Ako na samovyšetrenie prsníka: Kedy spozornieť?

Samovyšetrenie prsníka je jednou z najjednoduchších metód, ako včas zachytiť možný výskyt karcinómu. Vyšetrenie je vhodné vykonávať každý mesiac, piaty až desiaty deň od začiatku menštruácie. Poďme sa pozrieť na to, ako prsia doma vyšetriť a kedy navštíviť lekára.

Začíname so samovyšetrením

Prsníky stačí vyšetrovať raz za mesiac, ale ak so samovyšetrením začínate, robte ho prvý mesiac každý deň, prípadne raz za dva dni. Naučíte sa tak svoje prsia dobre poznať a ich prípadnú zmenu v budúcnosti ihneď zaregistrovať. Od druhého mesiaca, sa vyšetrujte medzi piatym až desiatym dňom od začiatku menštruácie, respektíve druhý až tretí deň po jej skončení, kedy prsia nie sú už tak napäté. Ak už nemenštruujete, potom môžete vyšetrenie prevádzať ktorýkoľvek deň. Samovyšetrenie sa najpríjemnejšie vykonáva po sprche alebo kúpeli.

 Ako na samovyšetrenie

Poďme sa krok po kroku pozrieť, ako prsia vyšetrovať doma, sama.

Krok č. 1

Na začiatku svoje prsia skontrolujte vyzlečená do pol tela pohľadom do zrkadla. Začnite s rukami pripaženými k telu a sledujte, či na prsiach nepozorujete viditeľné zmeny. Veľkosť pŕs je zvyčajne na každej strane iná, ale rozdiel medzi nimi navzájom by nemal príliš výrazný a rozhodne by nemal v priebehu času narastať. Pokožka by nemala byť zvraštená, zdurená či abnormálne sfarbená (napr. začervenaná). Bradavky by mali byť symetrické, bez sekrécie a bez vtiahnutia.

Krok č. 2

Dajte ruky nad hlavu a pozorne si prezrite prsiami v tejto polohe. Opäť sa zamerajte na viditeľné zmeny pokožky, výstupky, vtiahnutie bradavky.

Krok č. 3

Prsník uchopte oboma dlaňami. Prehmatajte ho zvislým kĺzavým pohybom, potom vodorovným pohybom. To isté opakujte na druhom prsníku. Zamerajte sa na to, či ucítite guličku či drobný výstupok, nerovnosť.

Krok č. 4

Uvoľnite ľavé rameno a nechajte ho poklesnúť nadol. Ľavú ruku nechajte voľne visieť. Pravou rukou prehmatajte ľavú bradavku, jemne ju stlačte a pozorujte, či z nej nevyteká mliečny či krvavý výtok. Rovnako vyšetrite pravý prsník.

Krok č. 5

Položte sa na chrbát tak, aby bol prsník vo vyvýšenej polohe. Docielite ju tak, že si pod lopatku dáte napríklad vankúšik či stočený uterák. Najprv umiestnite vankúšik pod ľavú lopatku a pravou rukou si prehmatajte ľavý prsník. Potom postup opakujte na druhej strane, ľavou rukou vyšetrite pravý prsník. Prsník prehmatajte bruškami prstov. Krúživými pohybmi začnite odspodu dookola smerujte k bradavke. Najskôr vyvíjajte len minimálny tlak, tak, aby ste dobre cítila povrchovú časť prsníka, a potom silnejšie, kedy naopak ucítite prípadné zmeny uložené v prsníku hlbšie. Každý prsník takto vyšetrite dvakrát. Prvýkrát bude voľná ruka za hlavou, druhýkrát bude ležať pozdĺž tela.

Krok č. 6

Stále ste na chrbte. Ľavú ruku si položte pod hlavu a pravou rukou vyšetrite (opäť krúživými pohybmi bruškami prstov) ľavé podpazušie, či v ňom nenahmatáte malú hrčku. Postup opakujte na pravej strane.

