Ovos patrí k najzdravším obilninám, ktoré sa na Zemi vyskytujú. Je pritom medzi kultúrnymi obilninami najmladší a pôvodne bol kedysi dávno považovaný za burinu. Z ovsa sa predtým vyrábali aj krúpy. Dnes sú najpopulárnejšie ovsené vločky, väčšinou označované ako výberové alebo jemné, ktoré sa vyrábajú z drveného ovseného zrna.
1. Ovsená kaša vám dodá energiu na niekoľko hodín
Vďaka úplne výnimočne vyváženému zloženiu pomalých sacharidov, kvalitných bielkovín, tukov a vlákniny dosahuje ovsená kaša vysokého sýtiaceho indexu medzi pokrmy najčastejšie pripravovanými na raňajky. Sýtiaci index je ukazovateľ vyjadrujúci schopnosť nasýtiť a odsunúť novo vznikajúce pocity hladu. 100 gramov tepelne neupravovaných suchých ovsených vločiek pritom predstavuje celkom 342 kcal. Z toho je bielkovín 12,3 g, tukov 6,11 g, sacharidov 59,5 g a vlákniny 8 g. Varením energetická hodnota vločiek klesá – 100 g varených vločiek má 88 kcal. Máme tu na mysli samotnej vločky varené vo vode, bez pridania nejakých prísad.
2. Ovsené vločky obsahujú výnimočné výživové látky
Z hľadiska obsahu zdraviu prospešných látok by sme ovsené vločky mohli smelo označiť za superpotravinu. Z odporúčanej dennej dávky (ODD) v pol šálky vločiek nájdeme 191% DDD mangánu, 41% DDD fosforu, 34% DDD horčíka, 24% DDD medi, 20% DDD železa, 20% DDD zinku, 11% DDD kyseliny listovej, 39% DDD vitamínu B1, 10% DDD vitamínu B5, menšie množstvo vápnika a draslíka, vitamínu B6 a vitamínu B3, 51% sacharidov, 13 g bielkovín a 5 g tukov v podobe nenasýtených mastných kyselín.
3. Ovsené vločky pomáhajú pri chudnutí
Beta-glukán, v ovsených vločkách obsiahnutá rozpustná vláknina, vytvára v žalúdku hustý gél, ktorý spomaľuje trávenie a predlžuje pocit plnosti. Týmto spôsobom ovplyvňuje produkciu hormónov riadiacich chuť k jedlu. Pocit sýtosti môže trvať až niekoľko hodín. Tým sa samozrejme znižuje celkový počet za deň prijatých kalórií.
4. Ovos je vhodný pre bezlepkovú diétu
Sám o sebe má ovos nulový obsah lepku. Pri jeho spracovaní však môže dôjsť k zaneseniu tejto látky z iných obilnín spracovávaných v rovnakom mlyne. Je teda potrebné počítať s určitým množstvom lepku a v prípade, že ste celiatikom, kupovať vločky bezlepkové, ktoré sú na trhu bežne k dostaniu.
5. Priaznivý vplyv ovsa na funkciu čreva
Tu opäť pripomenieme vlákninu, ktorú ovsené vločky obsahujú. Okrem tej rozpustnej obsahujú vločky tiež vlákninu nerozpustnú. Práve tá podporuje pohyb potravy tráviacim traktom, jemne stimuluje črevo, a pôsobí tak proti vzniku zápchy. Rozpustný beta-glukán zlepšuje črevnú mikroflóru, lebo je probiotikom, teda potravou priateľských baktérií v čreve usadených.
6. Regulácia krvného cukru
Ovos má nízky glykemický index. Znamená to, že vstrebávanie sacharidov, ktoré obsahuje, prebieha veľmi pomaly a nevyvoláva nebezpečné pohyby hladiny krvného cukru. Je to dôsledok pôsobenia spomenutého beta-glukánu, rozpustnej vlákniny. Možno mať za preukázané, že priaznivo ovplyvňuje hladinu krvného cukru ako u zdravých jedincov, tak u osôb trpiacich nadváhou alebo diabetom.
