Majte radi svoje srdce! Top 7 potravín pre jeho zdravie.

Choroby srdca a ciev spôsobujú  47 percent všetkých úmrtí. Čo my sami robíme pre to, aby nás infarkt nepostihol? Správame sa k svojmu srdcu ohľaduplne? Myslíme na jeho zdravie?

Existujú takzvané ovplyvniteľné rizikové faktory, teda to, čo môže každý z nás ovplyvniť životosprávou. Podľa lekárov je to predovšetkým fajčenie. Každý teda tým, ako sa správa sám k sebe ak ľuďom okolo – pretože fajčením lekári majú na mysli aj pasívne fajčenie, ovplyvňuje možnosť vzniku infarktu pri sebe, prípadne svojich blízkych. Závažným rizikovým faktorom je aj diabetes druhého typu. Aj tu veľmi zmôže životospráva. Hovoriť o záľube v tučnom mäse, nadmiere piva a sladkostiach snáď ani nie je potrebné. Čo by sme teda mali jesť, aby sme neubližovali vlastnému srdcu?

• Stravu bohatú na zeleninu, ovocie, celozrnné výrobky a vlákninu.

• Ryby aspoň raz týždenne.

• Obmedziť príjem živočíšnych tukov. Iba 30 percent z denného príjmu potravy by mali tvoriť tuky, tých živočíšnych by malo byť veľmi malé množstvo.

• Potraviny obsahujúce probiotiká

• Naozaj minimálne množstvo soli.

Polku taniera by mala zaberať zelenina, štvrtku kvalitnej bielkoviny a zvyšnú štvrtku netučné mäso alebo ešte lepšie ryba.

Výživné látky je vždy lepšie získavať z potravín. Antioxidanty a ďalšie látky prospievajúce zdraviu srdca sa nachádzajú v mnohých z nich.

Marhule

Pre srdce má význam predovšetkým vysoký obsah draslíka, ktorý pomáha s udržaním rovnováhy elektrolytov, krvného tlaku a funkcie srdca. Obsahujú aj kyselinu pantotenovú, odbúravajúcu tuky a podporujúcu celkovú vitalitu aj dobrú náladu. Preslávené je veľké množstvo betakaroténu, vďaka ktorému majú omladzujúci efekt – posilňujú pokožku, vlasy a nechty. Betakarotén ako silný antioxidant prispieva k prevencii rakovinového bujnenia. Prítomné sú aj vitamíny skupiny B. Vitamín B17 má protirakovinové účinky, kyselina listová znižuje riziko demencie a je tiež prevenciou vzniku vysokého tlaku. Ďalej je v nich vitamín C, železo, horčík, vápnik, fosfor, síra, kremík, mangán, fluór, kobalt a bór. Marhule posilňujú sliznicu pľúc, imunitu, zlepšujú krvný obraz a krvotvorbu. Sú odporúčané pri suchých spojivkách, pri ich chronickom podráždení alebo svrbení, strate ostrosti videnia v dôsledku atrofie šošoviek a pri šeroslepote. Udržujú rovnováhu v nervovej sústave, pomáhajú v prípadoch malátnosti, depresie, nervozity a zníženej chuti do jedla. Tieto účinky súvisia s vysokým obsahom stopových prvkov. Marhule sušené sú síce kalorickejšie, zato však viac koncentrované. Pol šálky dodá takmer celú potrebnú dennú dávku betakaroténu, veľké množstvo draslíka a bóru a asi 20 percent odporúčanej dennej dávky železa. Vysoký podiel vlákniny pomáha pri zápche.

Brusnice

Štúdia uvedená na zasadnutí American Chemical Society v New Orleans v roku 2003 uvádzala, že brusnicový extrakt pomáha v prípade mnohých zdravotných problémov, pretože obsahuje veľmi silné antioxidanty. Dôležitým faktom je, že dokáže premieňať niektoré skupiny cholesterolu, čo má v boji s ochoreniami srdca veľký význam. Išlo o prvú štúdiu zameranú na konzumáciu brusníc, zvýšenie hladiny „dobrého“ HDL cholesterolu a zároveň zníženie hladiny toho „zlého“ LDL. Už dlho sa vedelo, že brusnicové antioxidanty znižujú riziko srdcových ochorení, táto štúdia to potvrdila. Okrem toho brusnice bránia infekciám močových ciest, znižujú riziko ochorenia ďasien, vzniku žalúdočných vredov a rakoviny. Obsahujú viac antioxidantov ako akékoľvek iné ovocie s výnimkou hroznového vína.

Morské ryby

Mäso morských rýb je to najlepšie jedlo, ktoré môžete svojmu srdcu dopriať. Predovšetkým potom čerstvý losos. Ružovo sfarbené mäso má vysoký podiel bielkovín, je bohaté na Omega-3 mastné kyseliny a vitamín D. Ďalej obsahuje aj vitamíny skupiny B, najmä významné množstvo B6 pôsobiaceho okrem iného aj ako prevencia voči rakovine hrubého čreva a B12, nevyhnutného pre správne fungovanie centrálneho nervového systému. Zdravú srdcovú, nervovú aj svalovú činnosť zaisťuje vitamín B3. Minerálne látky ako selén, chrániace tkanivá pred voľnými radikálmi, horčík, vápnik a jód. Jód zaisťuje správnu funkciu štítnej žľazy, ale pomáha aj spáliť prebytočný tuk a posilňuje telesné aj mentálne zdravie. Lososie mäso znižuje množstvo krvného tuku a obmedzuje zápalové pochody. Rovnako tak prospieva ľudskému srdcu mäso tuniaka. Losos, tuniak, ale aj makrela alebo sardinky by mali byť aspoň raz týždenne na vašom stole.

