia, schopnosť sústrediť sa a nerobiť chyby neustále zhoršovať, až skončí nervovým zrútením. My pre vás máme na pokojný spánok niekoľko tipov:

Optimalizujte svoje prostredie pre spánok

Vaša izba, v ktorej spíte, by mala pôsobiť relaxačne, keď si idete ľahnúť. Teda stlmené svetlá, obmedzenie hluku a nastavená príjemná teplota. Odporúčajú sa pritom skôr nižšie teploty, obvykle 17 a 20 °C.

Zakážte si telefón pred spaním

Televízia, počítače, mobilné telefóny a ďalšie elektronické zariadenia vyžarujú modré svetlo, ktoré môže narúšať spánok, pretože blokuje hormón zvaný melatonín, vďaka ktorému sa cítite ospalo. Ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky spánku, odložte elektronické zariadenia aspoň 30 minút predtým, než si idete ľahnúť. A v najlepšom prípade ich nechajte aj mimo vašej spálne.

Skúste pravidelne cvičiť

Počas cvičenia vaše telo uvoľňuje chemické látky, ktoré mu pomáhajú lepšie zvládať stres a spánok. Okrem toho sa viac unavíte. Nie je však dobré cvičiť chvíľu pred spaním.

Vyhnite sa alkoholu

Hoci si niektorí ľudia myslia, že sa im po jednom poháriku alkoholu bude príjemne spať, sú na omyle. Zafunguje to možno pár večerov, ale častejšie pitie alkoholu pred spaním akurát povedie k tomu, že sa budú neustále prebúdzať uprostred noci. To z toho dôvodu, že narúša biologické hodiny, obmedzuje produkciu melatonínu a núti pečeň viac pracovať.

Obmedzte príjem kávy

Veľa ľudí po káve siaha nielen keď na ňu má chuť, ale aj keď chcú zostať  hore. Obsahuje totiž kofeín, ktorý blokuje vstup hormónu adenozínu, vďaka ktorému sa cítite unavení a ospalí, do mozgu. Po káve ste tak bdelí. Je teda dobré ju obmedziť aspoň v popoludňajších a večerných hodinách.

Beautiful young woman holding coffee cup and keeping eyes closed with smile while sitting at windowsill at home
Dajte si šálku čaju

So spánkom môžu pomôcť upokojujúce čaje. Vyskúšať môžete napríklad harmanček, medovku či ďalšie.

Spíšte si zoznam úloh na ďalší deň

Ak ste typ človeka, ktorý má problém vypnúť svoju myseľ, skúste si večer napísať zoznam vecí, ktoré musíte ďalší deň urobiť. Keď si ich napíšete, poviete tak vášmu mozgu, že túto informáciu nemusí držať a nemusí si ju pripomínať hneď, ako si ľahnete. Trochu sa uvoľní s vedomím, že ju už má zachytenú na papieri a že si ju môže prečítať nasledujúci deň.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Dajte si horúcu vaňu

Uvoľnite sa v horúcom kúpeli alebo sprche. Prechod z teplej vody do chladnejšej izby spôsobí, že vaša telesná teplota klesne, takže sa prirodzene budete cítiť ospalí.

Počítajte ovečky

Možno to znie trochu hlúpo, ale počítanie ovečiek skutočne pomáha. Dôvodom je, že keď sa váš mozog sústredí na jednu vec, pomôže vám to vypnúť.

Meditujte

Vyčleňte si niekoľko minút (aj 5 vám stačí) na meditáciu pred spaním.

zdroj: marianne.cz

Flexitariánska diéta: desať dôvodov, prečo skúsiť chudnúť bez stresu

facebook

Stresové faktory, ktoré výrazne ovplyvňujú sexuálny život