Krok č. 7

V ľahu na chrbte pripažte ľavú ruku a pravou rukou prehmatajte jamku nad kľúčnou kosťou (na ľavej strane). Zamerajte sa na výskyt hrčky. Rovnako tak postup opakujte na pravej strane, ľavou rukou.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Prečo pri vyšetrení nič nevynechať

S tým ako meníte polohu tela a rúk, mení sa aj napätie kože a rozloženie prsníka na hrudnej stene. Vďaka tomu, môžete objaviť i zmeny, ktoré nemusia byť, najmä spočiatku, na prvý pohľad zrejmé. Pritom práve čo najskoršie odhalenie zhubného nádoru je kľúčom k jeho rýchlej a úspešnej liečbe. Vyšetrenie preto vykonávajte pravidelne, vo všetkých uvedených siedmich krokoch a pri najmenších pochybnostiach neváhajte navštíviť špecialistu, ktorý Vás prezrie a prípadne odošle na ďalšie potrebné vyšetrenia. Nezabúdajte tiež na vyšetrenie lymfatických uzlín, ktoré je podstatnou súčasťou samovyšetrenie prsníka (krok č. 6 a 7). Prevencia je u nádorových ochorení zvlášť dôležitá, napriek tomu veľmi často samotnými ženami zanedbávaná.

Aké sú príznaky karcinómu

Spozornieť by mala každá žena, ktorá pozoruje zmenu vzhľadu prsníkov – jednostranné zväčšenie celého prsníka alebo jeho časti, pretrvávajúce začervenanie kože, prípadne stav, kedy koža vzhľadom pripomína pomarančovú kôru. Rovnako by malo podozrenie vzbudiť začervenanie, olupovanie či vtiahnutie / vydutie bradavky, prípadne jednostranný výtok z bradavky. A potom samozrejme hmatateľná hrčka, či pretrvávajúca lokalizovaná bolesť prsníka. Hoci rad príznakov tohto ochorenia je nešpecifická, tzn. vyskytujú sa aj u rady ďalších, zvyčajne menej závažných ochorení, je kontrola u lekára vždy odporúčaná.

V akom veku so samovyšetrením začať?

Ideálne ihneď po dosiahnutí dospelosti. Čím skôr sa samovyšetrením začnete, tým lepšie. Medzi rizikové skupiny patria ženy so skorým začiatkom menštruácie, ženy vo vyššom veku, pacientky, ktoré otehotneli vo vyššom veku, prípadne ktoré majú neskorý nástup menopauzy. Medzi ďalšie rizikové faktory patrí nadmerné užívanie alkoholu, stres, dedičnosť, obezita.

Mamografické skríningové vyšetrenie

Ak ste dosiahla vek 45 rokov, potom máte nárok raz za dva roky na zdravotnou poisťovňou hradené mamografické vyšetrenie. Takto vykonávaný skríning pomáha významne znížiť počet prípadov, ktoré u nás na zhubný nádor prsníka ročne umierajú, rozhodne to však neznamená, že by ste tým pádom mali prestať sa samovyšetrením prsníkov. Aj keď ide situáciu málo bežnú, tak sa nádor môže objaviť v období práve medzi 2 mamografickým vyšetreniami.

Môže ísť na mamografické vyšetrenie tiež pacientka, ktorá nedosiahla predpísaný vek, tj. 45 rokov?

U žien do 40 rokov je vzhľadom k charakteru prsnej žľazy vhodnejšie vyšetrenie ultrazvukom, či už pri klinickom podozrení na patologické zmeny v prsníku alebo ako preventívne vyšetrenie u žien, ktoré majú vyššie riziko vzniku zhubného nádoru prsníka.

U inak zdravých žien a bezrizikových žien, by tak preventívne mamografické vyšetrenie nemalo uskutočniť pred 40., resp. 45. rokom veku. Preventívne vyšetrenie prsníkov by si tiež žena rozhodne nemala „ordinovať“ sama, ale mala by sa o ňom vždy poradiť s lekárom.

zdroj: canadian.cz/

Nemáte čas na sex? Pozor, odnesie si to vaša psychika a aj telo

facebook

Depilačné desatoro