6 prekvapivých faktov o vegetariánstve a vegánstve

Pri pohľade na trendy v gastronómii, na to, ako pribúdajú reštaurácie s „alternatívnym“ menu a ako sa ľudia stravujú, má človek pocit, že v poslednej dobe musel rapídne vzrásť počet vegetariánov a vegánov. Ako je to ale naozaj?

Odhaduje sa, že vegetariánov by mohlo byť 10-15 percent. O to viac prekvapí výsledok štúdie spoločnosti Faunalytics zo Spojených štátov, ktorá päť rokov skúmala vzorka 11-tisíc Američanov. Vegetariánov a vegánov, ktorí sa takto vydržali stravovať po celú dobu výskumu, boli iba dve percentá! Desať percent respondentov síce začalo, ale väčšinou do roka svoje odhodlanie vzdali. A celých 88% opýtaných bezmäsitému jedálnička nedalo šancu vôbec.

Hlavne ženy

Bývalí vegetariáni sa zhodli na tom, že si od života bez mäsa sľubovali hlavne lepší zdravotný stav; celé dve tretiny tvorili ženy. Medzi súčasnými vegetariánmi je ich dokonca 74% a väčšina z nich nevyznáva žiadne náboženstvo, čo je ďalší aspekt, ktorý si ľudia spájajú s vegetariánstvom a veganstvom. Zrejme preto, že najviac ľudí, ktorí sa zaobídu bez mäsa, žije v hinduistickej a budhistickej Indii.

Na vzťahoch záleží

Ukázalo sa, že podstatný faktor je aj to, aký jej váš partner. Tretina niekdajších vegetariánov a vegánov uviedla, že sa vrátili k mäsu, pretože si ho dáva ich „osoba blízka“.

Nie prečo, ale ako byť vegetarián

Polovica bývalých vegetariánov a vegánov sa zhodla na tom, že pre nich bolo ťažké striktne dodržiavať „správny“ jedálniček. Obhajcovia týchto stravovacích smerov venujú hromadu energie na získavanie nových stúpencov, lenže veľa ľuďom vydrží nadšenie len chvíľu. Nie je teda rozumnejšie a hlavne konštruktívnejšie zamerať sa skôr na to, ako vegetariánstvo či vegánstvo zvládať v každodennom živote? To znamená usilovnejšie zdieľať informácie, ako pripraviť chutné bezmäsité varianty jedál a predovšetkým ako žiť v spoločnosť plnej „všežravcov“ a nepripadať si tam ako exot. Dvom tretinám niekdajších vegetariánov totiž vadil práve pocit, že nepríjemne vyčnievajú.

Zdravie ako hlavná motivácia

Väčšina bývalých vegetariánov a vegánov uviedla ako hlavnú motiváciu predpokladaný zdravotný benefit. Lenže to samo o sebe nestačí. Tí, ktorí vytrvali, majú k svojmu rozhodnutiu aj ďalšie podstatné dôvody. Austrálska štúdia prišla s prekvapivým zistením, že vegetariáni majú síce nižšiu BMI a menej pijú alkohol, avšak ich celkový zdravotný stav býva horší ako v prípade „všežravcov“. Odporcovia mäsa častejšie trpia rakovinou a duševnými poruchami, bežnejšie vyhľadávajú lekársku pomoc a berú viac liekov.

Nie je to zase tak ekologické

Ak porovnáme ekologický dopad vyprodukovania kila zeleniny a kilá mäsa, vyjde nám, že vegetariánstvo a vegánstvo je priaznivejšie. Keď ale porovnáme náročnosť na energiu, ktorú jednotlivé suroviny nášmu telu prinesú (teda kalória ku kalórii), zrazu je to presne opačne. Ak prestanete jesť hovädzie, nemôžete jeho kilogram, ktorý má 2280 kalórií, nahradiť kilom brokolice s energiou 340 kalórií, ale 6,7 kg šalátu.

Navyše to nie je tak, že pestovanie všetkých druhov rastlín bolo k životnému prostrediu šetrnejšie než produkcia mäsa. Ide teda o komplexný problém, ktorý rozhodne nemá tak jednoduché a jednoznačné riešenie, ako by si zástancovia niektorých výživových smerov priali.

Rovnováha

Je na každom z nás, aby sme si zvolili spôsob stravovania, ktorý nám vyhovuje, a navyše je v súlade s naším presvedčením. Žiadny extrém ale nie je dobrý a z dlhodobého hľadiska ani udržateľný. Ak vychýlite hojdačku z osi, vždy sa nakoniec vráti do stredu. Základom by preto mal byť vyrovnaný jedálny lístok a tiež kvalita surovín. Veď aj bývalý mäsiar a milovník mäsa Paul Day pripúšťa, že mäso nie je potreba konzumovať každý deň; stačí dvakrát alebo trikrát týždenne.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Možno sa teraz pýtate, ako je teda možné, že sa v poslednej dobe vyrojilo toľko vegetariánskych, vegánskych a raw reštaurácií. Lenže oni do nich nechodia len odmietajúci mäso, ale aj veľa ľudí, ktorí si chcú do jedálnička pustiť viac ovocia a zeleniny, a tiež tzv. flexitariáni, teda polovegetariáni, ktorí jedia hlavne rastlinnú stravu, avšak príležitostne si dajú aj mäso.

zdroj: forbes.cz/

10 najlepších spôsobov očisty organizmu

facebook

Každý, kto chce schudnúť, vyradí tieto 4 veci z jedálneho lístka