7. Ovos v boji proti inzulínovej rezistencii
Inzulín je hormón, ktorý reguluje hladinu krvného cukru. Stav rezistencie znamená, že organizmus síce inzulín produkuje, ale nereaguje na neho. V dôsledku toho prestáva využívať glukózu náležitým spôsobom, teda na výrobu energie pre bunky. To vedie k prudkému zvýšeniu hladiny krvného cukru a môže to spôsobiť vznik a rozvoj cukrovky a nadváhu. Pravidelná konzumácia ovsa zvyšuje citlivosť na inzulín až o 40 percent.
8. Ovos ako podporný prostriedok kardiovaskulárneho systému
Vedecký výskum ukázal, že už toľkokrát pripomínaný beta glukán tiež efektívne znižuje hladinu „zlého“ cholesterolu, a odstraňuje tak jednu z najčastejších príčin ochorení srdca. Ďalšou častou podmienkou vzniku srdcových ochorení je okysličenie „zlého“ cholesterolu pri jeho vzájomnom pôsobení s voľnými radikálmi. Tento proces spôsobuje zápal, poškodzuje arteriálne tkanivo a môže viesť k infarktu myokardu alebo mozgovej mŕtvici. Ovos obsahuje unikátny antioxidant avenanthramid, ktorý tomuto procesu bránia.
9. Ovos znižuje krvný tlak
V roku 2002 bol vykonaný výskum, kedy skúmané osoby po dobu šiestich týždňov každý deň konzumovali ovsenú kašu. Bolo preukázané, že ovos znižuje krvný tlak a odvracia nebezpečenstvo vzniku hypertónie. Aj tento priaznivý vplyv je dôsledkom pôsobenia rozpustnej vlákniny v ovse obsiahnuté – beta glukánu, ktorý spôsobuje dilatáciu ciev a v dôsledku toho zníženie tlaku.
10. Ovos posilňuje imunitu
Ďalšou schopnosťou beta-glukánu je posilnenie prirodzených obranných mechanizmov organizmu vo forme kladenia odporu votrelcom z vonkajšieho prostredia – baktériám, vírusom, plesniam a iným parazitom. Rozpustná vláknina v ovse dokáže upevniť a posilniť imunitu, čo bolo tiež preukázané vedecky.
11. Znižuje riziko vzniku rakoviny
Výskum tiež preukázal, že látky, ktoré ovos obsahuje, najmä jeho antioxidanty a vláknina, sú účinnou prevenciou vzniku a vývoja rôznych druhov rakoviny. Týka sa to predovšetkým nádorových ochorení čreva a niektorých onkologických ochorení súvisiacich s hormonálnymi výpadkami, napríklad rakoviny prsníka. Riziko vzniku rakoviny prsníka pri konzumácii 30 a viac gramov ovsené vlákniny denne klesá o viac než 50 percent.
Na záver dodajme, že v ovse obsiahnuté vitamíny skupiny B, zinok, horčík a malé množstvo lecitínu priaznivo ovplyvňujú funkciu nervovej sústavy. Ako uvádza doktor Pamplona-Roger vo svojej knihe „Encyklopédia liečivých potravín“, ovos dodáva najdôležitejšie živiny pre správnu funkciu neurónov: glukózu, mastné kyseliny, fosfor, lecitín a vitamín B1. Všetky tieto látky majú posilňujúci účinok a zlepšujú duševnú výkonnosť. Ovos ďalej obsahuje aj malé množstvo netoxického alkaloidu avenínu, ktorý pôsobí ako slabé sedatívum. Pravidelná konzumácia ovsa v akejkoľvek forme vrátane ovsenej vody sa odporúča pri nervozite, únave či psychickej vyčerpanosti, nespavosti a depresii.
zdroj: .prokondici.cz