Klamstvo povolené! 8 situácií, kedy je lepšie nehovoriť pravdu

Vek, váha a počet sexuálnych partnerov. To sú tri ženské klamstvá, za ktoré sa do pekla nedostanete. Sú úplne ospravedlniteľné a technicky vzaté to nie je ani lož. Len upravenie skutočnosti tak, ako by ste si to priali. Sú ale aj ďalšie situácie, v ktorých je lepšie nebyť úprimný.

Vlastne je to smutné, ale drobné klamstvá sú našimi každodennými spoločníkmi. Podľa psychológov ich každý použije dvakrát až trikrát za deň. A je to vlastne v poriadku – v niektorých prípadoch je drobná milosrdná lož vhodná. Zachránite tým nejeden medziľudský vzťah a možno aj pomôžete druhému človeku. Ale pozor! Neznamená to, že klamstvá majú vždy a všade zelenú! Siahajte po nich len vo chvíľach, keď vaše konanie vyžaduje trochu diplomacie.

1. Keď váš blízky prežíva krízu

Pokiaľ ste už zažili neúspech, ktorý vás skutočne zrazil, tak si iste vybavujete, že to posledné, čo ste chceli počuť, boli mravokárne rady. Takže keď niekoho z vašich najbližších napríklad vyhodia z práce, nesnažte sa mu stavať zrkadlo, čo urobil zle a prečo k tomu došlo a ako tomu nabudúce predísť. A to aj keď viete, že si za to môže tak trochu sám. V ten okamih nepotrebuje nič iné, než aby ste ho objali, povedali, že to bude dobré, a podporili ho, ako to len ide. Rady a porady si schovajte, až sa oklepe z najhoršieho.

2. Keď sa bavíte o minulosti

Búrlivá mladosť má jednu veľkú výhodu: raz bezpečne skončí. Keď sa z neho človek prebudí, občas sa nestačí diviť sám sebe, čo bol vlastne zač. Preto podrobne líčiť niektoré staré historky nie je nutné. Klinický psychológ Josh Klapow radí, že v deviatich z desiatich situácií by ste mali hovoriť pravdu, v tej poslednej si môžete pomôcť klamstvom. Najmä keď ide o skúsenosti, na ktoré nie ste práve hrdí a ktoré by mohli pozmeniť názor okolia na vás. Prečo to vyťahovať, keď je to dávno preč?

3. Keď to nie je práve vaša šálka kávy

Nemali by ste klamať partnerovi o svojich chuťových preferenciách a chváliť jeho sviečkovú, ak ste vegetariáni. Keď ste však pozvaní na večeru k známym, zdvorilosť by vám mala zabrániť povedať názor úplne natvrdo. Nemusíte sypať chválu na jedlo, ktoré vám nie je práve po chuti. Pokiaľ sa vás ale niekto spýta, či vám chutí, odpoveď „Je to dobré“ môže zachrániť nielen celý večer, ale napríklad aj budúce vzťahy medzi vami a hostiteľmi.

4. Keď sa vás niekto pýta, či mu to pristane

Najlepšiemu priateľovi môžete povedať, že má v nohaviciach trochu širšie pozadie alebo že táto farba šiat nie je úplne ideálna. Avšak keď sa spýta človek, ktorého poriadne nepoznáte, je lepšie sa kritickým súdom vyhnúť. Zvlášť vtedy, ak príde otázka vo chvíli, keď už ste v spoločnosti a s vybraným modelom nemožno nič robiť. Iba by ste dotyčnému zrazili sebavedomie a večer by si nemusel užiť. A podobne ako pri jedle – žiaduce nie je ani prílišná chvála. Naopak, keď bude vhodná príležitosť, môžete dotyčnému poradiť, čo by mu – podľa vás – pristalo viac.

5. Keď chcete ukončiť hádku

Už na druhý deň sa dohadujete v podstate o blbosti – či ste včera zaspali preto, že nezazvonil jeho, alebo váš budík. Ani jeden nechce priznať, že má pravdu ten druhý, takže udržujete tichú domácnosť. Nie je to zbytočné? Nebolo by jednoduchšie povedať „Máš pravdu, bola to moja vina“? Hneď zavládne príjemnejšia atmosféra. Myslieť si pritom môžete čokoľvek… Rozhodne sa ale nesnažte ukončiť takto všetky spory! Neškodná lož sa hodí len v prípadoch, keď je roznetkou nejaká drobnosť – a pokiaľ to nie ste stále len vy, kto ustupuje.

6. Keď dostanete nevhodný darček

Občas dostanete praktické veci, ktoré k životu nevyhnutne potrebujete – aspoň podľa vašich blízkych. Napríklad ja mám doma obrusy od rodinnej známej a nepoužila som ich ani raz. Ale viem, že mi ich dávala s radosťou a presvedčením, že ich určite užijem a budú sa mi páčiť. Preto som ich vždy s veľkým úsmevom a vďakou prijala. Aj keď je jasné, že takéto darčeky vytiahnete pravdepodobne len vtedy, keď ich darca zazvoní pri dverách, oplatí sa to.

7. Keď rušíte schôdzku

Je len málo ľudí, ktorým sa nebojím zrušiť schôdzku s udaním skutočného dôvodu – a tým je lenivosť. Alebo kulantnejšie povedané: keď som unavená a viem, že toto je jediný voľný večer z celého týždňa, kedy si môžem doma hodiť nohy na stôl a čítať si alebo pozerať na televíziu. Komu sa to nebojím povedať? Najbližšej rodine a kamarátkam. Neurazia sa a neberú to osobne. Už som sa ale stretla aj s tým, že som bola za úprimnosť potrestaná nepochopením a urazením. Takže: občas je pre obe strany príjemnejšie niečo si vymyslieť. Všetci to poznáte – každý deň nie je posvietenie a niekedy je samota tak veľmi dôležitá, že sa nejaká tá lož ľahko znesie.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
8. Keď sa vám niekto nepáči

Jedna známa kedysi priviedla medzi našich kamarátov nového priateľa. Bol mi nesympatický od prvého podania ruky. Ona ale vyzerala tak šťastne, ako som ju dovtedy nikdy nevidela. Keď jej nová láska odišla na záchod a ona sa ma spýtala, čo si o ňom myslím, musela som povedať, že je veľmi fajn. Môj názor by jej vtedy k ničomu nebol, maximálne by ju to mrzelo alebo by sa naštvala. Rozdiel by však bol, keby ste vedeli, že má kamarátkin nový partner stále profil na zoznamke a je stále veľmi aktívny. Potom radšej s pravdou von čo najskôr.

zdroj: prozeny.cz

Čo o vás prezradí očný kontakt

facebook

Podvádzať svojho partnera môžete aj nevedome. Ako to poznáte?