Červené víno

Ak si chcete zdravo pripiť, voľte červené víno. Obsahuje množstvo antioxidantov súhrnne označovaných ako flavonoidy. Tie bránia kôrnateniu tepien a vzniku trombóz (potláčajú vznik zrazenín a už vzniknutú krvnú zrazeninu dokážu rozpúšťať). Spolu s účinkami vitamínu C, E a betakaroténu sa podieľajú na odbúravaní LDL cholesterolu. Napriek konzumácii potravín s vysokým podielom tukov a sacharidov, rozšírenému fajčeniu a všeobecne nedostatočnému pohybu má Francúzsko najnižšiu úmrtnosť na srdcové ochorenia. Tento paradox spôsobuje každodenné pitie vína a dostatočná konzumácia zeleniny. Podľa francúzskych vedcov pravidelná mierna konzumácia vína umožňuje vyhnúť sa infarktu u ľudí, ktorí už jeden prekonali. Na univerzite v Grenobli bol skúmaný účinok vína na vzorke 353 takých mužov od 40 do 60 rokov. Muži, ktorí konzumovali dva poháre vína denne, znížili riziko druhého infarktu o 50 percent na rozdiel od tých, ktorí víno nepili. Piť sa musí práve ako podporný a liečivý prostriedok – príliš veľa alkoholu naopak srdcu škodí. Ženám je odporúčaná maximálne 1 pohár vína denne. Muži si môžu dovoliť aj dve, podľa telesnej hmotnosti. Alkohol nekombinujeme so žiadnymi liekmi.

Extra panenský olivový olej

Olej z čerstvých olív lisovaný za studena je nasýtený antioxidantmi a polyfenolmi. Pomáha chrániť cievy pred poškodením, priaznivo ovplyvňuje činnosť srdca a posilňuje regeneračné procesy v organizme. Je tiež bohatým zdrojom nenasýtených mastných kyselín a vitamínov E, A, D, K. Tie napomáhajú znižovaniu LDL cholesterolu. Panenský olej podporuje aj správny rast kostí. Výskumami sa zistilo, že v panenskom oleji obsiahnutá látka oleocanthal tlmí pocity bolesti obmedzením prenosu ich impulzov nervovou sústavou. Panenský olivový olej podporuje funkciu žlčníka, pôsobí proti nadúvaniu a zápche a má detoxikačné účinky.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Vlašské orechy a mandle

Kto chce prospieť svojmu srdcu, vyhýba sa rafinovanému cukru. Maškrtiť môžete aj inak, zdravšie. Dajte si denne hrsť orechov alebo mandlí. Podľa výskumu kalifornskej univerzity Loma Linda stačí iba 80 g vlašských orechov denne (5-8 jadier) na zníženie hladiny „zlého“ cholesterolu LDL o 16 percent. Až 70 percent plodu tvoria veľmi kvalitné, nutrične cenné a zdraviu prospešné nenasýtené mastné kyseliny, asi 18 percent kvalitnej bielkoviny a 3 percentá sacharidy. Vlašské orechy sú bohatým zdrojom vitamínu E, B1, B6, kyseliny listovej, horčíka, vápnika a zinku. Pre srdce a obehový systém má veľký význam vysoký podiel draslíka a fosforu a zároveň nízka hladina sodíka. Ďalej obsahujú železo priaznivo ovplyvňujúce krvotvorbu. Hrsť mandlí (necelých 30 gramov, čo je odporúčaná dávka mandlí na deň), obsahuje až 20 druhov flavonoidov – látok brániacich vzniku ochorení srdca a ciev. Rovnaké množstvo mandlí obsahuje nenasýtené kyseliny (12,5 g), ktoré tiež prispievajú k ochrane pred rozvojom chorôb srdca a ciev a všeobecne pred rozvojom aterosklerózy (kôrnatenie tepien). Hrsť mandlí obsahuje aj 3,5 g vlákniny. Je známe, že dostatočný príjem vlákniny v spojení s dostatočným prísunom tekutín znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení až o 40 percent oproti ľuďom s jej nedostatočným príjmom.

Potraviny obsahujúce probiotiká

Zdravie črevného traktu je veľmi úzko prepojené s hladinou cholesterolu v krvi, predovšetkým škodlivého LDL, ktorý má na svedomí zanášanie a upchávanie krvných stien. A zdravý črevný trakt znamená predovšetkým probiotiká. Pre zdravé srdce je tiež veľmi dôležité dostatočné množstvo vitamínu D v krvi. Jeho produkciu v tele dokážu okrem slnečného svitu naštartovať práve niektoré kmene probiotík. Je odporúčané v čo najväčšej miere konzumovať fermentované potraviny, ktoré probiotické kmene obsahujú. Zo všeobecne dostupných potravín spadajúcich do tejto kategórie ide predovšetkým o mliečne produkty – jogurty, kefír, acidofilné mlieko – ďalej kyslá kapusta a inú kvasenú zeleninu a tiež špeciality ako sú kimči, kombucha alebo syr zo sójových bôbov – natto.

Tento krátky prehľad uviedol len niektoré obzvlášť významné srdcu prospešné potraviny. Je ich však oveľa viac. Napríklad zelené bylinky, mangold a všetka tmavá listová zelenina, čierna fazuľa a strukoviny vôbec… Dôležité je pri výbere potravín myslieť na svoje zdravie, uvedomelo hľadať to, čo mu prospieva. Myslite na svoje srdce!

zdroj: prokondici.cz

Chyby, ktoré po štyridsiatke môžu srdce vyradiť z prevádzky

O 10 kíl menej! Čo všetko sa stane s vašim telom, keď zhodíte aspoň časť nadbytočných kilogramov