Dodá energiu, zahreje, poteší chuťové bunky, ale súčasne vás ochráni pred mnohými zdravotnými komplikáciami. Reč je o čaji. Aký druh máte najradšej?
Sú ľudia, ktorí si urobia čaj len vo chvíli, keď na nich niečo lezie, alebo ich schvátila choroba. Sú ale aj tí, ktorí po ňom siahnu vo chvíľach pohody a dajú si ho miesto kávy. Viete si vybrať ten správny?
Druhy čaju
Aj keď na trhu nájdete veľa druhov čaju, je dobré vedieť, že pochádzajú z rovnakej rastliny, teda čajovníka čínskeho. Líšia sa len spracovaním – rôzne dlhým vysúšaním, oxidáciou, fermentáciou a dosušením.
Sypaný, alebo porciovaný?
Niekto rozlišuje medzi čajmi i podľa balenia. Na čo pozor pri nákupe sypaného aj porciovaného čaju? „Výhodou sypaných čajov je, že sa môžete pozrieť, či nie sú vyblednuté, majú požadovanú farbu a vôňu. Ich trvanlivosť je dlhšia ako u porciovaných. Nevýhodou môže byť nižšia vylúhovateľnosť žiaducich látok. U porciovaných čajov strážte, či je surovina nadrobno narezaná, nie mletá – tá totiž rýchlo stráca účinné látky, „radí Ing. Valdemar Grešík, majiteľ firmy na výrobu čajov.
Minimálna trvanlivosť čajov býva 18 mesiacov. Skladujte ich ideálne v tme, obmedzte prístup vzduchu a rozhodne ich chráňte proti vlhkosti.
Čierny čaj
Čierny čaj sa suší, potom sa zmotáva, aby sa narušila bunková štruktúra lístkov, uvoľnili enzýmy a začal proces fermentácie (inak oxidácia). Nakoniec sa vysuší a rozdelí podľa veľkosti lístkov. Čierny čaj, ako ho poznáme, označujú Číňania ako červený. Čierny je pre nich len pu-erh, špeciálne fermentovaný čaj, označovaný ako prírodné antibiotikum.
Príprava: Zalejte vriacou vodou a lúhujte asi 3 minúty pre povzbudenie a chuť. Keď potrebujete podporiť zažívanie, ponechajte v nádobe 5 minút. Lúhujte len raz. Okrem čierneho čaju možno väčšinu ďalších zalievať viackrát. „Len je potrebné, napríklad pri zelených čajov, pri druhom náleve zvýšiť teplotu. Sypané čaje sa lúhujú o niečo dlhšie ako porciované, pretože porciované majú silnejší charakter,“ hovorí Marek Khánský.
Zelený čaj
Lístky sa nechávajú po zbere v tieni zvädnúť, alebo sa hneď spracujú. Oxidácia je kratšia, ukončuje sa v panviciach wok alebo horúcou parou, potom sa lístky zvinú, sušia a triedia. Zelený čaj má sviežu a jemnejšiu chuť.
Príprava: Zalejte vodou 60-80 °C teplou (pri vyššej teplote by zhorkol) a lúhujte 3-7 minút. Rovnaké čajové lístky možno zaliať opakovane až trikrát.
Biely čaj
Biely čaj sa pripravuje zo striebristých najmladších lístkov čajovníka alebo len listových púčikov, zbieraných krátko v jarnom období. Spracovanie je bez fermentácie. Vyznačuje sa jemnou chuťou.
Príprava: Zalejte vodou maximálne 80-90 ° C teplou, lúhuje sa 3-7 minút. Možno zaliať až trikrát.
Žltý čaj
Vzácny druh čajov, ktoré sa vyrábajú z krehkých púčikov čajovníka. Veľmi ľahko sa fermentujú a majú zlatú či žltú farbu a medovo sladkú chuť.
Príprava: Zalejte vodou asi 80 ° C teplou, lúhuje 3 minúty. Možno zaliať až trikrát.
Oolong čaj
Je niečo medzi zeleným a čiernym čajom. Jeho fermentácia bola v polovici prerušená sušením, má hnedozelenú až čiernu farbu a je bohatý na silice, pre menší obsah kofeínu sa hodí aj ako „večerný“ čaj.
Príprava: Zalejte vodou asi 90 ° C teplou, lúhujte 2-5 minút, možno zaliať až päťkrát.
Ochutené čaje
Čajové lístky sú schopné do seba „nasať“ aróma kvetov, korenia alebo ovocia. Toho sa využíva pri výrobe ochutených čajov, pri ktorých sa lístky čajovníka „sprejujú“ vonnými esenciami.
Príprava: Podľa druhu čaju, ktorý je ich základom.
Čaje – nečaje
Na trhu sú pod označením čaj aj nápoje, ktoré nemajú s čajovníkom nič spoločné. Predstavíme vám tie najznámejšie „čaje“:
Bylinný – miesto listov čajovníka obsahuje bylinky jedného alebo viacerých druhov. „U čiernych, zelených a bežných bylinných čajov je možné popíjanie počas celého dňa, u bylinných čajov so zdravotným účinkom je potom nutné dodržať dávkovanie,“ upozorňuje Ing. Valdemar Grešík, majiteľ firmy na výrobu čajov.
Ovocný – väčšinou v ňom nie sú lístky čajovníka, ale ide o zmes byliniek, sušeného ovocia (alebo len aróma) a kvetov. Môže ísť aj o sušené ovocie jedného alebo viacerých druhov.
Rooibos – listy čajovca kapského (najčastejšie z južnej Afriky) sa spracovávajú podobne ako tie z čajovníka, sú bez kofeínu, pôsobia proti páleniu záhy, používajú sa na kožné problémy, depresie a nespavosť.
Prečo piť čaj?
Čaj je dobré piť, pretože obsahuje antioxidanty – avanoidy, ktoré sa vraj podieľajú na prevencii rakoviny, chránia srdce, odďaľujú starnutie a bránia bunky pred znečisteným prostrednom. Pomôže vám aj s chudnutím. Menej sa hovorí o blahodarnom účinku jeho antioxidantov na zmierňovanie napätia v organizme, hlavne úzkostných a depresívnych stavov, ktorým je psychika vystavená po extrémne náročných situáciách.
zdroj: prozeny.cz/